Data publikacji:

Jaki sufit podwieszany? Krzyżowy czy pojedynczy?

Sufit podwieszany to jedna z najpopularniejszych konstrukcji, jaką obecnie stosuje się w celu zwiększenia estetyki wykonania całego pomieszczenia. Który rodzaj podwieszanego sufity będzie lepszy? Krzyżowy czy pojedynczy?

Dlaczego stosujemy sufity podwieszane? 

Sufit podwieszany to coraz popularniejsze rozwiązanie, które z powodzeniem eliminuje wyższość zwykłych, tradycyjnych tynków. W nowym budownictwie sufity podwieszane stanowią standard, który jest wykorzystywany w praktycznie każdym pomieszczeniu. Z czego wynika popularność sufitów podwieszanych?


Przede wszystkim ukrywają one nie tylko jakiekolwiek mankamenty stropu, co przydaje się w starych domach, ale też pozwalają na sprytne schowanie przewodów elektrycznych i instalacyjnych, które w innym wypadku musiałyby być schowane bezpośrednio w stropie, co zwiększa wolumen prac budowlanych.
W przypadku kamienic sufity podwieszane zmniejszają wysokość pomieszczeń, co znacząco wpływa na rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym. Poza tym sufit podwieszany jest bardzo praktycznym rozwiązaniem - umożliwia zainstalowanie świateł ledowych lub tub, co jest ostatnim hitem mody w łazienkach i kuchniach. 

Sufit podwieszany jednopoziomowy jednokierunkowy - charakterystyka

Jednym z popularnych wariantów sufitu podwieszanego jest wariant jednopoziomowy. To jedno z łatwiejszych w montażu rozwiązań, które jednak wymaga wykonania precyzyjnego pomiaru pomieszczenia. Wzdłuż ścian montuje się ramiona profili przyściennych UD. Następnie przychodzi czas na montaż profili głównych, które łączy się z profilami przyściennymi. Przestrzeń pomiędzy profilami a stropem można wypełnić materiałem izolacyjnym - wełną mineralną, która doskonale przytłumi wszelkie odgłosy dochodzące z góry. To świetny pomysł, jeśli mieszkamy w bloku, a nad sobą mamy hałasujących sąsiadów.

Technika wykonania sufitu podwieszanego jednopoziomowego rekomendowana jest do pomieszczeń w kształcie prostokąta - w takim przypadku praca jest najmniej inwazyjna. 

Sufit podwieszany dwupoziomowy krzyżowy - charakterystyka

Sufit podwieszany krzyżowy dwupoziomowy to wariant, którego celem jest znaczne obniżenie wysokości pomieszczenia. Im większa powierzchnia pokoju, tym lepiej sprawdzi się właśnie sufit dwupoziomowy krzyżowy. Początek prac montażowych nie różni się zbytnio od prac przy suficie jednopoziomowym. 
Główna różnica polega jednak na tym, że należy przymocować cały stelaż z profilami nośnymi za pomocą łączników krzyżowych. Tak przygotowany stelaż jest gotowy do przykręcenia płyt kartonowo-gipsowych. 

Jak wykończyć sufit podwieszany? 

Po przykręceniu płyt kartonowo-gipsowych, należy je odpowiednio wykończyć. W jaki sposób wykonać ten etap pracy? Oczywiście całą powierzchnię sufitu należy bardzo dokładnie zaszpachlować, natomiast nawet po dwóch warstwach spoiny pomiędzy płytami kartonowo-gipsowym będą widoczne. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego preparatu gruntującego, po czym wykonanie szpachlowania z użyciem siatki zbrojącej, na którą nanosi się kolejną, dodatkową warstwę masy szpachlowej. Gdy po wyschnięciu nie widać już spoin, możemy przejść do tradycyjnego szlifowania całej powierzchni, szczególnie skupiając się właśnie na elementach spoinowych. Do szlifowania sufitu podwieszanego należy się dobrze przygotować. Jasna lampa warsztatowa i specjalna maszyna nazywana żyrafą to podstawowy sprzęt, który wykorzystamy podczas szlifowania. 

Po szlifowaniu możemy przejść do wykończenia finalnego, jakim jest malowanie sufitu. Malowanie sufitu podwieszanego jest relatywnie prostą czynnością, która nie wymaga od nas zbyt dużego zaangażowania. Nie oznacza to jednak, że na jednej warstwie farby powinniśmy zakończyć - by zapewnić sobie optymalny efekt, warto zadbać o to, by sufit podwieszany pomalować minimum dwa razy. 

Płyty gipsowo-kartonowe - jakie wybrać do sufitu podwieszanego? 

Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Choć kiedyś wykorzystywano jedynie płyty białe, które są najtańsze, to jednak obecnie mamy do wyboru znacznie szerszy wybór. Wystarczy wspomnieć o tym, że do łazienki z reguły wykorzystujemy zielone płyty wodoodporne. Są one oznaczone charakterystycznym zielonym kolorem, a ich podwyższona cena zdradza, że mają one lepsze parametry techniczne, niż zwykła biała płyta.

Płyty wodoodporne powinny być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mamy styczność z nadmierną wilgocią i wodą. Łazienka, ale też kuchnia czy piwnica - to miejsca, w których płyta gipsowo-kartonowa wodoodporna ma swoje zastosowanie.

Oprócz tego do wyboru mamy jeszcze płyty ognioodporne. Ten rodzaj płyt powinien być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko zaprószenia ognia lub rozprzestrzeniania się go. W obiektach gastronomicznych lub kuchniach płyta gipsowo-kartonowa ognioodporna jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. 

Jakie błędy pojawiają się przy wykonywaniu sufity podwieszanego? 

Podczas samodzielnego montażu sufitu podwieszanego możemy wykonać mnóstwo błędów, które będą wymuszały wykonanie poprawek. O czym mowa? Przede wszystkim o złym doborze płyty gipsowo-kartonowej. Jeśli wilgotność powietrza nie przekracza 70%, zastosowanie zwykłych płyt jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli jednak wilgotność jest wyższa, zachodzi potrzeba montażu płyt wodoodpornych. 

Kolejna kwestia to źle dostosowane rozwiązanie konstrukcyjne do odległości sufitu od stropu. Jeśli sufit podwieszany jest montowany nie niżej niż 30 centymetrów od stropu, warto użyć elementów mocowania bezpośredniego. Jeśli natomiast różnica pomiędzy sufitem a stropem jest większa, najlepszym rozwiązaniem są wieszaki mocowane obrotowo. 

Pamiętajmy również o wykorzystaniu odpowiednich elementów kotwiących, co zapewni nam trwałość sufitu podwieszanego i jego dużą wytrzymałość. Należy również w odpowiedni sposób wykonać przykręcanie płyt do konstrukcji. 

Autor: Norbert Rukowski