Data publikacji:

Regulacja piły spalinowej – krok po kroku

Kiedy rozpoczynamy pracę z piłą spalinową, czy to w ogrodzie, czy w lesie, bardzo istotna jest jej prawidłowa regulacja. Sprawi ona maksymalną wydajność urządzeni oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Elementem, który odpowiada za bezproblemowe i łatwe odpalanie, jest gaźnik. Zatem jak należy odpowiednio przygotować się do regulacji gaźnika w pile spalinowej? 

Regulacja gaźnika piły spalinowej  

Bez względu na to, jaką piłę spalinową kupisz, aby urządzenie prawidłowo działało, wymagana jest przed użyciem jego regulacja. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od dokładnego przeczytania instrukcji. W zależności od producenta używanej przez nas piły pewne czynności mogą się różnić. Piła spalinowa jest narzędziem, przy którego użytkowaniu należy uważać, a co za tym idzie – odpowiednio przygotować je do pracy. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami gaźników: 
  • pływakiem, czyli gaźnikiem pływakowym,  
  • membraną, czyli gaźnikiem membranowym.  
Regulacja posiadanego przez nas gaźnika polega na odpowiednim określeniu dawki mieszanki paliwa i powietrza, wtedy sprzęt będzie działał tak, jak trzeba. Należy pamiętać, że jeśli urządzenie będzie wykorzystywane przy ścinaniu gałęzi czy na innych wysokościach, musimy zadbać o mniejszą ilość wykonanej przez nas mieszanki. Jeśli dostarczymy pile zbyt dużą ilość mieszanki, od razu to zauważymy. Pilarka będzie wtedy stawiać opór przy odpalaniu, może również dymić i nie będzie działać z pełną siłą.  

Regulacja smarowania łańcucha piły spalinowej   

Jeśli mamy nowo zakupioną piłę spalinową, powinniśmy również zadbać o łańcuch tnący. Aby łańcuch długo i sprawnie nam służył, należy zacząć od zanurzenia go całego w oleju minimum na parę godzin. Podczas pracy piły spalinowej należy zadbać o to, aby olej do smarowania łańcucha był cały czas dostarczany. Dzięki temu zapewni to naszej pile i jej układowi dłuższą żywotność.  
Jeśli zębatka napędowa jest zużyta, nie możemy zakładać na nią kolejnego łańcucha. Po wykorzystaniu trzech łańcuchów należy ją wymienić. Jeśli chcemy dodatkowo go podregulować, musimy pamiętać, że można to zrobić dopiero po wystudzeniu.  

Regulacja piły spalinowej marki Stihl – jak ją wykonać? 

Pilarki Stihl mogą posiadać dwa rodzaje gaźników, zarówno pływakowy, jak i membranowy. Biorąc do regulacji pierwszy typ – śrubę gaźnika należy przekręcić w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara, do momentu, aż poczujemy opór. Śrubę biegu jałowego przekręcamy wraz z ruchem wskazówek zegara. Czynność wykonujemy do momentu, aż zauważymy, że śruba oparła się na gnieździe. Końcowo obracamy śrubę z powrotem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o ¾ obrotu.  
Jeśli chodzi o drugi typ gaźnika, to śrubę regulacyjną kręcimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż poczujemy, że stawia opór, następnie cofamy ją o dwa obroty. Śrubę biegu jałowego przekręcamy tak, jak ruch wskazówek zegara, by na koniec cofnąć ją o 1,5 obrotu w przeciwnym kierunku.  

Kiedy konieczna jest regulacja piły spalinowej?  

Jak czytamy wyżej, regulacja piły spalinowej to regulacja jej gaźnika. Gaźnik regulujemy, gdy zwrócimy uwagę na nieprawidłowe funkcjonowanie naszej piły spalinowej. Takie jak: 
  • silnik sam się uruchamia,   
  • silnik nie uruchamia się prawidłowo lub ciężko go uruchomić,   
  • piła jest bardzo wolna i słabnie,  
  • mimo ustawienia piły na najwyższe obroty, piła nie jest wydajna.  
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby dokonać regulacji gaźnika piły spalinowej, nie powinniśmy sami tego wykonywać. Możemy oddać naszą piłę w ręce specjalistów i autoryzowanych serwisów.  
Zdjęcie: Masson-Simon / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!