Data publikacji:

Stacja dokująca do laptopa. Jak wybrać najlepszą? 

Pozbawienie nowych laptopów wielu popularnych portów sprawiło, że producenci zaczęli oferować specjalne stacje dokujące, które po podłączeniu jednego przewodu oferują możliwość podłączenia monitorów i urządzeń peryferyjnych. Jaka stacja dokująca jest najlepsza? Sprawdź! 

Dlaczego warto kupić stację dokującą do laptopa? 

Najnowsze laptopy w odróżnieniu od modeli sprzedawanych jeszcze kilka lat temu nie oferują tak wiele portów. Producenci chcąc odjąć kilka cennych gramów i tym samym wyszczuplić obudowę zaczęli stosować złącza USB typu C lub Thunderbolt 3. Uniwersalne wejście pozwala na ładowanie komputera, przesyłanie obrazu do monitora, a także plików do dysków zewnętrznych. Tak naprawdę za pomocą złącza USB typu C będziesz w stanie podłączyć większość akcesoriów. Stacja dokująca do laptopa wyklucza stosowanie pojedynczych przejściówek do osobnych urządzeń.

Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko podłączysz dysk zewnętrzny, monitor, zgrasz zdjęcia z karty pamięci czy podłączyć się do routera za pomocą kabla. Niewielkie wymiary i ogromne możliwości to główne cechy, jakie wyróżniają popularne huby. Poniżej prezentujemy najlepsze stacje dokujące, jakie obecnie możesz kupić do swojego laptopa. 

Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1 - zwiększa możliwości laptopa

Stacja dokująca do laptopa firmy Green Cell sprawdzi się zarówno w komputerach z systemem macOS, jak i Windows. Niewielkie akcesorium umożliwia podłączenie monitora 4K lub Full HD. Do szybkiego przesyłania danych przygotowano jeden port USB 3.0 oraz dwa porty USB 2.0. Wszystkie złącza są podświetlane, dlatego nie musisz martwić się, że nie trafisz kablem w odpowiednie miejsce. Plusem tego modelu jest dodatkowe wejście USB typu C, które może służyć do ładowania. 

Dane techniczne: 

 • waga: 60 g 
 • porty: 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, czytnik kart SD i MicroSD

Satechi HUB Space Gray - idealny do MacBooka

Komputery firmy Apple były jednymi z pierwszych, które otrzymały port USB typu C. Aktualnie, niemal we wszystkich modelach MacBooków liczba portów jest ograniczona. Firma Satechi wymyśliła stację dokującą podłączaną bezpośrednio do obudowy urządzenia. Hub został wyposażony w dwa gniazda USB 3.0, jedno gniazdo USB-C do ładowania, slot na karty microSD,  port HDMI 4K oraz złącze Ethernet. To kompletny zestaw pozwalający na komfortowe korzystanie z wielu urządzeń. Kolor gwiezdnej szarości idealnie wkomponuje się w aluminiową obudowę laptopa Apple. Świetna jakość wykonania i spora liczba portów to główne argumenty przemawiające za zakupem tej stacji dokującej. 

Dane techniczne: 

 • porty: 2 x USB 3.0, 1 x USB-C, 1 x Ethernet, 1 x HDMI, 1 x slot microSD
 • kolor szary 

ITEC HUB USB 3.0 Type C Passive - dodatkowe porty w rozsądnej cenie 

Potrzebujesz podłączyć dodatkowe urządzenia, ale nie chcesz wydawać kilkuset złotych na stację dokującą? W takim razie powinieneś zainteresować się hubem firmy ITEC. Do dyspozycji są w tym modelu cztery porty USB 3.0, które pozwalają również na ładowanie urządzeń. Do działania z komputerem nie potrzeba żadnych dodatkowych sterowników.

