Data publikacji:

Jakie puzzle dla dwulatka wybrać?

Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem spostrzegawczości, cierpliwości i koncentracji, a to tylko mała część zalet tego zajęcia. Już od najmłodszych lat można dzięki temu uczyć się rozpoznawania kształtów i kolorów. Jak zachęcić małe dziecko do takiej zabawy? Jakie puzzle dla dwulatka wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

puzzle

Dlaczego warto układać puzzle z dzieckiem?

Układanie puzzli z małymi dziećmi pomaga im się rozwijać, podobnie jak na przykład wspólne czytanie książeczek. Pociechy w ten sposób ćwiczą między innymi rozpoznawanie kształtów, koordynację ruchową, skupianie uwagi oraz rozwijają wyobraźnię. Jakie korzyści mają puzzle dla dwulatka? Można wymienić wiele, a przede wszystkim to, że:

  • uczą odróżniania kształtów, kolorów i wzorów ukazanych na poszczególnych elementach;
  • rozwijają motorykę, precyzję ruchów;
  • stanowią świetny trening cierpliwości i skupienia;
  • dobrze wpływają na wyobraźnię przestrzenną oraz logiczne myślenie;
  • uczą zarówno pracy zespołowej, jak i samodzielnej;
  • dają poczucie sprawczości i satysfakcji z ukończonego układania danego zestawu.

Warto zauważyć, że przy tym zajęciu maluch ćwiczy też pamięć oraz często mowę – może nazywać poszczególne elementy widoczne na obrazkach, do czego warto pociechy zachęcać. Puzzle dla dwulatka powinny być oczywiście dostosowane do wieku, nie mogą mieć więc zbyt wielu elementów czy mocno rozbudowanych wzorów. Tak naprawdę układanie puzzli dziecko może zacząć już w wieku około roku, gdy tylko nauczy się chwytać przedmioty. Dla najmłodszych pociech warto wybrać układanki składające się z 2-4 części, a gdy dziecko już zrozumie i polubi puzzle, stopniowo zwiększać ich liczbę.

O czym warto pamiętać, wybierając puzzle dla dwulatka?

Szukając konkretnych wzorów dla swojej pociechy, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych podpowiedzi – dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że maluch z przyjemnością będzie je układał.

Kupując układanki dla dwulatka, pamiętaj, aby:

  • wybrać wzór o tematyce jak najbardziej zbliżonej do aktualnych zainteresowań dziecka – jeśli twój maluch uwielbia konkretny gatunek zwierząt, np. żyrafy czy koty, postaraj się znaleźć puzzle, które będą je przedstawiać;
  • szukając nowych wzorów, nie kieruj się zasadą „ma bardzo podobne i lubi, więc te też się sprawdzą”, bo chociaż zapewne tak będzie, to istnieje też duże ryzyko, że przez taką monotonię układanie puzzli szybko mu się znudzi. Warto pobudzać zainteresowanie malucha i stawiać mu nowe wyzwania, z którymi będzie mógł się zmierzyć;
  • sprawdzić jakość, ponieważ materiały, z którymi obcuje małe dziecko, powinny być do tego przeznaczone (np. puzzle nie mogą być zbyt cienkie, ponieważ dwulatek może je łatwo zgnieść), warto też zwrócić uwagę na kolory i wykonanie, czy wzór jest czytelnie zadrukowany i maluch nie będzie miał problemów z dopasowaniem poszczególnych puzzli;
  • dostosować liczbę elementów oraz ich wielkość do wieku oraz zdolności dziecka – wyzwania są dobre, ale układanki dla dwulatka nie mogą składać się z kilkudziesięciu małych puzzelków, ponieważ maluch nie będzie w stanie ich ułożyć, co może utrudnić budowanie wiary w siebie.

Jakie układanki dla dwulatka wybrać?

Poza najbardziej znanymi, kartonowymi puzzlami, można znaleźć wiele innych rodzajów, między innymi: drewniane, przestrzenne, sensoryczne, piankowe czy warstwowe. Które wybrać dla dziecka? Jako puzzle dla dwulatka najlepiej sprawdzą się te wykonane z grubego kartonu lub drewna. Możesz zdecydować się też na puzzle sensoryczne, które oddziałują nie tylko na wzrok, ale też dotyk, oraz piankowe, które najczęściej są duże i dwustronne, przez co stanowią dla malucha inny rodzaj zabawy, niż bardziej tradycyjne i mniejsze elementy.

Jeśli dziecko polubiło już układanie puzzli, wie, na czym to polega i chętnie sięga po tę formę spędzania czasu, warto zakupić mu różne rodzaje, tak aby pomóc podtrzymywać to zainteresowanie. Dobrym pomysłem jest wybór tematycznych układanek dla dzieci w wieku 2 lat, ponieważ bawiąc się nimi, mogą się też uczyć (np. powtarzając nazwy zwierząt czy roślin).

Wybieramy układanki dla dzieci – 2 lata

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ciekawych puzzli i układanek dla dzieci 2 lata.

Puzzle dla dwulatka kartonowe

Najbardziej tradycyjna forma (pamiętaj, że w wersji dla dwulatka powinny być wykonane z grubego kartonu).

Puzzle dla dwulatka sensoryczne

Puzzle sensoryczne oddziałują na kilka zmysłów malucha jednocześnie. Dziecko ogląda wzory, dopasowuje kształty, ale może też poczuć różne faktury materiałów.

Puzzle dla dwulatka dwustronne

Czyli 2 zestawy układanki dla dwulatka w jednym – pociecha może wybierać, który ma akurat ochotę ułożyć, a wzory zadrukowane na obu stronach stanowią dodatkowe utrudnienie.

Tematyczne układanki dla dwulatka

Ciekawym pomysłem na zainteresowanie malucha układaniem puzzli jest wybranie wzorów tematycznych – nie tylko związanych z tym, co lubi (np. ze zwierzątkami czy konkretną bajką), ale też na przykład z porą roku, okresem świąt bożonarodzeniowych czy wielkanocnych, wyjazdem na wakacje (plaża, morze, góry itd.) bądź wizytą w sklepie, u babci czy na spacerze.

Puzzle magnetyczne dla dwulatka

Układanie elementów odbywa się na tablicy magnetycznej, co jest dodatkową atrakcją, a często też zupełnie nowym doznaniem dla maluszka.

Układanki dla dzieci 2 lata – puzzle w rozmiarze maxi

Puzzle dużych rozmiarów, których ułożenie wymaga od dziecka większej koordynacji ruchowej, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej formy układanek.

Piankowe puzzle dla dwulatka – różne rozmiary

Ten rodzaj układanek często jest dla dzieci świetną formą zabawy, ze względu na duże rozmiary poszczególnych elementów.

Autorka: Rita Turbiarz