Data modyfikacji:

Jakie auto dla dużej rodziny? Polecane samochody 7-osobowe

Liczna rodzina wymaga nie tylko sporego mieszkania, ale też dużego, a konkretnie obszernego samochodu, gwarantującego zarówno dobre właściwości przewozowe, jak i wysoki komfort podróży, zwłaszcza jeśli wybierzemy się w komplecie w daleką trasę. Bywa że pięć miejsc to za mało – wówczas należy się rozejrzeć za pojazdem 7-osobowym. Zobacz polecane samochody 7-osobowe.
samochód

Jakie auta 7-osobowe znajdziemy na rynku?

Niegdyś możliwość przewozu więcej niż pięciorga pasażerów oferowały głównie vany, obecnie na rynku motoryzacyjnym przybywa 7-osobowych SUV-ów. Nic dziwnego, skoro nadwozie to zyskuje na popularności ze względu na swoją praktyczność.

Kupując takie auto, zarówno nowe, jak i używane, warto pamiętać, że trzeci rząd z dwoma siedzeniami z reguły uszczupla przestrzeń bagażową (z tej przyczyny fotele te są zwykle składane i/lub chowane w podłodze), oferuje też mniej miejsca niż tylna kanapa. Dlatego, szukając takiego właśnie samochodu 7-osobowego z zamiarem częstszego niż awaryjne przewozu dodatkowej dwójki pasażerów, warto sprawdzić, czy przeznaczone dla nich fotele okażą się wystarczająco wygodne, nie braknie przestrzeni na nogi, a po ich rozstawieniu bagażnik zachowa wystarczającą dla nas pojemność.

Jeżeli zamierzamy podróżować z dziećmi, nieodzowne będzie upewnienie się, czy dodatkowy rząd siedzeń oferuje możliwość instalacji fotelików oraz akcesoriów, które umilą wyjazd naszym milusińskim.

Jaki SUV wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych samochodów 7-osobowych, jakie można kupić w polskich salonach.

Dacia Lodgy

Pojazd rumuńskiej marki należącej do koncernu Renault-Nissan to przedstawiciel wypieranego przez SUV-y segmentu vanów. W dodatku trudno go uznać za nowy model, produkowany jest bowiem od 2012 roku. Jest to samochód budżetowy, co oznacza, że znacząco niższa niż u konkurencji cena idzie w parze z uboższym wyposażeniem, słabszym wykończeniem wnętrza czy nieco słabszymi właściwościami jezdnymi i osiągami niż oferowane przez droższe auta tego typu.

Z drugiej strony, Lodgy to van do bólu praktyczny, ogromnie przestronny, umożliwiający przewożenie siedmiorga pasażerów (acz wersja 5-osobowa też jest dostępna) i wyposażony w przepastny bagażnik o pojemności 827 litrów, z możliwością powiększenia do 2617 litrów.

Obecnie w salonach znaleźć możemy ten model Dacii tylko z silnikiem Diesla Blue dCi o mocy 115 KM, z manualną skrzynią biegów, w czterech wariantach wyposażenia i w specyfikacji 5-cio lub 7-osobowej. Jednakże można poszukać samochodu używanego, ponieważ na rynku wtórnym dostępne są egzemplarze z innymi jednostkami napędowymi, w tym benzynowymi.

Renault Espace

Piąta generacja tego modelu, dostępna od 2014 roku, nie jest już typowym vanem, lecz dużym crossoverem. Mimo iż nieco skurczona w porównaniu z poprzednikami (bogaty wybór ofert sprzedaży używanych egzemplarzy Espace’a obecnej i wcześniejszych generacji znajdziemy na Ceneo.pl), wciąż oferuje dwa dodatkowe siedzenia oraz przestronne i bardzo praktyczne wnętrze, jak również pokaźny bagażnik.

