Wszyscy, którzy na serio rozpoczynając przygodę z edycją oraz tworzeniem cyfrowej grafiki, nieodmiennie sięgają po tablet graficzny dla początkujących. W połączeniu z dołączonym do nich stylusem i po uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania, z powodzeniem symulują one korzystanie z fizycznych narzędzi każdego plastyka i artysty, takich jak pióra, markery, ołówki czy pędzle, a także kartek papieru, kartonu lub różnego rodzaju płótna malarskie.
Stylusy tabletów oferują również niezwykłą dokładność, z powodzeniem zastępując myszki komputerowe, co doceniają osoby korzystające z aplikacji do projektowania oraz obróbki zdjęć i filmów, a także tworzenia i manipulowania trójwymiarowymi obiektami.
Jak widać, tablety graficzne mają bardzo szerokie zastosowanie i sięgają po nie zarówno specjaliści, wykorzystując je do codziennej pracy, jak i hobbyści, którzy w wolnych chwilach lubią szkicować lub retuszować swoje fotografie.
Producenci rozróżniają te potrzeby, oferując w sklepach niezwykle szeroki wybór modeli i urządzeń, których wielkość, funkcjonalność i dodatkowe opcje, będą się różnić w zależności od budżetu przeznaczonego na zakup. Zaznaczmy, że skuteczne używanie tabletu graficznego wymaga wprawy i doświadczenia, przy czym nie chodzi tu tylko o naukę z poprawnego korzystania z programów do edycji grafiki, ale także przyzwyczajenia się do korzystania ze stylusa. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wcześniej rysowały lub malowały, korzystając wyłącznie z fizycznych narzędzi.
Przejdźmy teraz do szczegółów i odpowiedzi na to, jak działa tablet. Na początek warto zaznaczyć, że sprzęt ten dzielimy na dwie podstawowe klasy – tańsze klasyczne tablety do rysowania, a także droższe tablety graficzne wyposażone w ekran.
Klasyczne tablety przyjmują formę prostokątów o długości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Urządzenia układamy płasko na biurku, a w trakcie pracy obserwujemy wyłącznie ekran komputerowego monitora. Głównym komponentem tabletu jest jego pole robocze, a więc obszar, który będzie reagował na stykający się z nim czubek rysika. Z pecetem komunikują się za pośrednictwem bezprzewodowego standardu Bluetooth (wymagają wtedy zasilania z baterii) lub kabla ze złączem USB.
Jeżeli chodzi o konstrukcję urządzenia, mamy tutaj do czynienia tak naprawdę ze zwykłym panelem dotykowym (niektóre modele tabletów mogą działać również jak zwykłe touchpady). Wykrywa on pozycję rysika poprzez wprowadzane przez niego drobne zmiany w polu elektromagnetycznym obszaru roboczego.
Budowa rysików zależy od modelu tabletu, w większości przypadków nie wymagają one baterii oraz ładowania. Mają one często kilka guzików, które odpowiadają funkcjom przycisków myszki komputerowej. Czasami wyposażone są też w rozpoznawalną przez programy wirtualną gumkę, której używamy, odwracając do góry nogami rysik.
Dobrej jakości tablety graficzne potrafią również wykrywać siłę nacisku rysika, brać pod uwagę kąt jego nachylania, a także wykrywać, w jaki sposób jest obracany podczas rysowania. Funkcje te ułatwiają korzystanie z wirtualnych pędzili, grafitów oraz ołówków.
Na obudowie tabletów do rysowania znajduje się najczęściej od kilku do nawet kilkunastu dodatkowych przycisków funkcyjnych. Z pomocą dołączonych przez producenta sterowników skonfigurujemy je według własnych preferencji.
Urządzenia te działają na podobnej zasadzie, co tablety klasyczne. Są one jednak droższe (kosztują najczęściej ponad 1,5 tysiąca złotych) i oczywiście, zamiast pustego obszaru roboczego oferują dotykowy wyświetlacz, na którym w czasie rzeczywistym obserwujemy tworzoną lub edytowaną grafikę, co w wielu przypadkach znacząco zwiększa wydajność pracy.
Sprzęt tej klasy używa wysokiej jakości rysików, oferujących spory zasób funkcji oraz duże możliwości konfiguracji. Tablety wyposażone są w ekrany dotykowe o przekątnej od kilkunastu do ponad 30 cali.
Większe urządzenia ustawia się pod kątem (zazwyczaj 30-45 stopni) na specjalnych stojakach, co poprawia ergonomię pracy. Sprzęt spełnia rolę drugiego monitora i łączy się z komputerem za pośrednictwem kabli HDMI lub DisplayPort, wymagają też dodatkowego zewnętrznego zasilania.
Podczas zakupu tabletu graficznego z ekranem zwracamy uwagę na jego przekątną, obsługiwane przez niego rozdzielczości ekranu, stopień realistycznego odwzorowania barw i maksymalne kąty widzenia.
Ze względu na koszt zakupu i rozmiary, po tablety graficzne z ekranem sięgają najczęściej profesjonaliści. Warto jednak wspomnieć, że w ostatnich latach coraz popularniejsze są hybrydowe komputery przenośne z dotykowymi ekranami, które mogą zastąpić tablety graficzne.
Po zakupieniu odpowiedniego rysika, sił z rysowaniem na ekranie możemy też spróbować, korzystając ze zwykłych mobilnych tabletów, w tej roli sprawdzą się nawet tańsze modele tego typu sprzętu.