Data modyfikacji:

Jak znaleźć tanie i dobre meble kuchenne?

Musisz urządzić kuchnię, ale jednocześnie chcesz na tym zaoszczędzić? W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać tanie dobre meble kuchenne. Przekonajcie się sami, że możecie zaaranżować piękną kuchnię za niewielkie pieniądze.
meble kuchenne

Tanie dobre meble kuchenne – czym kierować się podczas ich wyboru?

Czy da się oszczędnie urządzić kuchnię? Oczywiście – wystarczy jedynie wiedzieć, jak znaleźć tanie i dobre meble kuchenne. Sprawdź poniżej, na co koniecznie zwrócić uwagę, kupując je do swojej kuchni.

Meble na wymiar?

Projekt kuchni na wymiar to jedno z najdroższych przedsięwzięć w urządzaniu kuchni. Jeśli chcecie więc na nim zaoszczędzić, to takie rozwiązanie nie sprawdzi się zbyt dobrze. Oczywiście kuchnie tworzone na wymiar pod specjalny projekt klienta mają wiele zalet. Po pierwsze, optymalnie wykorzystują przestrzeń. W takich kuchniach nierzadko jest możliwość stworzenia zabudowy pod sam sufit, a to daje dodatkowe miejsce do przechowywania.

Ponadto w takim projekcie łatwo zachować spójność, a cała kuchnia prezentuje się naprawdę efektownie. Tańszą alternatywą dla takiego rozwiązania są gotowe meble kupione online lub w znanych marketach. Nierzadko są one komponowane w dedykowane zestawy, dzięki czemu można stworzyć jeden spójny design. Minusem takich mebli jest to, że zazwyczaj mają on swój konkretny wymiar i nie ma możliwości dopasowania ich wedle własnych preferencji. Zalety? Łatwa dostępność, szybki montaż i duuuuże oszczędności.

Sprawdź, jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni

Materiał wykonania

 Kolejnych oszczędności należy szukać właśnie w tym aspekcie. Najdroższe będą meble kuchenne wykonane z prawdziwego drewna lub te z frontami szklanymi czy lustrzanymi. Jakie rozwiązanie jest najtańsze? Meble z płyty MDF. Płyta MDF to płyta drewnopochodna. Jest stworzona z mieszanki zmielonego drewna oraz związków organicznych. Meble kuchenne z płyty MDF są bardzo trwałe. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ nie chłoną zabrudzeń – płyta MDF zachowuje się więc inaczej niż tradycyjne drewno. Co więcej, meble z płyt MDF są dostępne w niezliczonej liczbie kolorów, a jeśli są dodatkowo pokryte warstwą lakierowaną, to będą odporne na tłuste plamy.
Minusem mebli kuchennych z płyt MDF jest to, że taka płyta nie będzie odporna na wilgoć. Jeśli więc krawędzie wybranych mebli nie będą odpowiednio zabezpieczone, to płyta z czasem się odkształci i zacznie pęcznieć. Ponadto meble z MDF łatwo zarysować.

Dodatki, które sporo kosztują

Każdy gotowy zestaw mebli kuchennych lub pojedyncze szafki mogą mieć pewne udogodnienia, co znacznie zwiększa ich cenę. Przykładem jest chociażby wewnętrzne oświetlenie szafek. Oczywiście jest ono przydatne, a przy tym atrakcyjnie wygląda, ale niestety też sporo kosztuje. To samo dotyczy wszelkich systemów, np. szyn ułatwiających wysuwanie szuflady, koszy do szafek narożnych, dzięki którym optymalnie wykorzystuje się każdy kąt czy wszelkich pudełek poprawiających organizację.

Zawiasy

W gotowych szafkach kuchennych znajdziecie różne rodzaje zawiasów – każdy model będzie mieć też inną cenę. Najdroższe będą zawiasy umożliwiające otwieranie szafek na dotyk. Droższe będą też zawiasy cicho domykające się. Najtańsze będą oczywiście te klasyczne.

Kolor i wykończenie szafek

Design danego zestawu mebli kuchennych też wpływa na jego cenę. Najtańsze będą szafki w kolorach podstawowych, np. bieli, czerni, szarości, brązu, bez specjalnego wykończenia i bez wszelakich przeszkleń. Dodatkowo trzeba dopłacić za szafki na wysoki połysk, a nierzadko za modele z okleiną imitującą drewno. Ponadto cena może wzrastać przy szafkach z szybami.