To samochód 7-osobowy dla osób lubiących długie, komfortowe podróże, odbywane w towarzystwie rodziny i przyjaciół, zapewnia bowiem ponadprzeciętną wygodę. Obecnie w ofercie francuskiego producenta pozostał tylko jeden silnik mogący pracować pod maską Espace’a – dwulitrowa jednostka wysokoprężna Blue dCi o mocy 189 KM, łączona z automatyczną skrzynią biegów, jednakże na rynku wtórym dostępne są samochody z innymi Dieslami oraz silnikami benzynowymi.

Toyota Highlander

To z kolei nowość na rynku europejskim, ponieważ ten japoński SUV, pierwotnie zaprojektowany został dla Amerykanów – a to oznacza przepastne wnętrze i bardzo wysoki komfort podróży, który najlepiej docenić można w długiej trasie. Samochód standardowo oferuje siedem miejsc, co jest istotne dla klientów, którzy nie chcą dopłacać za trzeci rząd siedzeń.

Europejska wersja największego SUV-a Toyoty, która w tym roku trafiła do europejskich salonów, powinna zadowolić kierowców lubiących nowoczesne rozwiązania technologiczne i takich, którym na sercu leży czyste powietrze, bowiem oferuje wyłącznie napęd hybrydowy o mocy 248 KM. Oznacza on nie tylko niską emisję spalin, ale też stosunkowo niskie zużycie paliwa.

Highlander oferuje również spory prześwit i standardowy napęd na cztery koła, co z kolei zapewnia niezłe jak na SUV-a właściwości terenowe. Mówiąc krótko, jest to samochód rodzinny 7-osobowy, który zabierze nie tylko w podróż po autostradach, ale też na łono natury.

Hyundai Santa Fe

Potężnego SUV-a 7-osobowego – acz w jego wypadku trzeci rząd siedzeń wymaga dopłaty – oferują również Koreańczycy. Hyundai Santa Fe, bo o nim mowa, to model od lat znany w Polsce i w Europie. Jego obecna generacja w ostatnich miesiącach przeszła poważny facelifting, który nie tylko odświeżył stylistykę oraz wzbogacił wyposażenie, ale też znacząco unowocześnił gamę jednostek napędowych.

Obok silnika wysokoprężnego 2,2 CRDI o mocy 202 KM, w ofercie znajdziemy też napęd hybrydowy – 230 KM i hybrydę typu plug-in (doładowywaną z gniazdka) o mocy 260 KM. Do tego dochodzi napęd na cztery koła, opcjonalny dla słabszej hybrydy, standardowy dla pozostałych wersji. Hyundai Santa Fe oferuje obszerne, bardzo wygodne wnętrze i duży bagażnik. Jest to więc bardzo wszechstronny samochód dla dużej rodziny.

A może używane auta 7-osobowe?

Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na nowy samochód lub poszukuje unikatowego pojazdu, który nie był oferowany w polskich czy europejskich salonach, może przejrzeć oferty z rynku wtórnego. Bez trudu znajdziemy używane samochody 7-osobowe, wśród których trafiają się pojazdy sprowadzone z USA czy Kanady, jak też modele popularnych na naszym kontynencie marek, których produkcja została już zakończona, ale nadal są warte uwagi.

Przeczytaj, jakie kombi do 30 tys znajdziesz na rynku

Oczywiście, poszukując auta z drugiej ręki, konieczne jest zwrócenie bacznej uwagi na jego stan techniczny – zabranie pojazdu na stację diagnostyczną lub do serwisu to konieczność. Potwierdzić trzeba, czy zgadzają się numery VIN, należy też zweryfikować przebieg, określić, czy pojazd jest bezwypadkowy (a jeśli przeszedł naprawy blacharsko-lakiernicze, to jakie elementy konstrukcji one obejmowały), sprawdzić historię serwisową oraz dokumentację i to, czy nie był on kradziony.

Dobrze jest poszukać informacji o interesujących nas modelach, zwłaszcza na temat kosztów eksploatacji i najczęściej występujących usterek; taką wiedzę należy zdobyć, niezależnie od tego, czy zamierzamy nabyć samochód nowy czy używany. Zawsze też trzeba odbyć jazdę testową, by przekonać się, czy dane auto spełnia nasze oczekiwania.

Autor: Adam Magdoń