Data modyfikacji:

Soda oczyszczona do prania: w jakim celu ją stosować?

Soda oczyszczona to produkt o wielu zastosowaniach. Nie tylko służy do spulchniania wypieków, lecz także można dodawać ją do prania. Usuwa brzydkie zapachy, ma działanie odplamiające i wybielające. Jak stosować sodę do prania? Ile jej dodać? Sprawdź w artykule!

soda do prania

Soda oczyszczona do prania – czy działa?

Soda oczyszczona to zwyczajowa nazwa wodorowęglanu sodu, słabej zasady o cennych właściwościach. Jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Dodaje się ją do proszku do pieczenia, musujących tabletek oraz kul kąpielowych. Ponadto wyróżnia się właściwościami czyszczącymi i wybielającymi, dlatego też warto dodawać sodę do prania. Jest niezwykle skutecznym, tanim i naturalnym detergentem.

Soda oczyszczona do prania działa na wielu płaszczyznach:

  • usuwa plamy,
  • niweluje brzydkie zapachy,
  • zmiękcza tkaniny,
  • tworzy pianę,
  • zwalcza grzyby i drobnoustroje zalegające w pralce,
  • ma działanie wybielające i rozjaśniające.

Przeczytaj także, jak wyprać kołdrę

Ponadto soda oczyszczona jest niezwykle łagodna i nie powoduje alergii. Dlatego można spokojnie dodawać ją do prania ubrań alergików oraz małych dzieci. Poniżej opisujemy szczegółowo, jak stosować sodę do prania.

Soda do prania usuwa brzydkie zapachy

Soda oczyszczona dodana do pralki skutecznie usuwa brzydkie zapachy z prania. Jeśli twoje ubrania przesiąknęły wonią dymu z papierosów, ogniska czy też potu, dodaj do płukania 1/2 szklanki sody. Możesz także rozpuścić 1 szklankę sody w misce z ciepłą wodą i w takiej miksturze namaczać rzeczy przez kilka godzin. Taka kąpiel skutecznie zniweluje brzydkie zapachy.

Soda oczyszczona do prania białego

Soda oczyszczona idealnie nadaje się do białego prania. To zasługa jej właściwości wybielających. Jeżeli masz pożółkłe lub poszarzałe jasne ubrania, koniecznie wypróbuj pranie z dodatkiem sody.

Jak to zrobić? Rozpuść około 1/2 szklanki sody w misce ciepłej wody i namocz w roztworze białe rzeczy. Następnie możesz wyprać je ręcznie lub wrzucić do pralki. Możesz także dodać do komory pralki przeznaczonej na detergent 1-2 opakowania sody oczyszczonej.

Soda do prania firanek

Soda oczyszczona do prania firanek dokładnie je oczyści i przywróci im piękny, biały kolor. Do prania poszarzałych lub pożółkłych firan będziesz potrzebować jednego dużego opakowania sody. Rozpuść ją w chłodnej wodzie i namaczaj firanki przez kilka godzin. Możesz dodatkowo wlać do mikstury nieco soku z cytryny. Następnie upierz je ręcznie lub w pralce ustawionej na tryb delikatny.

Soda do odplamiania

Z sody oczyszczonej możesz przygotować domowej roboty odplamiacz, który nada się szczególnie do białych i jasnych ubrań. Aby go przyrządzić, wymieszaj 2 łyżki sody z 1 łyżką octu oraz 1 łyżką wody. Tak przygotowaną pastę nałóż na plamę, wetrzyj i pozostaw na godzinę. Następnie upierz rzeczy w pralce.

Ile sody do prania dodać?

Warto wiedzieć, że sody można używać zarówno zamiast proszku do prania, jak i razem z nim. Jeśli chcesz zrezygnować ze sklepowego detergentu, dodaj do komory na proszek 1 dużą torebkę sody. Jeżeli natomiast chcesz połączyć sodę z najlepszym proszkiem do prania, do miarki proszku dodaj około 2 łyżki sody. Proporcje mogą różnić się w zależności od wielkości twojej pralki oraz ilości ubrań, które pierzesz.

Soda kalcynowana do prania

Innym rodzajem sody piorącej jest soda kalcynowana, z której można przyrządzić domowej roboty proszek do prania. Możesz przygotować ją samodzielnie – wystarczy, że wyłożysz sodę oczyszczoną na blachę i włożysz do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza na kilkadziesiąt minut. Tak przygotowaną sodę kalcynowaną możesz wymieszać w równych proporcjach z boraksem oraz odrobiną olejku eterycznego. I gotowe!

Autor: Olga Wacholc