Układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem spostrzegawczości, cierpliwości i koncentracji, a to tylko mała część zalet tego zajęcia. Już od najmłodszych lat można dzięki temu uczyć się rozpoznawania kształtów i kolorów. Jak zachęcić małe dziecko do takiej zabawy? Jakie puzzle dla dwulatka wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Układanie puzzli z małymi dziećmi pomaga im się rozwijać, podobnie jak na przykład wspólne czytanie książeczek. Pociechy w ten sposób ćwiczą między innymi rozpoznawanie kształtów, koordynację ruchową, skupianie uwagi oraz rozwijają wyobraźnię. Jakie korzyści mają puzzle dla dwulatka? Można wymienić wiele, a przede wszystkim to, że:
Szukając konkretnych wzorów dla swojej pociechy, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych podpowiedzi – dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że maluch z przyjemnością będzie je układał.
Poza najbardziej znanymi, kartonowymi puzzlami, można znaleźć wiele innych rodzajów, między innymi: drewniane, przestrzenne, sensoryczne, piankowe czy warstwowe. Które wybrać dla dziecka? Jako puzzle dla dwulatka najlepiej sprawdzą się te wykonane z grubego kartonu lub drewna. Możesz zdecydować się też na puzzle sensoryczne, które oddziałują nie tylko na wzrok, ale też dotyk, oraz piankowe, które najczęściej są duże i dwustronne, przez co stanowią dla malucha inny rodzaj zabawy, niż bardziej tradycyjne i mniejsze elementy.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ciekawych puzzli i układanek dla dzieci 2 lata.
Najbardziej tradycyjna forma (pamiętaj, że w wersji dla dwulatka powinny być wykonane z grubego kartonu).
Puzzle sensoryczne oddziałują na kilka zmysłów malucha jednocześnie. Dziecko ogląda wzory, dopasowuje kształty, ale może też poczuć różne faktury materiałów.
Czyli 2 zestawy układanki dla dwulatka w jednym – pociecha może wybierać, który ma akurat ochotę ułożyć, a wzory zadrukowane na obu stronach stanowią dodatkowe utrudnienie.
Ciekawym pomysłem na zainteresowanie malucha układaniem puzzli jest wybranie wzorów tematycznych – nie tylko związanych z tym, co lubi (np. ze zwierzątkami czy konkretną bajką), ale też na przykład z porą roku, okresem świąt bożonarodzeniowych czy wielkanocnych, wyjazdem na wakacje (plaża, morze, góry itd.) bądź wizytą w sklepie, u babci czy na spacerze.
Układanie elementów odbywa się na tablicy magnetycznej, co jest dodatkową atrakcją, a często też zupełnie nowym doznaniem dla maluszka.
Puzzle dużych rozmiarów, których ułożenie wymaga od dziecka większej koordynacji ruchowej, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej formy układanek.
Ten rodzaj układanek często jest dla dzieci świetną formą zabawy, ze względu na duże rozmiary poszczególnych elementów.