Data publikacji:

Jakie radio na budowę wybrać?

Dobre radio na budowę to podstawa – bez niego praca byłaby nudna i mogłaby stać się uciążliwa. Ekipy budowlane samodzielnie wybierają ulubione stacje i w większości przypadków nie ruszają się nigdzie bez radia. W przypadku tak trudnych warunków, jakie panują na większości placów budowlanych, zwykłe radio nie wystarczy. Potrzebne jest solidne radio budowlane, które zniesie oddziaływanie rozmaitych czynników niszczących. Dowiedz się, jakie radio na budowę wybrać.
radio

Jakie radio na budowę wybrać?

Jakie radio na budowę będzie najlepsze? Dobrze, jeśli radio budowlane zamknięte jest w solidnej, odpornej na zachlapania i zapylenie obudowie. Powinno być także odporne na upadki. Plusem jest również kompaktowość, żeby jego przenoszenie i przewożenie nie nastręczało zbyt dużych problemów. Z pewnością dużym ułatwieniem będzie obecność rączki do przenoszenia radia.
Urządzenie może być zasilane na baterie, sieciowo lub z akumulatora. W zależności od tego, na jakich budowach jest wykorzystywane, trzeba dobrać sposób działania radia. Z pewnością akumulator, nierzadko będzie wygodniejszy, niż baterie. Jeśli jednak mamy możliwość podłączenia radia do gniazdka, najlepiej będzie wykorzystać właśnie taki sposób zasilania. Nie mniej ważne jest, aby wybrać radio z dobrym zasięgiem, dzięki czemu w każdej sytuacji będziemy mogli się cieszyć muzyką.

Sposób sterowania radiem na budowę

Piloty do zdalnego sterowania radiem są wygodne, pod warunkiem że urządzenie jest wykorzystywane przez niewielką ekipę. W innym przypadku zapewne pilot szybko się zgubi. Również zdalne sterowanie przy pomocy telefonów i modułu Bluetooth jest ciekawym urozmaiceniem i atrakcyjnym gadżetem, jednak to, czy takie rozwiązanie się sprawdzi, jest zależne od:
  • surowości zasad związanych z użytkowaniem telefonów komórkowych w czasie pracy na danej budowie,
  • stopnia zabrudzenia się przez pracowników w czasie pracy – często jeśli jesteśmy zapyleni i brudni, wolimy unikać sięgania po telefon komórkowy,
  • ilości osób, które mogą jednocześnie łączyć się z radiem i zmieniać muzykę.
Manualne sterowanie też jest praktyczne, ponieważ zazwyczaj wybiera się stację i pozostawia radio na cały dzień w zacienionym miejscu, jeśli takowe znajduje się w okolicy.

Jakie funkcje powinno mieć radio na budowę?

Głośniki znajdujące się minimum z dwóch stron radia to duża zaleta, ponieważ można umieścić je w centrum placu budowy. Wśród innych zalet radia na budowę można wymienić:
  • obecność specjalnych amortyzatorów, które chronią przed skutkami upadków z dużych wysokości,
  • dwa czy trzy sposoby zasilania, które można stosować wymiennie lub w zależności od preferencji,
  • czas działania powyżej 8h, ponieważ zmiany na budowach często się przeciągają lub są po prostu dłuższe,
  • obecność RDS, odtwarzacza CD czy mp3.
Oprócz tego dobrze jeśli radio wyposażone jest w długą i elastyczną antenę, która koniecznie musi być w pełni chowana w konstrukcji. Zapobiegnie to jej uszkodzeniu i umożliwi zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa.
Niektóre modele radia na budowę są dosyć płaskie w swojej budowie – warto pamiętać o tym, że niewidoczne elementy wyposażenia na placu budowy mogą stanowić dodatkowe zagrożenie i być przyczyną potknięć. Również stereo jest uwielbiane przez użytkowników każdego radia budowlanego. Oczywiście mimo wszystko podstawą, w każdym odbiorniku, który wykorzystuje się na budowie, wciąż pozostają parametry związane z odpornością na czynniki niszczące.
Wśród dwóch najpopularniejszych propozycji wyróżnia się radia Makita oraz radia marki Bosch. Dlaczego właśnie te radia na budowę? Obie marki oferują urządzenia, które są wytrzymałe, trwałe i masywne. Idealnie odpowiadają potrzebom osób pracujących na budowach. Również ich ceny są do siebie bardzo zbliżone, jednak jest to ściśle powiązane z konkretnym wybranym modelem. Dobre radio na budowę kupimy w kwocie pomiędzy 800 a 1200 złotych. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Radio na budowę Makita

Prawie każde radio Makita zasilane jest akumulatorowo lub elektrycznie. Ma dwa głośniki, jest odporne na zachlapanie, lekki deszcz, brud i pył. Może zapamiętać do 10 częstotliwości, zatem z łatwością można wybrać kilka ulubionych stacji (5 dla FM i 5 dla AM). Wyposażone jest w cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje godzinę oraz częstotliwość, jakiej słuchamy. Można także ustawić w nim alarm, który poinformuje o końcu czasu pracy.
Makita ma zabezpieczenia dotyczące izolacji przed czynnikami zewnętrznymi na poziomie IP 64 lub IP 65 w zależności od wybranego wariantu. Jest wygodne i kompaktowe, ma gumowany uchwyt, który ułatwia przenoszenie. Można przestawiać go o 90 stopni. Antena radia znajduje się właśnie we wspomnianym uchwycie. Radio jest wyposażone w moduł Bluetooth, który ma zasięg do 30 metrów, a także dodatkowe funkcje i korektory, umożliwiające poprawę jakości dźwięku. Muzykę można odtwarzać w czasie ładowania akumulatora. Do wyboru mamy co najmniej kilka modeli radia.

Radio na budowę Bosch

To radio zasilane na dwa sposoby – sieciowo i akumulatorowo. Posiada gniazdo 230 V oraz 12 V, co jest dużą zaletą. Ma podświetlany wyświetlacz, na którym znajdziemy podstawowe informacje potrzebne w czasie korzystania z radia oraz głośniki po wszystkich czterech stronach, co umożliwia przestrzenną emisję dźwięku. Radio jest masywne i ma bardzo solidną obudowę, która przeżyje upadki z wysokości 2 metrów. Podobnie jak poprzedni wskazany model posiada ochronę przed wodą i pyłem, jednak w tym przypadku plasuje się ona na poziomie IP 54. Radio zapamiętuje wskazane częstotliwości – posiada pamięć do 30 stacji radiowych. Umożliwia odtwarzanie mp3 i WMA oraz jest wyposażone w korekcję dźwięku w zakresie tonów zarówno niskich, jak i wysokich.
Zdjęcie: StudioVK / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!