Data modyfikacji:

Podrażniona skóra twarzy. Jak ją prawidłowo pielęgnować?

Podrażniona skóra twarzy to powszechny problem, który skutecznie zmniejsza komfort życia. Przeczytaj, jakie są jego przyczyny, jak poprawić kondycję skóry za pomocą naturalnych metod i po jakie kosmetyki sięgnąć, by w końcu poczuć ulgę.

podrażniona skóra twarzy

Objawy podrażnionej skóry twarzy

Podrażnienia na twarzy dają szereg objawów. To nie tylko swędzenie lub szczypanie, ale również:

  • szorstkość skóry – czasami gładkość traci skóra na całym obszarze twarzy, a czasami pojawiają się tylko szorstkie plamy,
  • zaczerwienienie – początkowo delikatne, z czasem coraz bardziej intensywne,
  • wrażenie gorąca na twarzy,
  • pojawienie się małych, pękniętych naczynek,
  • stan zapalny z drobnymi krostkami.

Przyczyny podrażnienia twarzy

Czy wiesz, że podrażnienia na twarzy mogą mieć bardzo wiele przyczyn? Warto je znać, aby móc łatwo zapobiegać problemowi w przyszłości. Co sprawia, że skóra zaczyna szczypać i swędzieć?

Choroby skóry i wszelkie stany zapalne

Dolegliwości skórne mogą wystąpić w przebiegu niektórych chorób. Jedna z bardziej popularnych to trądzik, który charakteryzuje się powstawaniem nieładnych guzków oraz wyprysków. Skóra z trądzikiem nosi cechy stanu zapalnego, tj. jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Inna choroba, która może wywołać podrażnienie twarzy, to atopowe zapalenie skóry.

Alergie

Podrażniona skóra może być efektem działania alergenów – wówczas głównymi objawami będą zaczerwienienie oraz suchość skóry, niektórzy zauważają również wysypkę. Przykładowe alergeny to: składniki kosmetyków, jad owadów, słońce, sierść zwierząt czy olejki eteryczne. Ponadto na twarzy mogą pojawić się objawy alergii pokarmowych lub wziewnych.

Infekcje

Skóra twarzy może być podrażniona również za sprawą infekcji, np. zakażeń bakteryjnych.

Reakcja na pożywienie

Niektóre posiłki lub napoje mogą wywołać podrażnienia skóry twarzy. W szczególności należy tutaj wymienić potrawy bardzo gorące, bardzo pikantne oraz alkohol. Tego typu reakcje zachodzą przede wszystkim u osób o delikatnej, naczyniowej cerze.

Reakcja na zmiany temperatury

Skóra może negatywnie zareagować nie tylko na zmiany temperatury, ale także na dłuższe przebywanie na mrozie oraz wystawianie jej na długie działanie słońca. W takich przypadkach suchość, szorstkość i zaczerwienienia mogą pojawiać się jeszcze przez nawet kilka tygodni. Pamiętaj, aby przez cały rok stosować dobry krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking polecanych kosmetyków pomoże ci dobrać odpowiedni produkt.

Zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne

Czasami podrażniona skóra twarzy jest efektem zbyt intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymienić można tu między innymi zbyt intensywny peeling, czyli złuszczanie naskórka. Do takich uszkodzeń – objawiających się pieczeniem i szczypaniem skóry, może dojść na skutek zastosowania na twarzy peelingu gruboziarnistego (którego powinno używać się w innych partiach ciała).

Podrażniona skóra twarzy – domowe sposoby

Trudno o dobre samopoczucie, kiedy twarz piecze i swędzi. Na szczęście można pokonać ten problem i w dodatku bez użycia specjalistycznych produktów. Oto najbardziej popularne domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy.

Kefir lub jogurt naturalny

Co stosować na podrażnioną skórę twarzy? Jeśli podrażnienie twarzy jest efektem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, to doraźną ulgę przyniesie okład z maślanki, kefiru lub jogurtu naturalnego. Wszystkie one zawierają witaminy E, D, B oraz A, dzięki czemu szybko łagodzą podrażnienia. Kojące działanie tych specyfików związane jest również z ich niską temperaturą.

