Data publikacji:

Prezent na odejście z pracy - jaki prezent kupić na pożegnanie koleżanki z pracy?

 W pracy spędzamy tyle czasu, że często można ją określić mianem drugiego domu. Przywiązujemy się do współpracowników, a szefowi często trudno pożegnać się z dobrym pracownikiem, który postanawia zmienić ścieżkę kariery lub przechodzi na emeryturę. W takich sytuacjach bardzo na miejscu jest prezent na odejście z pracy, który pozwoli zachować w pamięci miłe chwile spędzone wspólnie w biurze lub innym zakładzie pracy. Jak wybrać najbardziej odpowiedni upominek, żeby sprawić komuś przyjemność?
prezent na odejście z pracy

Prezent na pożegnanie pracownika od szefa

Obecnie coraz rzadziej zdarza się, żeby ktoś pracował w tym samym miejscu przez całe swoje zawodowe życie. Zatrudniając pracownika, musimy liczyć się z tym, że być może przyjdzie dzień, kiedy będzie trzeba się pożegnać. W przypadku starszych pracowników możemy być natomiast pewni, że wkrótce odejdą na emeryturę. W takiej sytuacji warto podziękować za wspólnie przepracowany czas. Ma to duże znaczenie, szczególnie jeśli współpraca układała się naprawdę dobrze.

Jakiego typu prezent na odejście z pracy wypada wręczyć swojemu pracownikowi? Wszystko zależy od stażu i powodu odejścia. Jeśli dana osoba pracowała w firmie przez długie lata i odchodzi właśnie na emeryturę, jest to powód do zorganizowania przyjęcia i wręczenia odprawy emerytalnej oraz prezentu. Jeśli natomiast zmienia pracę, szukając dalej swojej drogi, upominek może być drobniejszy, jednak warto go wręczyć. Bez względu na powód pożegnania, zawsze miło jest otrzymać kartkę z podziękowaniem za współpracę, która wyraża uznanie i szacunek dla pracownika i która będzie stanowiła cenną pamiątkę.

W jaki sposób wręczyć prezent na odejście z pracy?

Upominek zakupiony przez kierownictwo firmy lub współpracowników może zostać wręczony grupowo w trakcie przyjęcia, jeśli zostanie ono zorganizowane. Taka sytuacja dotyczy zwłaszcza świeżo upieczonych emerytów, którym poświęca się dużo uwagi, dziękując za wspólną pracę i życząc powodzenia.

W zależności od sytuacji może to również zrobić sam szef lub przedstawiciel współpracowników. Jeśli powodem odejścia jest zmiana pracy, zazwyczaj wystarczy drobny upominek, który ma wartość symboliczną i pokazuje, że jesteśmy w przyjacielskich relacjach. Można go przekazać w czasie wspólnego spotkania na kawie lub w biurze, a nawet zostawić rano na biurku ostatniego dnia pracy jako miłą niespodziankę.

 Prezent dla koleżanki z pracy na pożegnanie

 Prezent na pożegnanie z pracy może wyglądać bardzo różnie. Kobiety zazwyczaj pochodzą do tematu dużo bardziej emocjonalnie, dlatego w ich przypadku taki upominek może znaczyć bardzo dużo. W tym wzruszającym, a często także trudnym momencie, koleżanka z pracy może potrzebować naszego wsparcia, by zmiana pracy stała się łatwiejsza.

Prezent na odejście z pracy nie musi być kosztowny, ale powinien być przemyślany. Warto przez chwilę zastanowić się, ile wiemy o koleżance i wymienić ze współpracownikami spostrzeżenia, dzięki temu prawdopodobnie uda nam się sprawić jej prawdziwą przyjemność. Jeśli brakuje pomysłu na bardziej osobisty upominek, świetnie sprawdzą się bezpieczne rozwiązania. Jednym z nich są kosze prezentowe, zawierające smakołyki. Ich oferta jest obecnie ogromna, dlatego z pewnością znajdziemy wśród nich idealny prezent na pożegnanie koleżanki z pracy. Jeśli jest ona łasuchem, mile widziane będą różnego rodzaju słodkości. Natomiast jeśli wiemy, że stawia na zdrową żywność, można podarować jej zestaw miodów lub produktów orientalnych. 
Jeśli chcielibyśmy podarować upominek, który stanie się pamiątką, egzamin z pewnością zda ciekawa książka z osobistą dedykacją, idealnie jeśli będzie ona w jakiś sposób związana z nowym zajęciem. Mniej poważnym prezentem będzie natomiast wesoły kubek z napisem związanym z pracą, jednak wiele zależy od poczucia humoru obdarowywanej. Wiele kobiet doceni również bilety do kina czy teatru, dzięki którym zyskają chwile cenne relaksu, a także piękne kwiaty.

Prezent na pożegnanie kolegi z pracy

Żegnając kolegę, również można pokusić się o różnego rodzaju prezenty spożywcze, zazwyczaj dobrze przyjmowane są słodycze lub alkohol. Mężczyźni zazwyczaj bardziej niż kobiety lubią niepoważne, zabawne gadżety, dlatego one również sprawdzą się dobrze w roli niezobowiązującego prezentu. Kubki, koszulki czy breloki z zabawnym napisem będą jak znalazł, żeby po jakimś czasie uśmiechnąć się na myśl o byłych współpracownikach. Jeśli budżet pozwoli, pięknym upominkiem będzie eleganckie pióro z grawerem wraz z notesem.
Mężczyźni cenią sobie również ciekawe przeżycia, dlatego strzałem w dziesiątkę może okazać się prezent dla kolegi z pracy na pożegnanie w postaci vouchera na grę w paintball, lot paralotnią lub cokolwiek, co przyjdzie do głowy współpracownikom. Takie doświadczenia mogą pomóc odstresować się w momencie zmian życiowych.

 Prezenty dla współpracowników na pożegnanie?

 Odchodząc z pracy, warto również zadbać o swoich dotychczasowych współpracowników, szczególnie jeśli oni planują dla nas prezent lub przyjęcie. Mile widziane jest zawsze zaproszenie koleżanek i kolegów do pubu lub przyniesienie do pracy ciasta. W jaki sposób dokładnie będzie to wyglądało, zależne jest od wzajemnych relacji, możliwości oraz osobistych preferencji.
Pomysł wręczenia prezentu na odejście z pracy nie musi pojawić się wyłącznie w głowie szefa czy współpracowników, którzy pozostają w firmie. Ostatniego dnia my również możemy ich zaskoczyć, przekazując w ich ręce drobiazg, który sprawi, że o nas nie zapomną. Co to może być? Dobra kawa, którą będą pili z myślą o nas, ozdobny element do biura lub ramka ze wspólnym zdjęciem. Taki drobny gest z pewnością będzie mile przyjęty.
Autorka: Nina Nadybska