Data publikacji:

Rozmiar roweru 26 cali. Jaki wybrać? Dla kogo jest odpowiedni

Wybierając rower, trzeba zdecydować o jego typie, wielkości ramy i koła oraz wielu innych drobniejszych szczegółach. Rozmiar roweru 26 cali był do niedawna bardzo popularnym rozwiązaniem w jednośladach typu MTB, obecnie jednak znacznie większym zainteresowaniem cieszą się inne średnice kół. Rozmiaru 26" wciąż chętnie używają miłośnicy rowerów turystycznych i miejskich oraz młodzież. Posiada wiele zalet, dzięki którym zdecydowanie zasługuje na uwagę. Dla kogo będzie odpowiedni rower w rozmiarze 26"? 
rozmiar roweru 26 cali

Rower dla dziecka 26 cali – od jakiego wzrostu?

Rower 26 czy 28 cali? Jaki model wybrać dla dziecka? Na rower o kołach 26" wsiąść mogą już starsze dzieci, nie liczy się jednak ich wiek, a wzrost. Jest to pierwszy pełnowymiarowy jednoślad dla nastolatków. Sięgając po model z kołami 26 cali, trzeba wiedzieć do jakiego wzrostu będzie odpowiedni. Większość producentów zaleca go dla osób mających więcej niż 145-150 cm wzrostu

Żeby mieć pewność, że konkretny model nie będzie za duży, warto przeanalizować tabelę rozmiarów interesującego nas producenta. W praktyce rozmiar roweru 26 cali jest zazwyczaj odpowiedni dla młodszych nastolatków, jako następca tak zwanego roweru komunijnego z kołami 24". 

Wśród pojazdów młodzieżowych można znaleźć zarówno modele górskie z szeroką oponą, jak i szosowe oraz miejskie. W tym wieku młody człowiek jest już zwykle doświadczonym rowerzystą i dobrze wie, jaki typ jazdy i na jakim terenie sprawia mu najwięcej radości, dlatego warto dokładnie przejrzeć wszystkie dostępne opcje, najlepiej w towarzystwie samego zainteresowanego, żeby mógł przymierzyć się do różnych modeli. 

Dobór kół roweru do wzrostu dla dorosłych

W przypadku rowerków dziecięcych, żeby dowiedzieć się, jakie koła roweru będą odpowiednie do wzrostu, wystarczy zmierzyć dziecko i sprawdzić tabelę rozmiarów producenta. Z dorosłymi jednak nie jest tak łatwo. Dużo ważniejszy jest typ roweru i styl jazdy, to do nich powinno dobierać się średnicę kół. Każdy rozmiar ma swoje słabe i mocne strony, które mogą zostać wykorzystane na gładkiej nawierzchni lub w trudnym terenie. 

Budowa ciała rowerzysty również ma pewne znaczenie, głównie jednak wtedy, gdy pojawia się wątpliwość, który rozmiar ostatecznie wybrać lub kiedy przyszły właściciel jest wyjątkowo wysoki lub niski. W takich przypadkach dobrze jest zastanowić się, ile cali koła roweru powinny mieć do wzrostu. Przyjęło się uważać, że rozmiar roweru 26 cali jest dobry dla osób mierzących mniej niż 170 cm, natomiast wyżsi rowerzyści powinni celować w 27,5 cala, 28 cali lub 29 cali, w zależności od typu roweru. Nie wzrost powinien być jednak podstawowym kryterium wyboru, a wady i zalety każdej z tych średnic. 

Zalety i wady rozmiaru roweru 26 cali 

Jakie są podstawowe zalety roweru w rozmiarze 26"? Przede wszystkim taka średnica koła zapewnia mu dużą zwrotność, a rowerzyście większą swobodę manewrowania na nierównym, pełnym niespodzianek terenie. Pojazd wyposażony w koła 26’’ jest również lżejszy. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku rowerów górskich, których szeroka opona może ważyć naprawdę sporo i kilka cali może być istotne. Mniejszy rower jest również łatwiej przenosić, wnosić po schodach, zmieścić do windy czy ustawić w piwnicy. 

W obliczu tylu zalet można zastanawiać się, czy koła dla dorosłych o mniejszej średnicy mają również słabe strony. Jakie są wady rozmiaru roweru 26 cali? Pedałowanie na nim wymaga znacznie większego wysiłku, jeśli porównać to z modelami o większych kołach. Trudniej jest nadać rowerowi pęd i podtrzymać go, co pochłania energię i przekłada się na zmęczenie w trakcie dłuższych tras. W przypadku rowerów MTB można usłyszeć wiele głosów mówiących o tym, że większe koła nie tylko są znacznie szybsze, ale gwarantują też większą przyczepność i łatwiejsze przetaczanie się nad wszelkimi przeszkodami 

Do jakiego typu roweru rozmiar 26"?

Rozmiar roweru 26 cali jest wykorzystywany przez producentów w rowerach miejskich, trekkingowych, górskich i szosowych. Te ostatnie są jednak przeznaczone właściwie wyłącznie dla młodzieży, ponieważ rower szosowy dla dorosłej osoby powinien mieć większe koła, które zapewnią mu dużą prędkość. 

Rowery miejskie oraz tak zwane rowery turystyczne mają koła w rozmiarze 26" lub 28". Który z nich będzie lepszy? Zależy to od tego, jak długie trasy będą pokonywane, po jakiej nawierzchni oraz jaki jest styl jazdy rowerzysty lub rowerzystki.

Jakie będą najlepsze rowery miejskie? Większe koła będą wygodniejsze przy pokonywaniu dużych odległości, pozwolą też na szybszą i mniej męczącą jazdę. Z kolei koła o mniejszej średnicy pozwolą zachować dużą zwrotność i sprawią, że pojazd będzie bardziej poręczny, co w mieście może mieć znaczenie. 

W środowisku MTB do niedawna popularny był rozmiar roweru 26 cali, jednak później rynek zawojowały tak zwane twentyninery, czyli modele z kołami o średnicy 29". Jako uzupełnienie oferty pojawiły się dodatkowo koła 27,5". Wybór rozmiaru roweru górskiego zależy przede wszystkim od stylu jazdy, ponieważ głównymi zaletami rozmiaru 26" w przypadku modeli MTB jest większa zwrotność i niższa waga pojazdu 

Rower o kołach 26" – dla kogo będzie odpowiedni? 

Wiemy już, że każda średnica kół ma swoje wady i zalety. Dla kogo będzie odpowiedni rozmiar roweru 26 cali? 

  • Dla młodzieży – nastolatków powyżej 145 cm wzrostu będzie to pierwszy dorosły rower, który może służyć przez wiele lat. 
  • Dla niewysokich, drobnych kobiet. Panie docenią poręczność mniejszego roweru, łatwość przenoszenia, ale też zwrotność. 
  • Dla osób lubiących agresywną, dynamiczną jazdę w trudnym terenie na rowerach MTB. 
  • Dla rowerzystów, dla których każdy gram ma znaczenie. Im mniejsze koła, tym lżejszy pojazd.

Zdjęcie: gpointstudio / Envato Elements

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym