Nowy lub wypolerowany lakier samochodowy może być przejrzysty niczym lustro. Aby zachować ten efekt na dłużej, warto go zabezpieczyć. Choć można to zrobić przy pomocy wosków lub sealantów, najtrwalszą ochronę dadzą powłoki ceramiczne. Zobacz, jaką powłokę ceramiczną wybrać i czy warto ją stosować.
Karoseria samochodu wystawiona jest na działanie wielu czynników, np. nieczystości, kwaśnych deszczy czy szkodliwych promieni słonecznych. Z czasem powłoka lakieru ulega degradacji i staje się matowa, utleniona oraz zarysowana. Można jednak spowolnić ten proces nakładając powłokę ceramiczną. Jakie są zalety powłoki ceramicznej na auto?
Skuteczność i trwałość powłoki ceramicznej zależy głównie od jej twardości oraz przyczepności do lakieru. Popularnym błędem jest jednak twierdzenie, że powłoki osiągają twardość 9H w skali Mohsa. Oznaczałoby to, że są niemal tak twarde jak diament i nie zarysuje ich nawet gwóźdź czy nóż.
W rzeczywistości 9H odnosi się do skali ołówkowej, czyli tej, którą określamy twardość grafitowego rysika. Oznacza to, że w skali Mohsa powłoki ceramiczne osiągają ok. 2,5H. W dalszym ciągu tworzą jednak twardszą powłokę niż woski naturalne oraz syntetyczne.
Jaką powłokę ceramiczną wybrać? Wybór produktów jest duży, a ich rozpiętość cenowa zaskakuje. Ile kosztuje powłoka ceramiczna? Najtańsze powłoki można kupić już za ok. 50 złotych, a ceny najdroższych osiągają nawet kilka tysięcy złotych. Ze względu na to, że preparat ten trwale łączy się z lakierem, warto wybrać produkt renomowanej firmy autodetailingowej. Najlepsze powłoki ceramiczne znajdziesz w asortymencie firm:
Wśród niedrogich powłok ceramicznych do domowego użytku warto też wyróżnić dwa popularne produkty: K2 Gravon Lite oraz Tenzi Quartz Coat.
Profesjonalne nałożenie powłoki ceramicznej wymaga dokładnego oczyszczenia lakieru z drobinek asfaltu, lotnej rdzy, żywicy czy owadów. Po kilkuetapowej dekontaminacji najczęściej wykonuje się pełną korektę lakieru (mocne zarysowania) lub polerowanie one-step (mikrorysy).
Nakładanie powłoki ceramicznej na samochód powinno się odbywać w czystych warunkach, w pracowni lub garażu. Po aplikacji pozostawia się ją do dokładnego wyschnięcia, co może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Proces ten przyspieszany jest wygrzewaniem w świetle podczerwonym.
Nałożona w ten sposób powłoka ceramiczna jest w stanie przetrwać nawet kilka lat użytkowania. Jej trwałość zależna jest m.in. od przebiegu samochodu, warunków atmosferycznych, częstotliwości i sposobu mycia auta, garażowania auta itd.
Aby przedłużyć działanie powłoki, warto regularnie „odtykać” ją preparatem o odczynie kwasowym, np. kwaśną pianą aktywną lub kwaśnym szamponem. Dzięki temu powłoka odzyskuje hydrofobowość, co przekłada się na łatwość zrzucania zabrudzeń.
Nałożona w domowych warunkach powłoka ceramiczna powinna bez problemu wytrzymać kilkanaście miesięcy. Niektórzy producenci zalecają też podbijanie efektu dodatkowym produktem, np. płynnym sealantem lub quick detailerem. W ten sposób zachowasz piękny i lśniący lakier samochodu na długo.
Artykuły, które warto przeczytać:
Autor: Szymon Sonik