Data modyfikacji:

Star Wars. Najlepsze książki z uniwersum Gwiezdnych wojen

Jesteście fanami Gwiezdnych wojen i chcielibyście poszerzyć swoją wiedzą o tym fantastycznym uniwersum? Do dyspozycji macie nie tylko seriale, gry i komiksy, ale również fascynujące powieści, które zabiorą was w najbardziej odległe zakątki Galaktyki. Zobaczcie najlepsze książki z uniwersum Star Wars.

star wars książki

Książki Star Wars – nowy kanon a legendy

Uniwersum Star Wars poza filmami oferuje też m.in. gry Star Wars. Filmy Gwiezdnych wojen praktycznie od początku swojego istnienia były uzupełniane najróżniejszymi powieściami ze świata Star Wars. Książki zaliczano do tzw. Expanded Universe, czyli rozszerzonego uniwersum, które uzupełniało najważniejsze wątki z kinowej sagi. Sytuacja uległa jednak zmianie w 2014 roku – dwa lata po tym, jak Disney wykupił twórców marki, czyli firmę Lucasfilm.

Nowi właściciele licencji zapowiedzieli, że wszystkie dotychczasowe książki Star Wars nie będą miały znaczenia dla rozwoju historii uniwersum i mają być traktowane jako Legendy. Od tej pory tworzony jest nowy kanon, który ma ściśle współgrać z filmami. Nie ma więc mowy o priorytetyzowaniu poszczególnych wątków – każdy jest tak samo istotny, a spójność opowieści ma kontrolować ekipa Story Group.

Najlepsze książki z uniwersum Gwiezdnych wojen

Do zestawienia dobierałem wyłącznie pozycje, które zostały wydane za czasów nowego kanonu i dostępne są w polskiej wersji językowej. Powieści tworzone wcześniej z myślą o Extended Universe oczywiście nadal są wartościowe, lecz mogą wprowadzać zamieszanie w zrozumieniu fabuły obecnego kanonu. Dlatego zalecam najpierw zapoznać się z poniższymi pozycjami, a dopiero potem czytać Legendy w ramach ciekawostki. Kolejność przypadkowa.

  1. Star Wars. Utracone gwiazdy – Claudia Gray
  2. Star Wars. Battlefront. Kompania Zmierzch – Alexander Freed
  3. Star Wars. Koniec i początek – trylogia Aftermath
  4. Star Wars. Lordowie Sithów – Paul Kemp
  5. Star Wars. Tarkin – James Luceno
  6. Star Wars. Nowy świt – John Jackson Miller
  7. Star Wars. Dziedzic Jedi – Kevin Hearne
  8. Star Wars. Więzy krwi – Claudia Gray
  9. Star Wars. Thrawn – Timothy Zahn
  10. Star Wars. Katalizator – James Luceno

Star Wars. Utracone gwiazdy – Claudia Gray

Akcja książki Star Wars rozgrywa się na przestrzeni wielu lat i skupia się na dwójce młodocianych bohaterów. Thane Kyrell i Ciena Ree mieszkają na planecie Jelucan należącej do Imperium Galaktycznego.

Początkowo ich marzeniem jest zostanie imperialnymi pilotami, lecz cele weryfikują niezbyt przyjemne sytuacje, jakie mają miejsce w ich życiu. Powieść Claudii Gray osadzona została w tym samym czasie, co oryginalna trylogia i prowadzi czytelnika aż do wydarzeń z prologu „Przebudzenia Mocy”.

Star Wars. Battlefront. Kompania Zmierzch – Alexander Freed

Jak sama nazwa wskazuje, powieść powstała przy okazji premiery gry Star Wars: Battlefront. W takich przypadkach zazwyczaj mamy do czynienia z typowo rzemieślniczą robotą, niemającą nic wspólnego z wartościami artystycznymi.

W przypadku „Kompanii Zmierzch” jest jednak inaczej. Alexander Freed w ciekawy sposób opowiedział o brutalnej wojnie z perspektywy żołnierzy Rebelii. Książka została osadzona przed wydarzeniami z „Imperium kontratakuje”.

