Data publikacji:

Rysy na płycie indukcyjnej. Czy można je usunąć?

Remont dopiero się skończył, a już pojawiły się rysy na płycie indukcyjnej? W wielu przypadkach przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja czy przypadkowe uszkodzenia. Na szczęście nie zawsze muszą oznaczać one konieczność wymiany sprzętu AGD. Podpowiemy ci, jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej domowymi sposobami oraz jak uniknąć tego problemu w przyszłości. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
rysy na płycie indukcyjnej

Porysowana płyta indukcyjna – czy możesz nadal z niej korzystać?

Jaka płyta indukcyjna nie nadaje się do użytkowania? Już na początku należy podkreślić, że uszkodzenie płyty indukcyjnej jest jednoznaczne z wyłączeniem jej z domowego użytku. Powód jest prosty – korzystając dalej z takiego sprzętu AGD, nie tylko narażasz go na dalsze zniszczenie, ale także możesz doprowadzić do zwarcia, a nawet pożaru w mieszkaniu.
Oczywiście, dotyczy to sytuacji, w której rysy na płycie indukcyjnej są duże i głębokie. W takich przypadkach należy od razu po zauważeniu uszkodzenia odłączyć sprzęt od źródła zasilania i skorzystać z pomocy serwisu. Czasami możliwa jest naprawa, jednak istnieje ryzyko, że specjaliści doradzą zakup nowego urządzenia do kuchni.
Jeśli jednak rysy na indukcji są drobne – warto wypróbować nasz sprawdzone sposoby, które pomogą ci w ich usunięciu.

Rysa na płycie indukcyjnej? Wypróbuj pastę do zębów!

Jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej ceramicznej czy szklanej bez wydawania ani grosza? Wystarczy wypróbować pastę do zębów! Używaj wyłącznie produktu klasycznego, czyli białego. Nie sprawdzą się za to artykuły z węglem czy drobinkami, które mogą jeszcze bardziej porysować indukcję.
Nanieś odrobinę pasty na płytę indukcyjną, a następnie wykonuj koliste ruchy przez kilka minut. Po zakończeniu możesz przetrzeć sprzęt szmatką namoczoną w letniej wodzie.

Woda i soda oczyszczona – dzięki nim pozbędziesz się rys na indukcji

Równie znakomitym sposobem na usunięcie rys na indukcji jest połączenie wody i sody oczyszczonej. Wymieszaj je w proporcjach 3:1. Gdy powstanie już gęsta pasta, nałóż ją na zarysowania i delikatnie wetrzyj. Gdy uszkodzenie zniknie, wypoleruj płytę suchą szmatką i gotowe!

Spirytus – skuteczny sposób na rysy na płycie indukcyjnej

Porysowaną płytę indukcyjną możesz również potraktować spirytusem i ciepłą wodą. Metoda ta jest jednak skuteczna tylko w przypadku drobnych i płytkich rysek. Zacznij od przemycia sprzętu ciepłą wodą, a następnie przetrzyj uszkodzone miejsca czystym spirytusem. 

Porysowana płyta indukcyjna? Sięgnij po pastę polerską

Jak jeszcze możesz usunąć rysy na płycie indukcyjnej? Dobrym sposobem jest wypróbowanie jak najlepszej pasty polerskiej, która bez problemu poradzi sobie z małymi, płytkimi zarysowaniami. Choć zakup preparatu wiąże się z wydaniem pieniędzy, to czasami tylko on jest w stanie poradzić sobie z drobnymi uszkodzeniami indukcji.
Pastę polerską wystarczy nanieść miękką szmatką na rysy na płycie indukcyjnej, a następnie pocierać je przez kilka minut. W przypadku płytkich uszkodzeń efekt powinien być widoczny już po pierwszej próbie naprawy. Większe zarysowania wymagają powtórzenia czynności nawet kilka razy.

Jak uniknąć rys na płycie indukcyjnej?

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak naprawić domowym sposobem porysowaną płytę indukcyjną. Warto jednak zadbać o jej odpowiednią eksploatację, aby w ogóle uniknąć tego problemu. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie przesuwaj garnków po indukcji. Zamiast tego po prostu je podnoś. Unikaj także kładzenia na niej ostrych przedmiotów, na przykład noża.
Równie dobrym pomysłem jest czyszczenie płyty indukcyjnej miękką ścierką z mikrofibry i delikatnymi detergentami. Bez obaw możesz używać do tego płynu do szyb.
Zdjęcie: Envato Elements