Data modyfikacji:

Przebarwienia na zębach – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na zębach skutecznie odbierają pewność siebie. Mogą pojawić się nawet u osób, które bardzo dbają o higienę jamy ustnej. W takim razie, co je powoduje? I jak usunąć je bez wizyty u stomatologa?

przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach – przyczyny

Większość osób chce, by ich uśmiech był zachwycający i śnieżnobiały. Czasem stosowanie najlepszej pasty do zębów wystarczy, by zęby prezentowały się świetnie. Niestety, u wielu osób dochodzi do przebarwień na zębach, które niweczą starania o piękny uśmiech.

Nieprawdą jest to, że przebarwienia na zębach występują tylko u osób, które nie dbają o ich higienę. Problem ten może pojawić się u każdego. Niektóre osoby mają genetyczne predyspozycje do przebarwień, inne są narażone na czynniki, które je wywołują.

Co może powodować powstawanie przebarwienia zębów?

Spożywanie produktów przebarwiających zęby

Niektóre substancje zawarte w żywności mogą wpływać na kolor zębów. Przykładowo częste picie kawy i czerwonego wina może powodować ciemne przebarwienia.

Palenie papierosów

Nie jest tajemnicą, że palacze zwykle nie mogą pochwalić się idealnie białymi zębami. Dym papierosowy wdychany przez usta nie pozostaje bez wpływu na ich kolor. Zęby osób palących zazwyczaj mają żółty odcień.

Demineralizacja szkliwa

Uszkodzenie szkliwa zębów również objawia się przebarwieniami, które w odróżnieniu od wyżej wymienionych, ją jasne. Występują w postaci małych kropek lub plamek.

Rodzaje przebarwień na zębach

Kolor przebarwień na zębach zwykle pomaga zdiagnozować, jaki czynnik je wywołał.

  • Brązowe przebarwienia na zębach lub te w odcieniu żółtym lub purpurowym zwykle są wynikiem spożywania barwiącej żywności lub napojów. Jeśli zauważasz je u siebie, powinieneś ograniczyć spożycie kawy, czarnej herbaty, wina.
  • Żółte przebarwienia na zębach to wynik palenia papierosów, lecz nie tylko. Czasem występują podczas suplementacji żelaza oraz przy niektórych chorobach.
  • Białe przebarwienia na zębach mogą mieć związek z używaniem pasty z dużą zawartością fluoru, który je odbarwia. Jasne plamki pojawiają się także w wyniku leczenia ortodontycznego oraz urazów mechanicznych.
  • Przebarwienia zębów przy dziąsłach świadczą o niedokładnej higienie jamy ustnej. Pamiętaj o starannym szczotkowaniu zębów, również w ich górnych częściach. Warto używać także nici dentystycznej.

Inne przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Na powstawanie przebarwień szczególnie narażone są zęby martwe (po leczeniu kanałowym), a także te, które zostały poddane wypełnieniom korzeniowym. Ponadto kolor zębów może zmienić się wskutek problemów hormonalnych oraz podeszłego wieku.

Usuwanie przebarwień na zębach u dentysty

Praktycznie każdy gabinet stomatologiczny oferuje usługę wybielania zębów. Można zrobić to na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym jest zastosowanie specjalnego żelu, który poddaje się naświetlaniu pod lampą UV. Należy pamiętać, że zabieg ten nie daje permanentnych efektów – dla ich podtrzymania trzeba regularnie go powtarzać.

Jak usunąć przebarwienia na zębach w domu?

Nie jesteś zadowolony z wyglądu swoich zębów? Możesz go poprawić samodzielnie. Poznaj skuteczne sposoby na rozjaśnienie zębów w domu!

Paski wybielające do zębów

Prostym i szybkim sposobem na pozbycie się przebarwień są paski wybielające. Nasączono je specjalnym żelem, który z każdym zastosowaniem rozjaśnia zęby. Paski należy stosować raz dziennie, tuż przed umyciem zębów.

Pisak do wybielania zębów

Alternatywą dla wybielających pasków są wygodne pisaki z żelem wybielającym. Zasada ich działania jest taka sama – wystarczy pokryć zęby preparatem na kilka minut przed umyciem, a następnie je wyszczotkować.

System wybielający zęby z nakładką LED

Rewelacyjne efekty wybielania zębów gwarantują domowe zestawy do wybielania, wyposażone w preparat rozjaśniający oraz lampkę LED w postaci nakładki na szczękę. Taki komplet bez problemu zabierzesz ze sobą w każdą podróż – nakładkę naświetlającą można ładować kablem USB.

Pasta wybielająca do zębów

Nie zapominajmy również o podstawowym sposobie na wybielanie, a więc jak najlepszej paście wybielającej. Aby pozbyć się przebarwień na zębach, stosuj ją przynajmniej dwa razy dziennie.

Wybielanie zębów kurkumą

Czy wiesz, że pomimo swojej intensywnej barwy, kurkuma ma właściwości rozjaśniające? Wystarczy wymieszać ją z odrobiną oleju kokosowego, a następnie wyszczotkować zęby. Po kilku dniach zauważysz piorunującą różnicę!

Węgiel aktywny – sposób na białe zęby

Zapewne nieraz widziałeś pasty do zębów z zawartością węgla aktywnego. Aby wspomóc efekt wybielania, możesz zaopatrzyć się w zwykłe tabletki z węglem, rozkruszyć je i wymieszać z odrobiną wody. Tak przygotowaną masą wyszczotkuj zęby. Rezultaty będą zauważalne już po kilku dniach stosowania węgla.

Jak zapobiegać przebarwieniom na zębach?

Pamiętaj, że nawet po skutecznym wybielaniu, przebarwienia na zębach mogą powrócić. Co zrobić, aby temu zapobiec?

  • Ogranicz spożycie kawy i czerwonego wina. Po ich wypiciu zawsze dokładnie szczotkuj zęby.
  • Rzuć palenie – ten nałóg fatalnie wpływa na stan uzębienia!
  • Stosuj zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce, dobre tłuszcze oraz dużą ilość wody mineralnej.
  • Nie spożywaj owoców cytrusowych zaraz po umyciu zębów. Substancje kwasowe w nich zawarte mogą powodować wybarwianie szkliwa.
  • Stosuj wybielające pasty do zębów – to najprostsza profilaktyka przebarwień.

Przebarwienia na zębach? Zwalcz je w domu

Wizyta u stomatologa nie zawsze jest konieczna, by pozbyć się przebarwień. Wypróbuj zaproponowane przez nas metody i popraw wygląd swoich zębów w domu. To szybsze, wygodniejsze i znacznie tańsze.

Najlepsze wybielające pasty do zębów - ranking

Autorka: Joanna Stanuch