Data modyfikacji:

Rękawiczki rowerowe. Jakie zimą, a jakie latem?

Rękawiczki rowerowe w dużym stopniu wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ktokolwiek przeżył nawet drobną wywrotkę na rowerze, ten wie, jak trudno wyleczyć zdarte dłonie. Zobacz, jakie rękawiczki rowerowe wybrać na zimę, a jakie sprawdzą się lepiej latem.

rękawiczki rowerowe

Krótkie czy długie: jakie rękawiczki rowerowe wybrać?

Większość niedrogich rękawiczek rowerowych to modele krótkie, pozbawione palców. Adresowane są do osób wsiadających na rower sporadycznie i to tylko podczas ładnej, słonecznej pogody.

Krótkie rękawiczki rowerowe stworzone są głównie na lato, a ich konstrukcja ma zapewniać maksymalną przewiewność. Górna część rękawiczek rowerowych wykonana jest często z przewiewnej siateczki, która zapobiega poceniu. Wnętrze rękawiczki, przylegające do manetki, wykonuje się natomiast z chropowatych materiałów, np. zamszu, które mają za zadanie przeciwdziałać ślizganiu się na manetce spoconych rąk.

Długie rękawiczki rowerowe stworzone są głównie z myślą o chłodniejszych porach roku. Zabudowane rękawiczki lepiej radzą sobie z chłodnym wiatrem, a na dodatek lepiej chronią przed upadkami.

Są jednak modele długich rękawiczek wykonane z cienkiego, przewiewnego materiału. To rozwiązanie dla osób, które często poruszają się po leśnych ścieżkach, pełnych wysokich traw, gałęzi i krzaków. Długie rękawiczki rowerowe ochronią palce przed zranieniem. Jeszcze bardziej zabudowane są rękawiczki rowerowe MTB, które mają plastikowe protektory w newralgicznych miejscach.

Jaki rodzaj wkładek w rękawiczkach rowerowych?

Elementem, na który należy zwrócić dużą uwagę, są elastyczne wkładki absorbujące drgania. Zapobiegają one bólowi nadgarstków oraz minimalizują odciski spowodowane długą jazdą.

Jeżeli jeździsz głównie rowerem miejskim lub trekkingowym, w których nacisk ciała na kierownicę nie jest duży, a same chwyty są stosunkowo miękkie, możesz wybrać rękawiczki z cienkimi wkładkami lub bez nich. W rowerach szosowych, górskich lub gravelowych, w których przyjmuje się bardziej sportową pozycję, lepiej sprawdzą się rękawiczki z grubszymi wkładkami.

Szczególnie wygodne są wkładki żelowe, zachowujące sprężystość cały czas. Wkładki piankowe mogą odkształcić się w trakcie jazdy, tracąc zdolność tłumienia drgań.

Elementy odblaskowe w rękawiczkach rowerowych

Ostrożności nigdy zbyt wiele, a dobra widoczność rowerzysty to priorytet, zwłaszcza zimą. Choć podstawą jest dobre oświetlenie rowerowe (sprawdź, jaka lampka rowerowa będzie najlepsza), warto wybrać model rękawiczek z odblaskami.

Podobnie jak odblaski na wszystkich innych elementach roweru i ubraniach elementy odblaskowe na rękawiczkach rowerowych podniosą twoją widoczność na drodze, ale spełnią też rolę „kierunkowskazów” w czasie sygnalizacji manewru. Mały szczegół, a znacząco podniesie twoje bezpieczeństwo.

Jak dobrać rozmiar rękawiczek rowerowych na zimę i lato?

Rękawiczki rowerowe nie mogą być zbyt duże. Pod wpływem potu dłoń może się w nich ślizgać, co jest bardzo niebezpieczne. Duży rozmiar może też utrudniać zmianę przełożeń lub hamowanie.

Rękawiczki powinny być więc dopasowane (ale nie uwierające!). Ściągnięcie przylegających rękawiczek rowerowych, zwłaszcza ze spoconych dłoni, nie jest łatwe, ale producenci wymyślili sprytne rozwiązanie: małe uchwyty przy palcach ułatwiające zsunięcie rękawiczki.

Rękawiczki rowerowe zimowe

Lubisz jazdę na rowerze zimą? Zmarznięte dłonie to chyba największa niedogodność. Zwykłe długie rękawiczki rowerowe nie wystarczą i dobrze wybrać model stworzony z myślą o zimowych warunkach.

Rękawiczki rowerowe zimowe mają dodatkową warstwę ocieplającą (np. z pianki lub polaru). Działają podobnie jak bielizna termoaktywna na zimę, zachowując maksymalnie ciepłotę rąk. Niektóre modele mają połączone palce, co dodatkowo minimalizuje komfort cieplny.

Autor: Szymon Sonik