Niedrogie meble kuchenne – dzięki tym rozwiązaniom zaoszczędzisz sporo gotówki

Gdzie jeszcze szukać oszczędności? Poniżej przedstawiamy ciekawe rozwiązania, dzięki którym tanio urządzicie kuchnię.

Mniej frontów, mniej wydatków

Ostatnio w modzie są otwarte szafki kuchenne. Takie rozwiązanie to też spora oszczędność, ponieważ fronty szafek to jeden z najdroższych elementów mebli kuchennych. Możecie więc całkowicie zrezygnować z zamkniętych górnych szafek kuchennych. Zamiast nich powieście klasyczne półki, np. takie jak na książki. Ich ceny zaczynają się już od 50 zł!
Na takich półkach możecie ustawić talerze, porcelanę, przyprawy w ozdobnych słoikach, kosze z warzywami i owocami, a nawet czyste ściereczki kuchenne. Możecie także powiesić kilka szafek zamkniętych i kilka otwartych półek. Co więcej, podobne półki dodadzą kuchni lekkości i sprawią, że ta wyda się większa. Co jeszcze sprawdzi się zamiast górnych szafek z frontami? Skrzynki na kwiaty. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć je lakierem do drewna i gotowe.

Boicie się, że bez górnych szafek zabraknie wam miejsca do przechowywania?

Kupcie otwarty metalowy regał – taki, jaki wiele osób wybiera do spiżarni czy garażu. Ceny podobnych regałów są naprawdę atrakcyjne, a przy tym ten mebel zmieści naprawdę wiele rzeczy. Aby zachować na nim porządek, poukładajcie rzeczy w drewnianych skrzynkach. Całość będzie wyglądać wtedy spójnie i schludnie. Co więcej, taki metalowy regał świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym.

Daj drugie życie starym meblom

 Poszukaj mebli kuchennych na pchlim targu lub kup używany zestaw ze znanych portali aukcyjnych. W takich miejscach znajdziecie dobrej jakości meble w naprawdę atrakcyjnych cenach. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków wymagają one renowacji. To pochłonie nieco waszego czasu i będzie wymagać pewnej wprawy, ale dla chcącego, nic trudnego. Ponadto podobne meble zapewnią twojej kuchni niepowtarzalny klimat. Nie wspominając już o tym, że samodzielne odnowienie mebla to ogromna satysfakcja.

Możesz również dać drugie życie swoim starym meblom kuchennym. Przemaluj je przy użyciu farby do drewna lub skorzystaj z wygodnej okleiny. Jeden dzień wystarczy, aby mieć zupełnie nową kuchnię i to tanim kosztem.

Ogranicz szafki do zabudowy

W nowoczesnych aranżacjach szafkami kuchennymi możemy zabudować lodówkę, okap, zmywarkę czy kuchenkę. To oczywiście rodzi dodatkowe koszta, dlatego polecamy z tego zrezygnować i kupić sprzęty nieprzeznaczone do zabudowy. Dotyczy to zwłaszcza lodówki i okapu. Zabudowa zmywarki czy kuchenki staje się już powoli pewnym must have – na rynku znajdziecie też najwięcej właśnie takich sprzętów pod zabudowę.

Zmniejsz ilość szafek

Im mniej szafek w kuchni, tym tańsza będzie cała jej aranżacja. Podstawą jest: minimum 60-80 cm blatu roboczego, szafka na zlew i ewentualnie szafki z kuchenką czy zmywarką (jeśli robicie je w zabudowie). Warto też wspomnieć, że kuchenka i zlew nie powinny być obok siebie, więc warto oddzielić je dodatkową małą szafką, np. 40 cm. Chociaż na rynku znajdziecie też mniejsze szafki, np. 20 cm.

Nie kupuj frontów do szafek dolnych...

...tylko zdecyduj się na rustykalne zasłonki! Takie rozwiązanie na pewno kojarzycie z wiejskich chat. Czemu by nie przenieść go do własnej kuchni? Sprawdza się to świetnie zwłaszcza w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym czy prowansalskim.

Odwiedź outlety, komisy lub kupuj meble z wystawy

To zawsze zmniejsza nieco koszta i w atrakcyjnej cenie można dostać dobrej jakości zestaw kuchenny. Niektóre sklepy sprzedają też taniej meble z drobnymi uszkodzeniami, np. obiciem.
Autorka: Klaudia Borycka