Data modyfikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje stopek do maszyny krawieckiej?

Maszyna krawiecka to sprzęt, za pomocą którego można stworzyć oryginalne kreacje, uszyć ozdoby do domu czy przerobić niepasujące ubrania. Na rynku można znaleźć duży wybór maszyn do szycia, zarówno do użytku domowego, jak i do wykorzystania w zakładach krawieckich. Wybierając maszynę, należy zwrócić uwagę na jej poszczególne elementy. Bardzo ważne są różne rodzaje stopek do maszyny, które przeznaczone są do różnych materiałów oraz ściegów.

rodzaje stopek do maszyny

Podstawowe rodzaje stopek do maszyny – opis

Dostępne na rynku maszyny krawieckie mają dołączone różnego rodzaju stopki, które umożliwiają szycie tkanin różnej grubości i stosowanie określonych ściegów. Jeżeli w zestawie brakuje jakieś stopki, można ją samodzielnie dokupić, dołączyć do maszyny i ułatwić sobie szycie.

Stopki przystosowane są do maszyn wykonujących pracę w sposób automatyczny oraz półautomatyczny, dlatego przed zakupem, należy sprawdzić, jaki typ stopki będzie potrzebny. Element musi być również dopasowany do chwytacza, jaki posiada maszyna. Może być wahadłowy lub rotacyjny, od niego zależy zakres pracy pola igły. Otwór w stopce musi być zawsze dopasowany do ruchu igły.

Ważny jest również rodzaj mocowania stopki do maszyny, który musi być dopasowany do danego urządzenia. Na szczęście na rynku jest duży wybór akcesoriów do maszyn, dlatego zakup stopki nie powinien być problemem. Jakie rodzaje stopek do maszyny do szycia są najbardziej popularne?

Stopka uniwersalna

Ten rodzaj stopki do maszyny dołączony jest do każdego urządzenia. Jest świetna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z krawiectwem i pracują na maszynie do szycia dla początkujących. Stopki uniwersalne nadają się do ogólnego stosowania. Jest szeroka, ma otwór, przez który przechodzi igła. Pozwala na szycie ściegiem prostym, zygzakowatym i ozdobnym. Może być wykonana z metalu lub plastiku.

Wiele uniwersalnych stopek ma mocowania z systemem Matic, który umożliwia szybką wymianę. Pasują do nowszych i starszych modeli maszyn, m.in. takich producentów jak Łucznik, Singer, Brother, Juki, Janome i wielu innych.

Stopka do obrębiana i podwijania

Za jej pomocą można estetycznie i dokładnie wykończyć cienkie i delikatne tkaniny. Niektóre stopki do podwijania wyposażone są w nożyk, który pozwala na obcięcie niepotrzebnego materiału. Sprawdzi się przy tkaninach przejrzystych, a także przy wykańczaniu bluzek, sukienek, spódnic, obrusów, firan itp.

Stopka do obszywania dziurek

Dzięki takim rodzajom stopek do maszyny można z powodzeniem obszyć dziurki na guziki. Obszywanie ręczne jest pracochłonne, za pomocą odpowiedniej stopki do maszyny do szycia można zrobić to szybko i dokładnie. Podczas obszywania stopka przesuwa się razem z materiałem, a to powoduje, że dziurka jest symetryczna.

Stopka do ściegu overlokowego

Nadaje się tylko do maszyn posiadających ścieg overlokowy. Jest wyposażona w specjalny bolec, który nie roluje tkaniny. Sprawdzi się na tkaninach cienkich i średniej grubości. Ułatwia sprawne szycie na elastycznych materiałach, m.in. popularnej tkaninie dresowej. Dzięki niej szerokość obrzucania będzie idealnie równa.

Stopka do ściegu ozdobnego

Tego rodzaju stopki do maszyny są przezroczyste, co pozwala kontrolować proces szycia. Stopka jest tak wyprofilowana, że pozwala na szycie po nierównych aplikacjach. Ma gładkie płozy, między którymi jest przestrzeń, a to pozwala uniknąć zgniatania wyszytego ściegu.

Stopka do wszywania guzików

Kolejny bardzo przydatny element. Pozwala na dopasowanie dziurki do guzika. Stopka ma miejsce, gdzie wkłada się guzik, a następnie dopasowuje rozmiar dziurki.

Dodatkowe rodzaje stopek do maszyny krawieckiej

Osoby, które szyją dużo, stosują zróżnicowane ściegi, mogą zaopatrzyć się w stopki bardziej specjalistyczne.

Stopka do cerowania

Dodatek, który umożliwia nie tylko cerowanie, ale również haftowanie, pikowanie i fastrygowanie. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie dociska mocno materiału do podłoża, dzięki temu tkaninę można swobodnie przesuwać w każdą stronę.

Stopka do marszczenia

Świetny rodzaj stopki do maszyny do szycia, za pomocą którego można marszczyć różnego typu materiały. Można jednocześnie marszczyć dolną warstwę materiału oraz doszywać górną z prowadzeniem jej krawędzi. Pozwala na szycie falbanek.

Stopka do wszywania sznurka

Umożliwia naszywanie ozdobnych sznurków na tkaninę, np. na ubrania lub dekoracje okienne. Sznurki mogą pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale również zwiększać wypukłość ściegu.

Stopka do ściegu krytego

Za jej pomocą można zrobić ścieg, który jest niewidoczny z jednej strony. Stopka do ściegu krytego sprawdza się do obszywania dołów ubrań, skracania rękawów czy sukienek.

Stopka do patchworku

Patchworki są bardzo modne, dzięki łączeniu wielu tkanin można wyczarować piękne narzuty, szale czy inne ozdoby. Stopka posiada prowadnik do pikowania w szwie, dzięki czemu bez problemu można przeszywać kilka warstw materiału jednocześnie.

Stopka do wszywania zamków

Bardzo przydatna stopka, ponieważ ręczne wszywanie zamków błyskawicznych bywa kłopotliwe. Pozwala na szycie blisko ząbków zamka, ma po obu stronach dziurki, przez które przechodzi igła. Stopka pozwana na perfekcyjne wszycie zamka.

Stopka teflonowa

To specjalny rodzaj stopki, który służy do szycia specyficznych, trudnych i opornych materiałów, tj. skóra, skaj, lateks, śliskie powierzchnie winylu, tworzywa na obrusy, tkaniny banerowe. Dodatek teflonu sprawia, że stopka nie klei się do tkanin, umożliwia swobodne, płynne szycie.

Stopki do maszyny do szycia ułatwiają pracę i sprawiają, że szew ma lepszą jakość i estetycznie wygląda. Efekt szycia wygląda na profesjonalny, a praca jest przyjemniejsza. Bardzo ważne, aby stopki i inne akcesoria były dobrej jakości, pochodziły od sprawdzonych producentów. Nie warto również kupować wszystkich dostępnych rodzajów stopek, należy dopasować je do swoich potrzeb i częstotliwości szycia. Warto wybrać kilka i zwiększyć możliwości swojej maszyny krawieckiej.

Autorka: Dorota Koszutowska