Żel aloesowy i mleko

Aloes na włosy czy twarz jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Na mechaniczne podrażnienia oraz zaczerwienienia warto zastosować maseczkę z aloesem oraz mlekiem. Do szklanki żelu aloesowego należy wlać dwie łyżki zimnego mleka. Taką papkę trzeba położyć na twarz, a następnie przykryć skórę wacikami (w przeciwnym razie specyfik szybko spłynie). Mleko i aloes nawilżą skórę i szybko zlikwidują nieprzyjemne objawy.

Okład z liści ogórecznika

Jeśli cierpisz z powodu podrażnień, a akurat masz w domu liście ogórecznika, to zażegnanie dolegliwości jest już na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zalejesz odrobiną wrzątku trzy łyżki liści i poczekasz, aż papka ostygnie. Kolejny krok to nałożenie tej domowej maseczki na twarz i przykrycie jej ręcznikiem papierowym. Po 20 minutach możesz spłukać substancję ze skóry.

Miód i płatki owsiane

Znaną i cenioną metodą na podrażnienia skóry jest stosowanie maseczki z miodu oraz jednej szklanki płatków owsianych. Płatki zalej wrzątkiem i poczekaj, aż staną się miękkie. Wtedy wymieszaj je z łyżką miodu. Papkę nałóż na twarz – szczególnie tam, gdzie występują podrażnienia.

Rumianek

Domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy obejmują również dobrze znany ze swoich leczniczych właściwości rumianek. Roślina ta doskonale łagodzi podrażnienia, redukuje stan zapalny i przynosi doraźną ulgę. Aby go zastosować, wystarczy zalać dwie łyżki rumianku wrzątkiem, a po ostygnięciu nałożyć na zmienione miejsca.

Dobry krem na podrażnioną skórę – jak go wybrać?

Jeśli zależy ci na szybkim ukojeniu skóry, możesz też oczywiście sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. To specjalne kremy, pianki i żele, które mają w składzie między innymi:

  • glicerynę, która zatrzymuje wodę w głębokich warstwach skóry,
  • kwas pantotenowy, który szybko łagodzi podrażnienia,
  • witaminę E, znaną z działania regeneracyjnego,
  • naturalne tłuszcze, dzięki którym warstwa lipidowa naskórka ulega szybkiemu odbudowaniu,
  • chroniące przed promieniowaniem filtry.

Oto kilka propozycji takich specjalistycznych kremów, dzięki którym podrażnienia szybko znikną z twojej skóry.

Ziaja Ulga Krem łagodzący na dzień redukujący podrażnienia

To delikatna emulsja, która działa jak kojący kompres, natychmiast łagodzi podrażnienia i pieczenie, redukuje szorstkość i nadmierne łuszczenie się skóry. Warto używać jej zapobiegawczo, w ramach codziennej pielęgnacji.

AA HELP CERA TRĄDZIKOWA Krem regenerujący kojący podrażnienia na noc

Jeden z bardziej cenionych produktów. To krem na podrażnioną skórę, który stosuje się na noc. Preparat ma doskonały skład i działa niczym łagodzący kompres. Już po jednorazowym zastosowaniu skóra jest wyraźnie ukojona – znikają zaczerwienienia, podrażnienia i suchość. Krem jest szczególnie polecany do cery trądzikowej oraz naczynkowej.

Pyunkang Yul Ato Cream Krem Kojący Na Podrażnioną Skórę Ze Stanami Zapalnymi

Jeden z lepszych kremów na rynku. Ma doskonały, roślinny skład. Zawiera ceramidy, cenne aminokwasy oraz kojące kwiatowe ekstrakty. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jego codzienne stosowanie zapewnia błyskawiczną regenerację naskórka i jego piękny, świeży wygląd.

Lavera NEUTRAL Krem z mikrosrebrem i bio-wiesiołkiem do skóry podrażnionej

Ten krem na podrażnioną skórę zawiera cząsteczki mikrosrebra, które znane są ze swojego antyseptycznego, przeciwzapalnego działania. Bio-wiesiołek dodatkowo koi i nawilża skórę. Preparat ten zalecany do skóry suchej, wrażliwej, wyjątkowo podatnej na wszelkie podrażnienia oraz przesuszenia. Szybko radzi sobie z objawami alergii, likwiduje zaczerwienienia, nawilża i wygładza naskórek. Polecany jest do każdego typu skóry (w tym do skóry trądzikowej) i do codziennego stosowania.

Autor: R. Wojtaś