Data publikacji:

Jaka szczoteczka elektryczna dla 2-latka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak ważna jest systematyczna higiena jamy ustnej i dokładne szczotkowanie zębów. Wielu rodziców zdaje sobie też sprawę, że szczotkowanie nie stanowi dla małego dziecka atrakcji. Jest nudne, żmudne i często odbierane jak kara, ponieważ wynika z obowiązku, do którego dziecko czuje się zmuszane. Z kolei zatroskani rodzice zastanawiają się, jak przekonać malucha do codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej, bez zbędnych ceregieli, licytacji i prób ominięcia niechcianego zajęcia. Jednym z pomysłów, który może pomóc zamienić obowiązek w zabawę, jest zakup elektrycznej szczoteczki.

szczoteczka elektryczna dla 2-latka

Szczoteczka elektryczna dla 2-latka – wybór nie taki prosty 

Na rynku dostępnych jest obecnie ogrom modeli tradycyjnych lub sonicznych. Różnią się one między sobą rodzajem włosia, mocą obrotową, oprogramowaniem, a nawet funkcjami dodatkowymi. Jak zatem odnaleźć się w gąszczu propozycji? Jak dokonać słusznego wyboru, który sprawi radość także dziecku? Podpowiadamy, jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci będzie najlepsza.

Szczoteczka dla 2-latka – podstawą dopasowanie do wieku

Wiek dziecka i dopasowanie odpowiedniego modelu stanowią priorytet decydujący o zachęceniu lub zniechęceniu dziecka do codziennej dbałości o zęby. Modele dedykowane najmłodszym zasadniczo różnią się przede wszystkim mocą obrotową główki, wyglądem wizualnym oraz funkcjami dodatkowymi.

Szczoteczka dla dwulatka, który dopiero rozpoczyna naukę mycia zębów, bezsprzecznie powinna posiadać główkę z miękkim włosiem. Bowiem małe dzieci nie potrafią jeszcze kontrolować siły nacisku. W związku z tym zbyt twarde włosie może boleśnie poranić dziąsła, a nawet uszkodzić szkliwo.

Brak wprawy może być też przyczyną połowicznego szczotkowania, dlatego rozpatrując zakup pod tym kątem, stanowczo lepszym wyborem wydaje się szczoteczka soniczna. Głównie z uwagi na fakt, iż w przypadku szczoteczki sonicznej, włosie wprowadzane jest w ruch przez szczoteczkę. Taki system pozwala na dokładne wymiecenie wszelkich resztek pożywienia i bakterii z przestrzeni międzyzębowych. 

W przypadku szczoteczek elektrycznych ruch włosia odbywa się na zasadzie mechanicznej. Co przy niewielkiej jeszcze w tym wieku sprawności manualnej, nie pozwala na dokładne szczotkowanie. Zatem decydując się na szczoteczkę elektryczną, należy wybierać modle zaopatrzone w czujnik nacisku. Bowiem informują one sygnałem dźwiękowym o zbyt silnym dociskaniu szczoteczki.

Ponadto w bardziej zawansowanych modelach elektrycznych, czujnik nacisku sygnalizuje zbyt dużą siłę i dodatkowo zmniejsza prędkość ruchów główki, a w razie konieczności w ogóle ją unieruchamia. 

Szczoteczka elektryczna dla 2-latka – przydatne funkcje dodatkowe 

Wybierając szczoteczkę dla małego dziecka, warto też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, które nie tylko pomogą w nauce mycia zębów, ale też będą stanowić dodatkową atrakcję dla dziecka. Doskonałym przykładem takiej funkcji dodatkowej jest timer. Pozawala on bowiem na dokładne odmierzanie czasu szczotkowania każdego odcinka zębów. 

Szczoteczka dla 2-latka – efekty wizualne 

Bardzo ważnym aspektem jest też atrakcyjność szczoteczki. Warte uwagi są modele, które przy pomocy aplikacji na smartfona, generują na ekranie telefonu elementy motywujące dokładne szczotkowanie.

Rodzajem takiej nagrody może być stworek, którego dziecko będzie mogło samodzielnie tworzyć według własnego uznania.

Argumentem przekonującym do wyboru elektrycznych modeli, są też rezultaty badań producentów szczoteczek elektrycznych. Dowodzą one, że 90% dzieci potrafi dzięki aplikacji zmobilizować się do dłuższego i dokładniejszego szczotkowania zębów. 

Szczoteczka dla dwulatka – najlepsze modele 

SEYYSO Baby Peguin

Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? SEYYSO Baby Peguin jest zasilany baterią AAA. Posiada główkę z miękkim włosiem, idealną od pojawienia się pierwszego ząbka. Zaopatrzona w dwuminutowy timer, gwarantuje kontrolę nad czasem szczotkowania. Z kolei podświetlana główka pozwala rodzicom na większą kontrolę szczotkowania, dla dzieci natomiast stanowi dodatkową atrakcję.

BRUSH BabySonic PRO 0-3 lata

Zasilany również bateriami AAA i wyposażony w dwuminutowy timer, który co 30 sekund sygnalizuje konieczność przejścia do kolejnego odcinka zębowego. BRUSH BabySonic PRO 0-3 lata jest szczoteczką, która wykonuje 16 000 drgań sonicznych na minutę, co gwarantuje skuteczne szczotkowanie.

Visiomed ProSonic Baby PSM BB

Przeznaczony jest już dla dzieci, u których rozpoczyna się etap ząbkowania. Zasilany bateriami AAA. Posiada na wyposażeniu dwie główki. Jedna z nich jest dwustronna i silikonowa. Przeznaczona do delikatnego masowania dziąseł u najmłodszych dzieci, które nie posiadają jeszcze pełnego uzębienia. Druga jest dla dzieci starszych.

Są to trzy modele szczoteczek, które cieszą się bardzo dobrą opinią zarówno pośród rodziców, jak i stomatologów. I przede wszystkim wzbudzają i zachęcają dzieci do szczotkowania zębów przez długi czas. 
Babcia dwóch dwulatków.
Autorka: Jadwiga Kucharczyk