Dane techniczne: 

 • waga: 37 g 
 • 4 porty USB 3.0 

Dell Adapter USB-C - kompaktowy i poręczny 

Stacja dokująca Della w porównaniu do konkurencji charakteryzuje się znacznie mniejszymi rozmiarami. Okrągła obudowa zawiera jeden port USB 3.0, a także USB typu C. Do podłączenia starszych, jak i nowszych monitorów służy wejście D-Sub, HDMI oraz Display Port. Taki hub przyda się w szczególności podczas rozmaitych prezentacji. Mając w przegrodzie torby taki adapter będziesz mógł podłączyć się do każdego rzutnika czy monitora. 

Dane techniczne: 

 • porty: 1 x USB 3.0, 1 x USB-C, 1 x D-Sub, 1 x HDMI, 1 x Display Port, 1 x RJ45 

Unitek USB-C 3.1 - idealny do monitorów 4K 

Hub firmy Unitek jest wprost stworzony dla osób, które poszukują adaptera do przesyłania wysokiej jakości obrazu. Ten model, dzięki obecności HDMI 1.3 pozwala na przesyłanie obrazu 4K w układzie 21:9. Dodatkowo obudowa zawiera złącze RJ-45 do podłączenia internetu, wejście USB-C do ładowania i USB 3.0 do przesyłania danych z zewnętrznych nośników. Aluminiowa obudowa jest solidnie wykonana, dlatego nie musisz obawiać się o jej uszkodzenia w trakcie podróży. Na tle konkurencyjnych, dużo droższych stacji dokujących do laptopów ten model wypada naprawdę dobrze. 

Dane techniczne: 

 • porty: 1 x HDMI v 1.4, 1 x RJ-45, 1 x USB 3.0, 1 x USB-C

Rock HUB Adapter - szereg przydatnych portów 

Adapter firmy Rock został zaprojektowany z myślą o osobach, które podłączają dużą ilość urządzeń zewnętrznych. Stacja dokująca do laptopa oferuje aż trzy porty USB 3.0, jeden port USB-C, jeden port HDMI, jeden port na karty SD, port TF oraz port RJ45. Z tym zestawem nie zabraknie ci dostępu do internetu czy miejsca na dyski zewnętrzne i pamięci przenośne. Aluminiowa konstrukcja jest solidnie wykonana, co pozwoli na długie i bezproblemowe korzystanie. 

Dane techniczne: 

 • porty: 3 x USB 3.0, 1 x USB-C, 1 x HDMI, 1 x SD, 1 x TF, 1 x RJ45 

Moshi Multiport Adapter - skrojony pod najnowsze laptopy Apple

Kolejna propozycja skierowana do użytkowników najnowszych MacBooków 12-calowych, Air oraz Pro. Stacja dokująca do tych laptopów została wykonana z aluminium. Do wyboru jest kilka wersji kolorystycznych dopasowanych do danego modelu. Adapter oferuje najpotrzebniejsze porty takie jak USB 3.1, wyjście HDMI, a także USB-C do ładowania. Ogromnym plusem jest niewielka dioda LED, która informuje o ładowaniu urządzenia. 

Dana techniczne: 

 • porty: 1 x HDMi, 1 x USB 3.1, 1 x USB-C 
 • wskaźnik LED 
 • waga 76 g 

Satechi HUB USB-C - podstawowe porty zawsze pod ręką 

Stacja dokująca do laptopów ze złączem USB-C jest przede wszystkim kompaktowa. Niewielka obudowa zawiera dwa porty USB typu A pracujące w standardzie 3.0. Do podłączenia zewnętrznego monitora służy wejścia HDMI, natomiast do ładowania przygotowano jeszcze jeden port USB-C. Takie połączenie znakomicie się sprawdza podczas codziennego użytkowania. Stacja dokująca Satechi będzie dobrym wyborem przede wszystkim do MacBooków, ale również komputerów z systemem Windows. 

Dane techniczne: 

 • porty: 2 x USB 3.0, 1 x HDMI, 1 x USB-C PD 

Masz już dość plątaniny przewodów na podłodze? Podpowiadamy,jak uporządkować kable w domu.