Przeczytaj także: Najlepsze książki fantasy - ranking najlepszych powieści fantastycznych wszech czasów

Star Wars. Koniec i początek – trylogia Aftermath

Trylogia Aftermath w ciekawy sposób opowiada o losach Galaktyki po zakończeniu filmu „Powrót Jedi”. Po zniszczeniu Imperatora i Dartha Vadera wyzwolona ludzkość świętuje powstanie Nowej Republiki.

Mieszkańcy Coruscant, dawnej stolicy Imperium, także nie kryją się z wiwatami. Niestety zło cały czas czai się za rogiem i daje o sobie znać szybciej, niż się tego spodziewano.

Star Wars. Lordowie Sithów – Paul Kemp

Paul Kemp w swojej książce z uniwersum Gwiezdnych wojen skupił się na losach Dartha Vadera oraz Imperatora Palpatine’a. Fabuła „Lordów Sithów” opowiada o wydarzeniach rozgrywających się osiem lat po Wojnie Klonów.

Imperium po wyeliminowaniu rycerzy Jedi i zgładzeniu Republiki rośnie coraz bardziej w siłę. Vader chce jeszcze bardziej pokazać swojemu mentorowi, na ile go stać. W tym celu wyrusza razem z nim na planetę Ryloth, żeby powstrzymać tamtejszych rebeliantów.

Star Wars. Tarkin – James Luceno

Tarkin to bez wątpienia jedna z ciekawszych postaci w uniwersum Star Wars. Książka Jamesa Luceno opowiada o jego losach po Wojnie Klonów.

Tytułowy bohater pracuje na Zewnętrznych Odległych Rubieżach nad ostateczną bronią Imperium. Lokalni buntownicy próbują jednak zniszczyć stację bojową, lecz zostają powstrzymani. Tarkin razem z Vaderem rozpoczynają śledztwo, które ma ujawnić tożsamość zamachowców.

Star Wars. Nowy świt – John Jackson Miller

Dzieło Johna Jacksona Millera należy traktować przede wszystkim jako prequel do odcinkowej animacji „Star Wars Rebels”. Głównymi bohaterami są Hera i Kanan, których doskonale znają miłośnicy serialu. Autor postawił przede wszystkim na przygodowy charakter opowieści, dzięki czemu książka potrafi dostarczyć dużo rozrywki od początku aż do ostatniej strony.

Star Wars. Dziedzic Jedi – Kevin Hearne

Keavin Hearne przygotował pozycję przeznaczoną przede wszystkim dla fanów postaci Luke’a Skywalkera. To właśnie na losach tego bohatera skupia się powieść „Dziedzic Jedi”. Autor chciał w swojej książce Star Wars przedstawić coraz większą więź Luke’a z Mocą.

Star Wars. Więzy krwi – Claudia Gray

Kevin Hearne opowiedział o największym wojowniku Galaktyki, natomiast Claudia Gray poświęciła swoją uwagę jego siostrze. „Więzy krwi” traktują o Lei Organie na kilka lat przed akcją z „Przebudzenia Mocy”. Czytelnicy mogą lepiej poznać motywacje bohaterki, a także jej wątpliwości i walkę z uprzedzeniami innych ludzi. W końcu jest córką Dartha Vadera.

Star Wars. Thrawn – Timothy Zahn

Fani starych książek Star Wars, zaliczających się obecnie do Legend, doskonale znają postać Thrawna. Timothy Zahn postanowił umieścić go również w nowym kanonie, tym razem robiąc z niego głównego bohatera powieści.

Star Wars. Katalizator – James Luceno

Jeżeli nie macie jeszcze dosyć motywu Gwiazdy Śmierci, to „Katalizator” jest książką dla was. Powieść Jamesa Luceno traktuje o Galenie Erso (ojciec Jane z „Łotra 1”), który ma odpowiadać za stworzenie tej śmiercionośnej broni.