Data modyfikacji:

Jaki robot kuchenny wielofunkcyjny wybrać?

Robot kuchenny wielofunkcyjny — jaki wybrać? Czy warto? Gotowanie to przecież czynność, którą wykonujemy każdego dnia. Decydując się na robota kuchennego, możemy znacznie umilić i zmniejszyć czas spędzony w kuchni. Aby jednak być zadowolonym z zakupu takiego urządzenia i w pełni wykorzystać jego możliwości, warto dowiedzieć się, jaki model sprawdzi się w naszym domu

robot kuchenny

Rodzaje wielofunkcyjnych robotów kuchennych

Wśród urządzeń dostępnych na rynku występuje kilka rodzajów robotów kuchennych wielofunkcyjnych — jaki zatem wybrać? Roboty kuchenne można podzielić głównie na wieloczynnościowe z misą i wieloczynnościowe z malakserem. Pierwszy typ można również podzielić na roboty tradycyjne, które łączą w sobie funkcje kilku różnych urządzeń oraz bardziej zaawansowane roboty planetarne, nazywane często robotami profesjonalnymi. Drugi typ służy przede wszystkim do ubijania, siekania i rozdrabniania, zatem zakres jego funkcji jest dość ubogi.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze robota kuchennego?

Podstawowe funkcje i wyposażenie

Wielofunkcyjne roboty kuchenne wyposażone są w funkcje, dzięki którym mogą zastąpić większość popularnych sprzętów. Warto jednak zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od urządzenia. Roboty mogą przykładowo zastąpić mikser, blender, sokowirówkę czy maszynkę do mielenia. Nadają się również do takich czynności jak zagniatanie ciasta, ubijanie piany czy cięcie, ścieranie, krojenie i szatkowanie. Wielofunkcyjne roboty kuchenne mogą również posiadać funkcję gotowania (na parze i sauté) i pieczenia, co dla niektórych może być decydującym czynnikiem. Przy wyborze sprzętu warto więc zastanowić się, które funkcje są nam potrzebne, a bez których możemy się obejść.

Cena

Przy zakupie robota bardzo istotna jest cena. Zależy ona od kilku czynników — od rodzaju sprzętu, jego funkcji i wyposażenia oraz zastosowanych technologii. Najtańsze wielofunkcyjne roboty możemy znaleźć już za kilkaset złotych, a cena najdroższych sięga aż kilku tysięcy. Warto dokładnie przeczytać, do czego zdolny jest dany robot i zastanowić się nad tym, za jakie funkcje jesteśmy zdolni dopłacić.

Moc

Wyższa moc zapewnia większe możliwości techniczne robota kuchennego. Zwiększa również wydajność i tempo jego działania. Robot kuchenny z mocą poniżej 700 W nada się do mało wymagających zadań, ale w większości przypadków warto zainwestować w bardziej wydajny sprzęt z mocą 800-1000 W. Trzeba mieć jednak na uwadze, że możemy mieć problemy z ugniataniem większej ilości lub twardszym ciastem. Zależnie od naszych potrzeb mamy wybór urządzeń, których moc może sięgać aż 1700 W.

Dodatkowe funkcje

Dobre roboty kuchenne pozwalają na regulację liczby obrotów, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni ustawieniami fabrycznymi. Sami możemy wybrać optymalną prędkość. Dodatkowo przy wyborze sprzętu warto zwracać uwagę, czy urządzenie posiada tryb pulsacyjny, który pozwala na dokładniejsze mieszanie oraz kruszenie składników, czy funkcję emulgowania, czyli łączenie dwóch zwykle niemieszających się substancji, na przykład wody i oleju. Przydatną opcją będzie także mikser z misą obrotową.

Wykonanie i wygląd

Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na korpus. Dobre roboty planetarne mają solidnie wykonane korpusy z antypoślizgowymi nóżkami i solidną podstawą, dzięki czemu robot jest stabilny podczas pracy. Jeśli nasz robot wielofunkcyjny będzie trzymany w kuchni na wierzchu, warto również zwrócić uwagę na wygląd oraz kolor obudowy urządzenia.

Zabezpieczenia

Dla wielu osób jest to dość istotny aspekt. Niektóre modele oferują zabezpieczenia przed przypadkowym wyjęciem mieszadeł podczas pracy urządzenia, przed niezamknięciem pokrywy lub przeciążeniem urządzenia.

Jaki robot kuchenny wielofunkcyjny wybrać? Ranking

Wybierając robot kuchenny, należy sugerować się wyżej wspomnianymi parametrami, rodzajem oraz funkcjami urządzenia. Warto jednak rozważyć kupno urządzenia z sugerowanych przez nas rankingów.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne

1. Bosch MCM 4200

To urządzenie wyróżnia mały rozmiar i szeroki zakres działania. Potrafi miksować, ubijać pianę, zagniatać ciasto, ciąć warzywa. Sprawdza się również jako sokowirówka, blender i wyciskarka. Cena tego urządzenia wynosi mniej niż 500 zł.

2. MPM MRK-11/B

Ten robot wielofunkcyjny wyposażony jest w cztery tarcze ze stali nierdzewnej, dzięki którym może ścierać i kroić warzywa. Posiada on ubijak do piany oraz specjalne końcówki zastępuje większość kuchennych sprzętów. Może być używany jako malakser, blender i wyciskarka.

3. Eldom MFC2000

Eldom MFC2000 to wielofunkcyjny robot kuchenny z funkcją gotowania na parze. Przygotowuje posiłki bogate w wartości odżywcze, co wyróżnia go wśród innych robotów kuchennych. Do tego urządzenie nadaje się do smażenia, mielenia, ubijania piany i miksowania.

Roboty planetarne

1. Bosch OptiMUM MUM9B34S27

Model Bosch OptiMUM MUM9B34S27 został wyposażony w dużą moc i funkcje, które ułatwiają pracę w kuchni. Z pomocą mieszadeł ubija pianę, wyrabia ciasto o dowolnej konsystencji i w każdej chwili może być rozszerzony o kolejne akcesoria. Nic więc dziwnego, że to model, który otwiera nasz ranking najlepszych robotów planetarnych.

2. ETA Gratus Max III

Urządzenie to wyposażone jest w maszynkę do mięsa i szklany mikser. Do tego posiada on szatkownicę z trzema wymiennymi tarczami oraz hak i mieszadło. Dzięki dużemu wyborowi końcówek nadaje się do wyrabiania ciasta, miksowania i krojenia nawet twardych produktów.

3. Bosch MUM5XW20

Urządzenie to posiada wbudowaną zintegrowaną wagę i timer. Ma również dobre wyposażenie — mikser, rozdrabniacz i trzy mieszadła. Moc jego silnika wynosi 1000 W. Model ten charakteryzuje się trwałością i niezawodnością oraz możliwością rozbudowy.

autor: Konrad Pabian