Data modyfikacji:

Ramka do tablicy rejestracyjnej: jaką wybrać?

Tablica rejestracyjna to nieodłączny element każdego pojazdu, który zazwyczaj umieszczony jest z przodu oraz z tyłu samochodu. Do prawidłowego umieszczenia tablicy rejestracyjnej niezbędna jest ramka, która jest stałym elementem wyposażenia samochodu. Ramka do tablicy rejestracyjnej, chociaż jest niewielka, odgrywa kluczową rolę, ponieważ to dzięki niej tablica rejestracyjna trzyma się w wyznaczonym miejscu oraz znacznie zmniejsza się ryzyko jej zgubienia lub przypadkowego uszkodzenia.
Ramka do tablicy rejestracyjnej
Przepisy dotyczące samochodu oraz każdego innego pojazdu mechanicznego jasno mówią, że każdy pojazd musi być oznaczony indywidualnym numerem. Taki numer umieszczony jest w kilku miejscach, jednak największą widoczność zapewnia mu tablica rejestracyjna.
Chociaż obecnie ramka do tablicy rejestracyjnej kojarzona jest ze standardowym modelem, to w ofercie producentów takich akcesoriów znaleźć można coraz więcej nowoczesnych modeli w różnych kolorach, wzorach oraz z dodatkowymi elementami, takimi jak np. kamera cofania.

Ramka do tablic rejestracyjnych – rodzaje

Chociaż ramka do tablicy rejestracyjnej to niewielki element, to warto zwrócić uwagę na jej wybór. Tak jak w przypadku wielu innych elementów samochodowych, tak i w przypadku ramki do tablicy rejestracyjnej najważniejszą kwestią jest jakość wykonania oraz materiał, z którego została stworzona.
Wybierając ramkę, warto zwrócić uwagę na jej wytrzymałość na działanie różnych czynników zewnętrznych. W znacznej większości samochodów ramka, jak i sama tablica rejestracyjna są montowane w dolnej części samochodu, dlatego mogą być narażone na wiele szkodliwych czynników, takich jak np. śnieg, woda czy błoto.
Ramka wykonana ze słabej jakości materiałów może szybko ulec zniszczeniu, a wtedy konieczna będzie jej całkowita wymiana. Aby temu zapobiec, warto wybrać ramkę do tablicy rejestracyjnej o możliwie najlepszej jakości.
Obecnie w sklepach z akcesoriami do samochodu znaleźć można różne rodzaje marek. Aby wiedzieć, jaki model wybrać, warto znać podstawową charakterystykę wszystkich typów:
  • Ramki chromowane – to niezwykle trwałe ramki, które wykonane są z polistyrenu. Ramki chromowane to eleganckie i estetyczne modele, dlatego są częstym wyborem osób, którym zależy na wyglądzie swojego samochodu.
  • Ramki kolorowe i z nadrukami – to stosunkowo nowy kierunek w tworzeniu ramek do tablic rejestracyjnych, który szybko zyskuje zwolenników. W czasach, gdy wiele osób dąży do oryginalności i indywidualności, wybór kolorowej ramki do tablicy rejestracyjnej pozwoli na dodatkowy element personalizacji swojego samochodu. Wyposażenie samochodu w ramkę kolorową czy z nadrukiem to także świetna opcja dla firm, które stawiają na oryginalną reklamę.
  • Ramki DUO-FLEX – to ramki o wyjątkowo solidnej i przemyślanej konstrukcji. Takie ramki cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją elastyczność oraz odporność na wiele różnych uszkodzeń.
  • Uniwersalne ramki – to najbardziej tradycyjne modele, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Mogą być montowane w różnych pojazdach, a przez swój standardowy wygląd nie rzucają się w oczy i nie zaburzają wyglądu samochodu. Są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dlatego wiele osób decyduje się na takie modele.

Ramka tablicy rejestracyjnej z kamerą cofania

Stosunkowo nowym produktem wśród gadżetów i akcesoriów samochodowych są ramki wyposażone w kamerę cofania lub posiadające specjalne miejsce na umieszczenie tego typu urządzenia. Po taki model ramki mogą sięgnąć te osoby, których samochód oryginalnie nie jest wyposażony w kamerę cofania.
Kamera cofania znacznie ułatwia poruszanie się samochodem, szczególnie podczas parkowania lub cofania w ciasnych przestrzeniach. Korzystanie z takiego rozwiązania znacznie zmniejsza ryzyko kolizji z niezauważonym przedmiotem za samochodem, dlatego coraz więcej osób korzysta z takiej kamery.
W sklepach z artykułami samochodowymi znaleźć można coraz więcej modeli ramek do tablic rejestracyjnych, które posiadają wbudowaną kamerę cofania lub mają specjalnie wyznaczone miejsce na podłączenie kamery cofania, a sama konstrukcja takiej ramki umożliwia jej swobodne podłączenie. Decydując się na taką ramkę, warto sprawdzić parametry dołączonej kamery, a w przypadku jej braku dopasować odpowiedni model.

Jak zamontować ramkę do tablicy rejestracyjnej?

Chociaż montaż ramki do tablicy rejestracyjnej nie jest skomplikowany i nie wymaga żadnych mechanicznych umiejętności, to warto zapoznać się z krótką instrukcją, aby mieć pewność, że taka operacja przebiegnie prawidłowo.
Każdy samochód posiada specjalną wnękę, w której należy umieścić ramkę do tablicy rejestracyjnej oraz samą tablicę. Ramkę należy przykręcić do samochodu w taki sposób, aby stabilnie się trzymała. Po prawidłowym przymocowaniu ramki, należy wsunąć do niej delikatnie tablicę rejestracyjną. Po umieszczeniu tablicy należy zamknąć całą ramkę przy pomocy listwy zatrzaskowej montowanej u jej dołu. Prawidłowe zamontowanie ramki oraz tablicy rejestracyjnej zapobiega wypadaniu i hałasowaniu tych elementów w trakcie jazdy.

Jak zabezpieczyć tablicę rejestracyjną?

Prawidłowe zamontowanie ramki do tablicy rejestracyjnej to klucz do sukcesu i pewność, że tablica nie wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie. Wiele osób decyduje się jednak na dodatkowe zabezpieczenie tablicy rejestracyjnej. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza ryzyko zgubienia tablicy oraz jej kradzieży.
Aby dodatkowo zabezpieczyć ramkę oraz tablicę, warto zamocować ramkę do nadwozia za pomocą wkrętów lub nitów. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie opasek zaciskowych, czyli tzw. trytytek.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!