Data modyfikacji:

Frezarka do drewna: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Frezarka jest jednym z podstawowych narzędzi używanych podczas obróbki drewna. Urządzenie to pozwala w łatwy, szybki i bardzo dokładny sposób skrawać ten materiał, wycinając w nim otwory, a nawet napisy i wzory. Jest niezastąpioną pomocą dla amatorów oraz hobbystów, a także nieodłącznym partnerem profesjonalnych stolarzy oraz budowlańców. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór sprzętu, dlatego też podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Frezarka do drewna

Frezarka do drewna – podstawowe informacje

Frezarki to urządzenia mechaniczne, które służą do wycinania drewna. Z ich pomocą bez problemu wytniemy w nim otwory o rożnej głębokości oraz o różnych kształtach, które wykorzystywane są np. do zamontowania zawiasów lub innych elementów połączeniowych. Świetnie sprawdzą się podczas obróbki krawędzi desek lub blatów. Posłużą też do wycinania wzorów, także przy wykorzystaniu różnego rodzaju wzorników.
Frezarek nie należy mylić z tokarkami, które działają na podobnej zasadzie, ale podczas pracy ich mechanizm stale obraca obrabiany drewniany element. W przeciwieństwie do nich frezarki przeznaczone są głównie do pracy z płaskimi powierzchniami drewnianymi. Sprzęt ten może różnić się od siebie w znaczący sposób także budową oraz miejscem użytkowania. Frezarka ręczna do drewna to np. przenośny sprzęt idealny do zwykłych prac remontowych i majsterkowania, z którego korzystamy w dowolnym miejscu oraz pozycji (uzależnionej od wymiarów i ciężaru narzędzia). Frezarka stołowa do drewna jest z kolei zespojona z dużym i nieruchomym blatem do cięcia i spotykana jest głównie w profesjonalnych warsztatach.

Frezarki do drewna – podstawowy podział sprzętu

Ze względu na konstrukcję rozróżniamy trzy podstawowe typy frezarek do drewna, biorąc pod uwagę liczbę oraz pozycję wrzecion w mechanizmie odpowiadającym za frezowanie.

Frezarka do drewna górnowrzecionowa

Najczęściej wybierany typ frezarek do drewna. Dostępne w sklepach modelach sprawdzą się zarówno w rękach doświadczonych stolarzy, jak i początkujących majsterkowiczów. Wrzeciona umieszczone są u spodu urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu, a także łatwość wykonywania nawet bardzo głębokich lub płytkich frezów. Jaka frezarka górnowrzecionowa będzie dobrym wyborem? Internetowe rankingi pomogą ci w zakupie odpowiedniego narzędzia.

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa

Frezarki tego typu to modele stołowe, wrzeciono umieszone jest tutaj bezpośrednio pod blatem. Sprzęt charakteryzuje się większą mocą oraz skutecznością cięcia twardych gatunków drewna, a także wyższą ceną. Jego obsługa wymaga jednak odpowiedniej wprawy oraz doświadczenia, przez co korzystają z niego głównie profesjonaliści.

Frezarka do drewna równowrzecionowa

Rzadko spotykany typ specjalistycznych frezarek stołowych, w których wrzeciona znajdują się na wysokości blatu.

Frezarka do drewna – co bierzemy pod uwagę podczas zakupu?

Moc frezarki

Moc silnika frezarki podawana jest w watach. Im jest ona wyższa, tym sprzęt szybciej poradzi sobie nawet z bardzo twardym drewnem, a także wykonywaniem głęboki frezów. Parametr zależy w dużej mierze od wymiarów i przeznaczenia sprzętu. Profesjonalne stołowe frezarki dolnowrzecionowe osiągają moc w przedziale 1500–2400 W, podczas gdy ręczne modele górnowrzeciownowe pracować będą zazwyczaj w 400–1500 W.
Do prac remontowych i hobbystycznych, takich jak obrabianie krawędzi i wycinanie otworów, wystarczą nam urządzenia o mocy do 800 W. Sprzęt osiągający 1500 W nadaje się już do pracy z twardym drewnem oraz innymi materiałami, takimi jak metal czy różnego rodzaju tworzywa sztuczne.

Obroty frezarki do drewna

Moc silnika to jednak nie jedyny parametr wpływający na komfort i szybkość frezowania. Równie istotna jest też prędkość obrotowa urządzenia. Specjaliści zalecają, by w przypadku modeli ręcznych wynosiła ona minimalnie 10 000 obrotów na minutę. Oczywiście im ta wartość będzie wyższa, tym lepiej. Wysokoobrotowe frezarki wykonują bardziej dokładne i gładkie cięcia. Pamiętajmy, że warto zadbać, by prędkość obrotów w naszym urządzeniu mogła być regulowana przez użytkownika, co zapewni dodatkową kontrolę podczas wykonywania pracy.

Głębokość frezów

Podawana przez wytwórców maksymalna głębokość frezu jest kolejnym krytycznym parametrem urządzenia. Jest ona wyrażana w milimetrach. Jeżeli głębokość sprzętu wynosi np. 20 mm, oznacza to, że nie wykonamy z jego pomocą głębszych nacięć w drewnie. Możliwości maszyny dopasowujemy więc do własnych potrzeb. Jeżeli pracujemy z grubymi kawałkami drewna i wykonujemy np. skomplikowane zdobienia – sięgamy po sprzęt o głębokości co najmniej 30 mm.

Ergonomia i budowa frezarki

Podczas poszukiwania idealnej frezarki do drewna nie pomijamy kwestii jej ergonomicznej budowy. Narzędzie powinno wygodnie leżeć w rękach, w czym pomogą profilowane uchwyty i rączki pokryte gumowanym materiałem. Sprzęt ręczny musi być dostatecznie lekki, by moglibyśmy korzystać z niego przez długi czas, bez potrzeby wkładania zbyt dużej siły. O najbardziej wygodną i wydajna pracę zadbają zazwyczaj urządzenia od ciężarze od 2 do 3 kg.

Dodatkowe opcje

Poza wspominaną już regulacją obrotów, na decyzję o zakupie wpływają też dodatkowe funkcje. Jedną z najbardziej przydatnych jest odsysacz pyłu, który pozwala szybko usunąć zanieczyszczania powstałe podczas pracy. Cenną pomocą jest też prowadnica, która pozwala wykonywać równe frezy nawet kompletnym amatorom, a także stabilizuje sprzęt w trakcie pracy.
Zdjęcie: EmanueleRaveccaPhotographer / Envato Elements