Data modyfikacji:

Jak przechowywać buty? Proste sposoby na przechowywanie butów

Osobne pomieszczenie na buty to marzenie, na które mało kto może sobie pozwolić. Jak więc zaaranżować domową przestrzeń, by przechowywanie butów nie stało się katorgą? Podrzucamy kilka niezawodnych sposobów na to, jak przechowywać obuwie, by nie zajmowało ono zbyt wiele miejsca.

przechowywanie butów

Jak przechowywać buty, by się nie odkształciły?

Przechowywanie sezonowych butów nastręcza wielu problemów. Jednym z nich jest to, że odkształcają się one podczas kilkumiesięcznego pobytu w szafie, zwłaszcza jeśli składowane są na sobie. Skórzane buty mogą również kurczyć się pod wypływem ciepłego i suchego powietrza, a wysokie kozaki damskie dość często zginają się pod własnym ciężarem. Jeśli doskonale znasz te problemy, czas je rozwiązać.

Najlepszym sposobem na utrzymanie półbutów w dobrej kondycji jest włożenie do nich cedrowych prawideł. Prawidła pozwolą zachować ładny kształt cholewy i rozprostują załamania tuż przy palcach. Tańszą alternatywą dla drewnianych prawideł są prawidła plastikowe ze sprężyną.

Jeśli masz wiele par butów, możesz także skorzystać w bardzo prostego sposobu i wypchać je gazetami. Sposób znany ze sklepów obuwniczych naprawdę się sprawdza. Wysokie kozaki usztywnisz np. starymi czasopismami zwiniętymi w rulon.

Przechowywanie butów w przedpokoju

W jakim miejscu powinny być przechowywane buty? Ze względu na to, że większość dobrych jakościowo butów wykonanych jest ze skóry, musi to być miejsce o odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze. Odpada więc łazienka lub wystawiona na promienie słoneczne szafa.

Warto również podzielić obuwie na to używane często, okazjonalnie oraz sezonowo. Często noszone buty przechowuj w przedpokoju, by zawsze były pod ręką. Idealnie nadaje się do tego specjalna szafka na buty lub puf do przechowywania, który przy okazji będzie wygodnym siedziskiem.

Buty używane okazjonalnie oraz sezonowo najlepiej umieścić w innych miejscach, np. z tyłu szafy w sypialni, w garderobie lub nieużywanej szafce. Ciekawym pomysłem jest zakup do garderoby specjalnego regału na buty z półkami dostosowanymi do konkretnego rodzaju butów. Półki dostosowane do przechowywania szpilek, wysokich kozaków, półbutów czy balerin pozwolą ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Przechowywanie butów w pudłach – ułatw sobie poszukiwania!

Przechowywanie butów w pudełkach w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością. To dobry pomysł, pudła bowiem pozwalają przechowywać kilka par butów na sobie. Porządek jest jednak tylko pozorny – z czasem zapomnisz, w którym kartonie znajduje się para, którą akurat chcesz założyć. Kończy się to zazwyczaj pospiesznym wertowaniem wszystkich pudeł po kolei.

Metoda radzenia sobie z tym jest bardzo prosta. Opisz pudła tak, by bez trudu odgadnąć ich zawartość, np. czerwone szpiki, letnie baleriny, zamszowe trzewiki, koniakowe brogsy, buty trekkingowe itd. Jeśli masz wiele par butów, zrób butom zdjęcie i naklej je na karton w widocznym miejscu. Odnalezienie odpowiedniej pary zajmie ci dosłownie chwilę.

Jeśli lubisz porządek, możesz skusić się także na zakup specjalnych pudełek na buty. Mają jednakowy rozmiar, więc łatwiej układać je w jednolite stosy. To, co jest w nich najlepsze, to przezroczyste fronty lub pokrywki. Zaletą takich pudeł jest to, że nie musisz przyporządkowywać ich do jednej pary butów. Transparentne pudełka są przy okazji znacznie wytrzymalsze od tych kartonowych.

Przechowywanie butów w szafie – co warto dokupić?

Kto powiedział, że wszystkie buty należy przechowywać tak samo, w pozycji stojącej lub w kartonie? Istnieje wiele sprytnych rozwiązań, dopasowanych do konstrukcji butów. Wysokie szpilki wręcz idealnie nadają się do tego, by powiesić je za obcas na relingu… kuchennym. To nie żart! Baleriny są na tyle płaskie, że można umieścić je na specjalnych wieszakach montowanych w szafie lub na drzwiach garderoby.

Użytecznym dodatkiem do szafy są też wysuwane półki, które można umieścić zamiast klasycznych szuflad poniżej kurtek i płaszczy. Wyposażone są w specjalną podstawkę pod obcas, dzięki czemu można zmieścić więcej par butów. Wysokie kozaki powiesisz natomiast na wieszakach z klipsami.

Organizery i segregatory do butów

Do przechowania wielu par butów o podobnych rozmiarach warto użyć specjalnych organizerów. Mogą to być zarówno duże organizery z przegródkami, jak i plastikowe pojemniki na buty. Te pierwsze idealnie nadają się jako wkład do szuflad. Przegródki pozwolą ci uporządkować obuwie, dzięki czemu poszczególne pary nie będą się ze sobą mieszać.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się także plastikowe organizery na buty, które umożliwiają przechowywanie jednego buta na drugim. To pomysłowe rozwiązanie najlepiej sprawdzi się na półkach i zaoszczędzi połowę miejsca. Zaletą takich segregatorów jest to, że górny but jest wyeksponowany, więc odnalezienie konkretnej pary nie sprawi żadnego problemu.

Przejrzyj swoją kolekcję

Podczas robienia porządków i znajdowania butom odpowiednich miejsc, zrób generalny przegląd obuwia. Sprzedaj buty, których nie używasz, a te zniszczone wyrzuć lub oddaj do naprawy.

Zachęcamy też do samodzielnej renowacji butów, która może przynieść znakomite efekty. W wielu przypadkach okaże się, że zakup nowej pary wcale nie jest konieczny. Dzięki mądremu przechowywaniu butów będziesz mieć łatwy dostęp do każdej pary, więc unikniesz chodzie tylko w dwóch, trzech parach, które akurat są pod ręką.

Autor: Szymon Sonik