Data modyfikacji:

Prasa do tłoczenia oleju na zimno - ranking. Wybieramy najlepszą prasę do oleju

Tłoczone na zimno oleje to bardzo zdrowe produkty - są bogate w minerały, witaminy oraz kwasy tłuszczowe omega. Do niedawna były trudno dostępny, lecz obecnie można je kupić w większości sklepów. Warto jednak pamiętać, że oleje dostępne w sklepie często są poddawane różnym procesom chemicznym mającym na celu wydłużenie okresu ich przydatności do spożycia, co zmniejsza ich wartości odżywcze. Możliwe jest jednak uzyskanie tłoczonego na zimno oleju w domu. Za pomocą specjalnej prasy można łatwo uzyskać wysokiej jakości, aromatyczny olej pełen wartości odżywczych. Jednak jaka prasa do oleju będzie najlepsza? Przedstawiamy nasz ranking.

Polecamy: Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła?

prasa do tłoczenia oleju na zimno

Zakup prasy do oleju - na co zwrócić uwagę?

Poszukując prasy do oleju, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

  • Prasa manualna czy elektryczna - wśród dostępnych na rynku modeli znajdują się zarówno prasy elektryczne, jak i takie, w których konieczne jest kręcenie specjalną korbą. Oczywiście podłączane do sieci modele są wygodniejsze, jednak prasy ręczne są bezawaryjne i niezawodne, a w dodatku pozwalają na nieco większą dowolność w kwestii surowców.
  • Tryby pracy - jest to szczególnie ważne w tłoczniach elektrycznych. Ilość ustawień sprzętu przekłada się bezpośrednio na rodzaje surowca, które może przetworzyć. Im więcej składników zamierzasz wykorzystywać, tym więcej trybów pracy powinno mieć urządzenie. Z kolei jeśli planujesz tłoczyć olej np. tylko z jednego typu nasion, pestek lub orzechów – upewnij się, czy wybrany model na pewno sobie z nimi radzi.
  • Moc urządzenia - to jeden z podstawowych parametrów, który również ma największy wpływ na możliwości prasy. To od niej zależy, z jaką prędkością prasa pracuje i jakie surowce jest w stanie przetworzyć.
  • Jakość wykonania - tego parametru nie da się opisać liczbami. Dlatego kupując prasę w sklepie internetowym, warto przyjrzeć się opiniom na temat danego modelu oraz skorzystać z naszego rankingu.
  • Wielkość pojemników - to, ile surowca, oleju oraz wytłoczyn zmieści się w znajdujących się w zestawie pojemnikach, decyduje o tym, ile produktu można wytworzyć podczas jednego cyklu pracy urządzenia. 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie urządzenie do tłoczenia na zimno wybierzesz, jego rodzaj oraz parametry nie wpływają na klasę wytłoczonego oleju. To zależy przede wszystkim od jakości składników. Ze zbyt suchych orzechów lub nasion o niewielkiej zawartości tłuszczu nie uzyskasz dobrego oleju; zwiększa się za to ryzyko awarii sprzętu. Z tego powodu zawsze należy kupować surowce u sprawdzonych sprzedawców, oferujących najlepsze nasiona, pestki i orzechy.

Najlepsze prasy do tłoczenia oleju na zimno

Yoda Third

Prasa wyprodukowana z materiałów wolnych od BPA; zarówno surowiec, jak i gotowy produkt nie mają styczności z elementami z tworzywa sztucznego. Pionowa konstrukcja prasy ułatwia jej czyszczenie.

Prasa Yoda Third umożliwia wyciskanie nasion słonecznika, orzeszków ziemnych, nasion chia, konopi, rzepaku, wiórków kokosowych, migdałów, pestek dyni, orzechów laskowych, włoskich, nerkowca, brazylijskich lub makadamia. W zestawie znajduje się pojemnik na olej z sitkiem, wycior, rękawica, pojemnik na odpady oraz gwarancja i instrukcja w języku polskim.

LifeWellness Prasa do tłoczenia oleju Alfa

Prasa ALFAPP wyposażona została w polski panel, co ułatwia użytkowanie sprzętu. Wyróżnia go intuicyjna obsługa oraz ciekawy, nowoczesny wygląd. Za jego pomocą można tłoczyć olej z orzeszków ziemnych, orzechów włoskich i laskowych, orzechów makadamia, migdałów, maku, sezamu, słonecznika, nasion lnu, rzepaku, sosny, dyni, orzechów arganowych lub wiórków kokosowych. Elementami urządzenia są: osłona, pokrywa zbiornikowa wsadowa, panel sterowania, ekran LED, filtr oleju, wylot odpadów, pokrywa boczna oraz zasilanie.

Yoda YD-ZY-02AS

Kolejna prasa od marki Yoda, umożliwiająca wyciśnięcie z ziaren aż 80% zawartego w nich oleju. Pozostałe po wyciskaniu odpady są suche, co umożliwia ich łatwe przetworzenie na mąkę. 

Prasa jest prosta w obsłudze; jej użytkownicy chwalą także szybkość działania. Posiada sześć ustawień, co pozwala na tłoczenie z nasion lnu, słonecznika, maku, oliwek (surowych), nasion arganowych, gorczycy, chia, pestek dyni i winogron oraz orzechów. Dzięki dodatkowemu filtrowi uzyskany olej jest zawsze czysty.

Counter LOP-G3

Intuicyjne urządzenie, które zostało wyposażone w jedynie trzy przyciski. Włącza się dopiero w momencie, w którym wszystkie jego elementy zostaną poprawnie zamontowane i zatrzymuje w przypadku ryzyka przegrzania. 

To wszystko sprawia, że prasa marki Counter jest prostym w obsłudze i bezpiecznym urządzeniem. Producent poleca tłoczenie za jej pomocą ziaren słonecznika, orzechów włoskich, nasion lnu, konopi, orzeszków piniowych i innych.

 Biochef Vega

W pełni automatyczna, prosta w obsłudze prasa typu ślimakowego. Optymalną do wyciskania oleju temperaturę osiąga już w 30-60 sekund. Czytelny, cyfrowy wyświetlacz, wstępnie zaprogramowane ustawienia i proste przyciski sprawiają, że jest to naprawdę intuicyjny sprzęt. 

Wyróżnia go wysoka efektywność tłoczenia - aż do 88%. Za jego pomocą można pozyskiwać olej z orzeszków ziemnych i piniowych, migdałów, pistacji, orzechów laskowych, nerkowca, makadamia, włoskich oraz nasion konopi, lnu, słonecznika, dyni, sezamu i innych. W zestawie znajduje się pojemnik na olej i wytłoczyny, filtr siatkowy, szczotka do czyszczenia i instrukcja obsługi. Można śmiało określić, że jest to najlepsza na rynku prasa do tłoczenia oleju.

Autorka: Katarzyna Jędrzejczak