Data publikacji:

Ranking tłumików samochodowych

Układ wydechowy samochodu to w miarę prosty, choć bardzo ważny system, odpowiadający za prawidłowe przetwarzanie i usuwanie spalin powstających w trakcie pracy silnika spalinowego. Jego zadaniem jest również redukcja hałasu emitowanego przez poruszający się samochód. Jednym z elementów układu wydechowego w aucie jest tłumik. Właściwie dobrany i dobrej jakości produkt to gwarancja cichej pracy pojazdu, prawidłowej redukcji spalin i drgań oraz ograniczenia zużycia paliwa czy utrzymania mocy pojazdu. Zobacz przygotowany przez nas ranking tłumików samochodowych.

ranking tłumików samochodowych

Elementy układu wydechowego samochodu

Zanim przejdziemy do rankingu tłumików samochodowych, na początku warto przypomnieć, z czego składa się układ wydechowy auta, ponieważ nie każdy wie, że w samochodzie możemy znaleźć aż trzy tłumiki. Do układu wydechowego zalicza się:

  • kolektor wydechowy z rurą wylotową, 
  • tłumik przedni, 
  • katalizator, 
  • tłumik środkowy, 
  • tłumik końcowy, 
  • rura wydechowa końcowa. 

Każdy ze wskazanych elementów powinien być ze sobą kompatybilny i dopasowany do auta, w którym ma zostać zamontowany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego tłumika?

Obecnie na rynku występuje ogromna gama tłumików samochodowych. Różnią się one między sobą nie tylko jakością, ale również konstrukcją, dlatego ważne jest, aby tłumik był odpowiednio dobrany do parametrów silnika, czyli jego mocy i pojemności.

Jak wybrać właściwy model z rankingu tłumików samochodowych? Decydując się na zakup nowego tłumika, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednią homologację. Homologacja (odpowiedni atest) na terenie Unii Europejskiej podlega ściśle ustalonemu prawu zawartemu w dyrektywie unijnej z dnia 5 września 2007 r. (2007/46/WE). Homologowane tłumiki posiadają specjalne znaki UE, pozwalające na określenie, czy rzeczywiście możemy go użyć w danym modelu samochodu.

Przeczytaj także, jaka będzie najlepsza farba do tłumików

Oprócz homologacji, przy wyborze nowego tłumika dobrze jest zwrócić uwagę na referencje sprzedawcy oraz jakość udzielanej przez niego gwarancji (lub ewentualnie rękojmi). Zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Najlepiej, gdy jest to nierdzewna lub ocynkowana stal węglowa.

Tłumiki powinny być indywidualnie dobrane do każdego modelu auta i wykonane według zaleceń producentów samochodów. Układ wydechowy i auto to specjalnie oraz indywidualnie dobrana para. Konkretny tłumik powinien być dopasowany do danego modelu samochodu. Uwzględnia się zatem markę, typ, rocznik, pojemność, skrzynię biegów, numer podwozia, kraj produkcji itd.

W popularnych autach żywotność układów wydechowych szacuje się na około 4-5 lat. Na ich zużycie wpływa ilość przejeżdżanych kilometrów, jakość stosowanego paliwa, czas użytkowania pojazdu w okresie zimowym, stan dróg, po jakich porusza się auto oraz jakość stosowanych w samochodzie części zamiennych.

Ranking producentów tłumikow samochodowych

Nie sposób jednoznacznie wskazać, jakie tłumiki są najlepsze. Stworzenie klarownego rankingu jest niemal niemożliwe. Wszystko ze względu na to, że tłumik samochodowy powinien być dostosowany do marki oraz modelu auta, zasad jego eksploatacji, a nawet rodzaju paliwa, którym jest napędzany.

Z tego powodu postanowiliśmy zestawić najpopularniejsze firmy produkujące elementy układu wydechowego, w tym tłumiki końcowe. W ten sposób powstał ranking producentów tłumików samochodowych. Oto nasze typy!

Bosal

To belgijska firma, zajmująca się produkcją części do układów wydechowych od 1923 roku. W tym czasie zdobyła uznanie kierowców w całej Europie. Tłumiki marki Bosal cenione są za jakość oraz precyzyjne wykonanie. Warto też zwrócić uwagę na atrakcyjne ceny tłumików końcowych – możemy dostać je w kwocie od 250 zł w zależności od modelu.

Walker

Amerykańska firma, która zaskarbiła sobie zaufanie setek tysięcy kierowców. Na rynku istnieje od 1916 roku. Co ciekawe, firma Walker jako pierwsza zaproponowała swoim klientom tłumiki ze stali nierdzewnej. Tłumiki końcowe firmy Walker są jednymi z najczęściej wybieranych ze względu na wysoką jakość wykonania, co przekłada się na duży komfort jazdy.

Asmet

W naszym rankingu tłumików samochodowych nie mogło zabraknąć polskiej firmy. Asmet to jeden z czołowych rodzimych producentów tłumików końcowych oraz innych części układu wydechowego. Wysoka jakość produktów, trwałość oraz skuteczność ich działania została doceniona przez kierowców nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Ceny tłumików Asmet również są bardzo atrakcyjne. Tłumik środkowy lub końcowy można kupić już od 120 zł w zależności od modelu.

Polmostrów

Polska marka, która w swojej ofercie ma tłumiki samochodowe do kultowego Fiata 126p, ale nie tylko. Firma proponuje rozwiązania niemal do wszystkich aut. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, ale też wysokiej jakości produktów. Niektóre tłumiki samochodowe firmy Polmostrów można kupić nawet poniżej 100 zł. Oczywiście ceny różnią się od siebie w zależności od modelu.

Jak widać, na rynku znajdziemy wiele tłumików w różnych cenach. Przy wyborze najlepszego kierujmy się nie tylko jego marką, lecz także parametrami. Jeśli nie mamy doświadczenia w samodzielnym zakupie części wymiennych do samochodu, skonsultujmy się z zaufanym mechanikiem, który z pewnością posłuży dobrą radą.

Autor: Paweł Sadowski