Data modyfikacji:

Roboty koszące - co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem?

Chcesz mieć zawsze idealnie przystrzyżony trawnik, ale nie lubisz spędzać czasu przy kosiarce? Nie musisz zatrudniać ogrodnika. Wystarczy współczesna technologia. Automatyczny robot koszący zajmie się wszystkim za ciebie. Nie musisz nawet pamiętać o tym, aby go uruchomić.

Jak działa robot koszący?

Zasada działania robota koszącego jest niezwykle prosta i przypomina działaniem odkurzacze automatyczne. Jest to urządzenie, które w inteligentny sposób skosi cały trawnik, nie wymagając od ciebie żadnej uwagi. Choć trasa przejazdu w pierwszej chwili może wydawać się chaotyczna, w rzeczywistości algorytmy oprogramowania robota zadbają o to, by nie pozostawił on ani jednego nieskoszonego fragmentu. Po wykonaniu pracy lub rozładowaniu akumulatorów robot samoczynnie uda się do stacji bazowej, która jest jednocześnie jego ładowarką. Porę i częstotliwość koszenia oraz strefy pracy można ustawić bezpośrednio w panelu robota lub za pomocą smartfona.

Przygotowanie trawnika

Przed pierwszym użyciem robota koszącego niezbędne jest przygotowanie ogrodu. Musisz oczyścić trawnik z kamieni, kretowisk oraz drobnych przedmiotów. Jeżeli trawa jest wyjątkowo długa, najlepiej skosić ją tradycyjną kosiarką. Kosiarka automatyczna służy głównie do przycinania trawy i nie nadaje się do karczowania obfitych kęp.
Aby kosiarka mogła działać sprawnie, niezbędne jest wytyczenie pola pracy. Dołączony do zestawu przewód obwodowy umożliwi ci odseparowanie, np. oczek wodnych, rabat kwiatowych czy kostki brukowej. Przewód montuje się za pomocą plastikowych kotew i jest on niemal niewidoczny. Uniemożliwia on robotowi wyjechanie poza wyznaczony obszar oraz chroni elementy ogrodu przed uszkodzeniem. Jeśli w swoim ogrodzie masz wiele drzew, krzewów czy innych elementów, wybierz model kosiarki automatycznej z czujnikiem przeszkód.

Stacja bazowa robota koszącego

Wyznaczając miejsce na stację bazową, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Powinna ona znajdować się w zacienionym miejscu, dzięki czemu unikniesz wystawienia akumulatorów kosiarki na wysokie temperatury. Stacja bazowa podłączona jest do zasilacza, a zatem musisz mieć także dostęp do prądu. W przypadku uszkodzenia kosiarki lub próby kradzieży, stacja bazowa może uruchomić alarm, więc powinna znajdować się w miejscu, do którego masz szybki i łatwy dostęp.

Kosiarka automatyczna, a deszcz

Większość modeli robotów koszących automatycznie wykrywa opady deszczu, więc nie musisz obawiać się uszkodzenia urządzenia. Wówczas kosiarka przerywa pracę i automatycznie udaje się do stacji dokującej, która również jest wodoodporna. Jeżeli jednak czujesz, że widok połowicznie skoszonego trawnika będzie działał ci na nerwy, wybierz model kosiarki automatycznej, która może pracować nawet w deszczu.

Jak korzystać z robota koszącego?

Efekt dywanu z trawy można uzyskać tylko poprzez częste koszenie. Trudno wyobrazić sobie spędzanie wielu godzin tygodniowo przy tradycyjnej kosiarce, a koszenie raz w tygodniu to zbyt mało. W tym czasie trawnik może się rozrosnąć, zwłaszcza w trakcie deszczowych dni. Zaletą kosiarki automatycznej jest to, że może kosić trawnik codziennie, ścinać jedynie kilka milimetrów odrośniętej trawy. Taki system ma też tę zaletę, że skoszonej trawy nie trzeba grabić. Zmulczowane drobinki trawy stanowią naturalny nawóz dla trawnika i samoczynnie znikają. Tańsze modele, bez opcji mulczowania, mają pojemnik na trawę, który należy regularnie opróżniać.

Dużym plusem robotów koszących jest to, że działają w pełni samodzielnie. Nie musisz udawać się do stacji bazowej, aby je uruchomić. Wystarczy zaprogramować stałą porę uruchomienia kosiarki i codziennie o danej godzinie wyjedzie ona do pracy. Dzięki temu może pracować w czasie twojej nieobecności. Podczas zakupu zwróć jednak uwagę na to, jaka jest głośność kosiarki. Ciche modele mają ok. 55-60 dB, zaś te najgłośniejsze nawet 80 dB. Jeżeli chcesz swobodnie korzystać z ogrodu w czasie pracy urządzenia, a przy okazji cenisz sobie dobre relacje sąsiedzkie, wybierz cichszy robot koszący.

Powierzchnia koszenia

Kosiarki automatyczne dostosowane są do różnej powierzchni ogrodów. Duże znaczenie ma maksymalna długość pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Powinna wystarczać przynajmniej na jedno pełne koszenie, zachowując stosowny zapas energii. Popularne roboty koszące pracują od ok. 50 do 100 minut, a ich czas ładowania wynosi od ok. 1 do 3 godzin. Trzeba wziąć także pod uwagę to, że skoszenie trawnika o regularnych kształtach jest zdecydowanie szybsze od tego bardziej skomplikowanego. Jeżeli masz więc wiele przeszkód lub stromych podjazdów, wybierz model robota dostosowanego do większej powierzchni.

Zdalne sterowanie robotem koszącym

Miłośnikom nowoczesnych technologii z pewnością spodoba się możliwość sterowania robotem za pomocą smartfona. Dzięki dedykowanej aplikacji możesz nie tylko ustawić wszelkie parametry urządzenia oraz sprawdzić jego stan, ale także zdalnie sterować kosiarką. Jak się okazuje, to nie tylko gadżet. Ręczne sterowanie kosiarką przyda ci się wtedy, gdy robot przypadkowo pominie dany obszar lub wtedy, gdy zamierzasz skosić dodatkową, nieobjętą przewodem obwodowym przestrzeń (np. za bramą lub pomiędzy alejkami).

Czy warto kupić robot koszący?

Robot koszący to ogromne ułatwienie dla miłośników zadbanego ogrodu. Zaoszczędzisz wiele czasu, który musiałbyś spędzić przy hałasującej kosiarce. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Nie sprawdzi się m.in. na bardzo stromych, pofałdowanych i zaniedbanych trawnikach. Może też być nieefektywny w ogrodach pełnych skalniaków, rabat kwiatowych, mebli czy alejek. Jeżeli jednak odpowiednio przygotujesz teren i pozbędziesz się zbędnych przeszkód, zakup robota koszącego będzie doskonałą inwestycją.

Autor: Szymon Sonik