Data modyfikacji:

Sprytne i proste sposoby na przechowywanie przypraw

Tracisz lata swojego życia na poszukiwanie przypraw? Cała szafka kuchenna przepełniona jest najróżniejszymi zapachami? Masz pootwieranych kilka opakowań pieprzu i słodkiej papryki, bo ciągle je gubisz i kupujesz nowe? Czas to zmienić. Przedstawiamy proste i skuteczne sposoby na przechowywanie przypraw.

przechowywanie przypraw

Przechowywanie przypraw. Zrób porządek – raz a dobrze

Przyprawy powinny być tuż pod ręką. W szale gotowania nie ma czasu na wertowanie szafek lub przeglądanie koszyczków z dziesiątkami napoczętych opakowań przypraw. Przesyp więc przyprawy do jednakowych zasobników i umieść je w zasięgu wzroku.

Dzięki designerskim pojemnikom, puszkom, organizerom czy słoiczkom mogą stać się wręcz ozdobą kuchni. Szczelne opakowanie zatrzyma wszystkie zapachy przypraw w środku, dzięki czemu cały czas będą równie aromatyczne. Oto kilka pomysłów na przechowywanie przypraw.

Sprawdź również nasze pomysły na przechowywanie patelni

Słoiki na przyprawy

Przepis na przechowywanie przypraw w duchu zero waste oraz DIY jest prosty – wykorzystaj zbędne słoiki. Niewielkie szklane słoiki po pastach kanapkowych, koncentratach pomidorowych czy chrzanie nadają się do tego idealnie. Jeśli wolisz coś bardziej stylowego, kup jednakowe słoiczki do przechowywania przypraw.

Ciekawym sposobem ich przechowania jest przykręcenie nakrętek do spodu górnej szafki. Słoiki ulokowane pod szafką zawsze będą w jednym miejscu i nie zajmą cennego miejsca na blacie kuchennym.

Półeczka na przyprawy

Słoiki lub pojemniki możesz przechowywać także na niewielkiej półce. Wiesza się ją na ścianie, więc warto wybrać ozdobne opakowania. Dostępne są też półki przyprawowe wieszane na relingu kuchennym lub montowane po wewnętrznej stronie drzwiczek kuchennych.

Alternatywą dla półek są stojaki stawiane na blacie. Niektóre z nich mają miejsce na przechowyanie nawet kilkudziesięciu przypraw.

Pojemniki na przyprawy do szuflady

Wygodnym sposobem na przechowywanie przypraw jest specjalna szuflada. Jej dno wyłożone jest wytłoczką z zagłębieniami, która utrzyma słoiki na swoim miejscu. Wytłoczka wykonana jest z miękkiego i antypoślizgowego materiału, dzięki czemu słoiki nie hałasują i nie przemieszczają się nawet podczas dynamicznego wysuwania szuflady.

Jeśli przezroczyste słoiki nie mają miejsca na opisanie przypraw, naklej na nie plaster z nazwą przyprawy. Pomylenie słodkiej papryki z ostrą może być zgubne w skutkach.

Organizer na torebki przypraw

Organizer z zapinkami na torebki przypraw to chyba najprostszy sposób przechowywania. Przypraw nie trzeba nawet przesypywać, wystarczy zabezpieczyć torebkę niewielkim kawałkiem plastiku. Za jego pomocą wiesza się następnie przyprawę na stelażu, który umożliwia łatwe wyciąganie konkretnej rzeczy.

Plastikowe zapinki mają zazwyczaj miejsce na opisanie przyprawy, więc nie musisz przeglądać wszystkich po kolei. Zaletą takiego organizera na przyprawy jest to, że zajmuje on niewiele miejsca. Świetnie sprawdzi się w małych kuchniach oraz w aneksach kuchennych.

Puszki z magnetyczną taśmą

Ładny efekt wizualny da również przyczepienie metalowych puszek do lodówki. Zrobisz to oczywiście za sprawa magnetycznej taśmy. Puszki na przyprawy powinny mieć przezroczyste pokrywki, które ułatwią ci poszukiwania konkretnej przyprawy. Dzięki nim całość wygląda też bardziej kolorowo. Tego rodzaju puszki z magnesem możesz przyczepić także do magnetycznej farby tablicowej i opisać kredą.

Autor: Szymon Sonik