Data modyfikacji:

Rower na balkonie, czyli jak przechowywać rower na balkonie?

 Przechowywanie roweru na balkonie zimą albo wtedy, gdy mieszkając w bloku, nie masz garażu albo komórki lokatorskiej, gdzie możesz bezpiecznie przechować rower wtedy, gdy na nim nie śmigasz. Trzymanie roweru na balkonie dotyczy czterech pór roku. Bezpiecznie i bez szwanku dla sprzętu przetrzymuj rower na balkonie, czyli jak przechowywać rower na balkonie? O tym jest nasz artykuł.
rower na balkonie

Co się dzieje z rowerem wystawionym na mróz?

Nawet jeśli przed naszym blokiem dostępny jest stojak na rower, mamy opory przed zostawianiem tam naszego jednośladu. Najlepiej przechowywać go w zamkniętym, ogrzewanym i wentylowanym pomieszczeniu. Jest ku temu kilka powodów. Raz, że rower na balkonie to łakomy kąsek dla złodzieja. Balkon (nawet ten na drugim albo trzecim piętrze) nie stanowi żadnego zabezpieczenia dla sprytnego i/lub doświadczonego, a przede wszystkim chętnego na posiadanie nie swojego jednośladu. Warto więc przypinać rower do trwale umocowanej w ścianie kotwy. Oczywiście – nie ma zabezpieczenia nie do przejścia (bo jak to mówią: dla chcącego nie ma nic trudnego), ale dla kradnącego perspektywa spędzenia większości nocy na cudzym balkonie z brzeszczotem w rękach może być mało zachęcająca…

Dwa, że mróz, pył i wiatr też rowerowi nie służą. Zamarzająca woda deszczowa, która dostaje się do napędu, łożysk lub między szczeliny łańcucha, może powodować pękanie elementów. Metalowe części narażone są dodatkowo na korozję i „zjadanie” przez rdzę. Stają się kruche i bardziej podatne na zniszczenia. Kiedy wyciągniesz rower na wiosnę, spragniony przemierzania terenu albo miasta, może okazać się, że twój jednoślad nadaje się do bardzo poważnego serwisu. Nawet jeśli był nowy, gdy wstawiałeś go na balkon na koniec ubiegłego sezonu.

Co więcej – przy ujemnych temperaturach olej w amortyzatorach traci właściwości. Łańcuchy zaczynają trzeszczeć. Na wiosnę rowerowi należy się zawsze przegląd. Standardowe „przesmarowanie” sprzętu przez serwisanta to niewielki wydatek, ale już wymiana amortyzatorów, piast i łożysk to grubsze pieniądze.

Jak zabezpieczyć rower na zimę?

Są dwa rozwiązania. Przed każdym z nich jednak warto, byś dokonał serwisu roweru. Umyj go dokładnie. Wyczyść z błota, starego smaru i pyłów. Łańcut oraz kasetę namocz w benzynie, a potem wysusz czystą ściereczką albo delikatnym papierem kuchennym. Łańcuch posmaruj specjalnym olejem. Wyreguluj przerzutki i hamulce. I teraz twój rower gotowy jest na dwa alternatywne rozwiązania na czas zimy. Jedno to umieszczenie jednośladu w garażu albo wstawienie do mieszkania. Nie po to jednak powstał ten artykuł.

Wiemy, że wiele osób nie ma możliwości garażowania roweru oraz nie dysponuje miejscem (albo nie chce) trzymać roweru przez zimę w mieszkaniu. Dla tych właśnie jest rozwiązanie numer dwa, czyli przechowywanie roweru na balkonie w odpowiedni sposób (dzięki temu oszczędzisz sporo miejsca w mieszkaniu). Jaki jest sposób na przechowywanie roweru zimą na balkonie? O tym poniżej.

Jak przechowywać rower na balkonie?

Nie można ot tak wystawić roweru na balkon na całą zimę i mieć nadzieję, że nic się z nim złego nie stanie. Złodzieje, mróz, pyły. Najpierw więc wyczyść rower tak jak opisaliśmy powyżej (albo oddaj do profesjonalnego serwisu rowerowego, gdy nie czujesz się na siłach, by zrobić to samemu), a potem zabezpiecz go solidnym pokrowcem. Pokrowiec na rower na balkon musi być wykonany z tkaniny, która nie przepuszcza wilgoci, a przy tym oddycha. Wybierz włókninę polipropylenową. Pokrowiec na rower musi być na tyle duży, bo okrył w całości (oraz szczelnie) wszystkie elementy sprzętu.

Plandeka na rower sprawdzi się także jako ochrona przed kurzem, pyłem i brudem (oraz złodziejami), jeśli przechowujesz rower w piwnicach, garażach lub komórkach lokatorskich. To rozwiązanie jest wystarczająco dobre dla zadaszonych balkonów.

Jeśli w twoim mieszkaniu masz balkon bez zadaszenia, to bezpośrednio padający na rower deszcz i tak znajdzie drogę, by dostać się do wnętrza pokrowca. Co wtedy?

Rower na balkonie versus wieszak na rower w salonie

Uwielbiasz jazdę na swoim rowerze? Dbasz o niego stale? Kochasz nawet na niego patrzeć? Jeśli twój rower to twoje drugie „ja”, to pewnie trzymanie roweru na balkonie zimą cię nie urządza… Zamontuj więc wieszak na rower w salonie, holu, a nawet w sypialni. Tam, gdzie masz miejsce i gdzie nie będzie ci on przeszkadzał, a cieszył oko :)

Możesz mu przekręcić kierownik, wtedy będzie bardziej na płasko przylegał do ściany. Wieszaki mocowane do ściany umożliwiają zawieszenie roweru w oparciu o ramę, pedał lub koło. Jeśli masz malutkie pomieszczenia w domu i na ścianach brak miejsca, to przywierć haki do sufitu. Wiele osób profesjonalnie zajmujących się rowerami mówi, że zamiast stawiać rower na balkonie na czas, kiedy nie jeździsz (szczególnie zaś na zimę), warto zamontować profesjonalny wieszak rowerowy pozwalający na bezpieczne przechowywanie jednośladu wewnątrz mieszkania. Taki wieszak nie uszkadza pojazdu w żaden sposób.

Jeśli jednak wszystkie z wymienionych sposobów przechowywania roweru poza sezonem nie są dla ciebie komfortowe, mamy jeszcze jedną propozycję rozwiązania. Czytaj dalej :)

Przechowalnie rowerów

Coraz więcej serwisów rowerowych oferuje usługę płatnego przechowywania rowerów. Jej koszt to około 20-35 złotych miesięcznie. Jednak wyraźnym minusem tego rozwiązania jest brak szybkiego dostępu do roweru, jeśli nagle w zimie najdzie cię ochota, by nieco pośmigać.

Podpowiadamy, jak przechowywać rower na balkonie, by nie stracił on żywotności. Mówimy o tym, co alternatywnego można zrobić, gdy trzymanie roweru na balkonie nie jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.