Data modyfikacji:

Tani ekspres do kawy. Jaki wybrać?

Tani ekspresy do kawy to urządzenie, które bez problemu przygotuje ulubioną małą czarną. Sprawdziliśmy, jakie modele można kupić w rozsądnej cenie, a także jakim wyposażeniem się one charakteryzują. Zobacz, jaki dobry i tani ekspres do kawy kupić.

ekspres do kawy

Ile powinien kosztować tani ekspres do kawy?

Ekspresy do kawy nie należą do najtańszych i za automatyczny model trzeba zapłacić nawet 2 tys. złotych. Takie urządzenia są skierowane do miłośników kawy, którzy poszukują najlepszych rozwiązań. Na szczęście, producenci mają w swojej ofercie ciekawą alternatywę.

Tani ekspres do kawy to koszt rzędu 500-600 złotych. Taka kwota nie obciąży znacząco domowego budżetu, a pozwoli na zakup sprzętu, który zagwarantuje pyszną małą czarną. W podanej przez nas cenie dostaniesz trzy rodzaje ekspresów do kawy.

Tanie ekspresy przelewowe

Najtańsza grupa ekspresów do kawy. Za solidny model przelewowy zapłacisz około 200 złotych. Tego typu urządzenia mają zbiornik na wodę, którą podgrzewa się do temperatury 96 stopni. Następnie woda jest przelewana przez zmieloną kawę, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Kawa, dzięki zastosowanemu filtrowi, jest czysta i pozbawiona fusów. Proste działanie ekspresu przelewowego sprawia, że miłośnicy standardowej czarnej kawy sięgają po niego. Największym minusem jest brak możliwości zrobienia kawy latte czy espresso.

Tanie i dobre ekspresy kapsułkowe

Cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku. Działanie takiego urządzenia również nie jest skomplikowane. Po zastosowaniu kapsułki z kawą zostaje ona przebita i następnie pod wysokim ciśnieniem przepuszczana jest przez nią woda. Dużą zaletą jest ogromny wybór kapsułek z różnymi rodzajami kawy. Za pomocą takiego urządzenia przygotujemy również herbatę czy kakao.

Największym minusem tych ekspresów jest wysoka cena za kapsułki, a także konieczność korzystania z kapsułek jednej marki. Jednak mniej wymagający kawosze z pewnością docenią prostą obsługę i błyskawiczny czas przygotowania kawy przez najlepszy ekspres kapsułkowy.

Tanie ekspresy kolbowe do kawy

Ich działanie jest zbliżone do ekspresów automatycznych, dlatego szukając budżetowego ekspresu, który zrobi dobrą kawę, warto zwrócić uwagę na ekspres kolbowy do domu. Zasada działania jest również bardzo prosta.

Do specjalnej kolby wsypujemy zmieloną kawę i umieszczamy w urządzeniu. Następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia woda przepływa przez zmielone ziarna bezpośrednio do filiżanki. Plusem tych ekspresów jest opcja zrobienia dwóch kaw jednocześnie. Dzięki funkcji spieniania mleka można wykonać więcej niż jeden rodzaj czarnego napoju.

Czym powinien charakteryzować się tani ekspres do kawy?

W każdym ekspresie do kawy niezwykle istotna jest jego moc, ponieważ to ona decyduje o szybkości podgrzania wody i tym samym czasie przygotowania napoju. W ekspresach przelewowych warto zwrócić uwagę na pojemność dzbanka. Jeśli planujesz robić kawę dla kilku osób, to warto wybrać nieco większy ekspres.

Co ciekawe, droższe ekspresy przelewowe mają wbudowany młynek do kawy, co znacznie przyspiesza jej przygotowanie. Za takie modele trzeba zapłacić około 500 złotych.

W przypadku ekspresów kapsułkowych i kolbowych moc również odgrywa kluczową rolę i powinna wynosić przynajmniej 1000 W. Dodatkowo warto spojrzeć na to, jakie ciśnienie generuje dany model. Za optymalny uważa się 15 barów, ponieważ pozwala ono na uwolnienie smaku i aromatu z kawy. W ekspresach kolbowych warto spojrzeć na to, jakie rodzaje kaw jest w stanie przygotować dane urządzenie.

Polecane tanie ekspresy do kawy 

De’ Longhi Dedica Style EC 685 

Solidny ekspres kolbowy, który ma system Cappuccino pozwalający na przygotowanie tego pysznego napoju. System drip tray umożliwia stosowanie wysokich szklanek. Moc 1350 W i ciśnienie wynoszące 15 barów to parametry w zupełności wystarczające. Decydując się na ten ekspres, z pewnością nie będziesz rozczarowany.

Sencor SES 4040BK 

Tani ekspres do kawy, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami. Ciśnienie w tym modelu wynosi aż 20 barów, co na pewno będzie miało wpływ na smak kawy. Urządzenie dysponuje takimi trybami jak Espresso, Double Espresso, Cappuccino czy Latte. Podstawka do podgrzewania filiżanek i filtry ze stali nierdzewnej to dodatkowe zalety tego urządzenia.

Krups Nespresso C30 

Jeśli szukasz miniaturowego ekspresu kapsułkowego do kawy, to Nespresso C30 będzie idealny. Ciśnienie 19 barów spokojnie poradzi sobie podczas parzenia ulubionej kawy. Dużą zaletą tego modelu jest ogromny wybór kapsułek. Jeśli chcesz pić różnorodne kawy, to Nespresso spełni twoje oczekiwania.

Tchibo Cafissimo Pure Black 

Tanie ekspresy Tchibo Cafissimo również cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. Urządzenie ma 3 stopnie parzenia, co przekłada się na jeszcze lepszy smak. Za pomocą ekspresu przygotujesz kawę espresso, caffe crema, kawę parzoną oraz herbatę. Przygotowanie napoju zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Wybór kapsułek od Tchibo również jest ogromny.

Mellita Aroma Fresh 

Zaawansowany ekspres przelewowy ma wbudowany młynek, który oferuje funkcje ustawienia stopnia mielenia. Intensywność kawy można z łatwością dobrać dzięki specjalnym trybom pracy. Ekspres jest łatwy w utrzymaniu czystości dzięki wyjmowanemu pojemnikowi na ziarna, a także zdejmowanemu pierścieniowi młynka. To bardzo solidny model, który posłuży przez bardzo długi czas.

Autor: Bartłomiej Mazurek