Tanie i praktyczne meble kuchenne — jak je znaleźć?

Najtańsze meble do kuchni znajdziemy w marketach budowlanych czy w sklepach internetowych. Dostępne są różne elementy do samodzielnej konfiguracji w pomieszczeniu przeznaczonym na kuchnię. Można także zamówić meble na wymiar, które będą idealnie dostosowane do potrzeb użytkowników, lecz skorzystać przy tym z tanich materiałów do ich wykonania. Jak zatem kupić praktyczne meble do kuchni, które jednocześnie nie nadszarpną naszego budżetu?

Jak wybrać dobre meble kuchenne?

Do każdej kuchni powinniśmy wybierać meble indywidualnie, biorąc pod uwagę wymiary pomieszczenia i nasze potrzeby. Jeśli zwykle jadamy „na mieście”, w barach i restauracjach, a kuchnia służy nam do szybkiego podgrzewania gotowych posiłków lub przygotowywania co najwyżej śniadania, nie trzeba inwestować w kosztowną zabudowę meblową.

Dobre meble kuchenne to takie, które ściśle będą odpowiadały naszym wymaganiom. Liczba i typ szafek muszą być dobrane pod kątem wielkości pomieszczenia.

W wąskich, niewielkich kuchniach najlepiej zastosować zabudowę jednorzędową, w której na jednej ścianie umieszczamy szafki stojące i wiszące.

Szafki stojące na podłodze powinny być szersze od tych, które wiszą na ścianach. Dzięki temu kuchnia wyda się większa i przestronniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Do niewielkich kuchni należy wybrać praktyczne meble do kuchni, które pomieszczą jak najwięcej rzeczy, zajmując jednocześnie jak najmniej miejsca. W takich przypadkach warto zamówić u stolarza meble na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką mamy w naszym kuchennym pomieszczeniu.

Stolarz w odpowiedni sposób zagospodaruje każdą wnękę w kuchni, zaaranżuje zabudowę nieestetycznego kaloryfera i uwzględni na przykład szafkę na liczniki wody, prądu i gazu, jeśli takowe się w kuchni znajdują.

Na odpowiednio dopasowane dobre meble kuchenne nie możemy liczyć przy zakupie zestawów oferowanych w marketach i tanich salonach meblowych.

W dużych kuchniach sprawdzą się zabudowy meblowe dwurzędowe, w kształcie litery L, U lub G. Można w nich zastosować modne wyspy kuchenne, które są praktyczne w użyciu także w salonach z aneksem kuchennym.

Wyspa oddzieli część kuchenną od części wypoczynkowej czy jadalnej. Czy jednak będzie praktyczna w zastosowaniu? Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża — jak najbardziej. Może stać się ona centrum życia rodziny.

Przy wyspie można gotować z przyjaciółmi czy spożywać razem z rodziną śniadania każdego poranka.

Praktyczne meble do kuchni — co to oznacza?

Przy wyborze mebli kuchennych zawsze powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Często o praktyczności mebli w kuchni decydują z pozoru nieistotne drobiazgi, takie jak wysokość blatu kuchennego.

Standardowo umieszczany jest on na wysokości 90 cm, ale dla osób o wzroście około 180 cm użytkowanie takiego blatu będzie niewygodne i wymusi nienaturalną, mocno pochyloną i przygarbioną pozycję ciała.

Lepiej zdecydować się w tym wypadku na podniesienie nieco poziomu blatu do 100 lub 105 cm. Wtedy zmywanie, krojenie warzyw i owoców czy wałkowanie ciasta przy blacie kuchennym będzie znacznie wygodniejsze.

Istotne jest to, jakie szafki zastosujemy w zabudowie pomieszczenia kuchennego. Mogą to być standardowe szafki z zabudowanym frontem albo szuflady czy szafki cargo.

Zasadniczo szafki, w zależności od wybranego producenta, będą miały szerokość od 10 do 90 cm. Głębokość szafek stojących najczęściej wynosi 50 cm, co pozwala na umieszczenie szafki pod blatem roboczym w taki sposób, aby przednia krawędź blatu była wysunięta o 2 cm w stosunku do linii mebli.

Uwaga!

Trzeba wziąć pod uwagę, że za szafkami kuchennymi często poprowadzone są rury i instalacja elektryczna lub gazowa. Nie zawsze można ją umieścić bezpośrednio w ścianie z uwagi na niewielką grubość ścianki. Dlatego za szafkami trzeba pozostawić nieco wolnego miejsca. Wraz z drzwiczkami szafki stojące mają około 60 cm głębokości.

Praktyczne meble do kuchni powinny mieć systemy ułatwiające korzystanie z nich. Kosze cargo wysuwane na prowadnicach, szuflady z amortyzatorami, fronty szafek z siłownikami otwierane ku górze czy wszelkiego rodzaju systemy, które ułatwiają dostęp do zgromadzonych we wnętrzu głębokich szafek przedmiotów, na pewno zwiększają użyteczność mebli kuchennych, ale są także kosztowne.

Tanie i dobre meble kuchenne — jaki materiał na meble wybrać?

Meble kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej ekskluzywnym i zarazem najdroższym jest lite drewno. Drewniane meble kuchenne są najczęściej wykonane z drewna sosnowego, dębowego, bukowego, brzozowego, rzadziej z wiśni lub czereśni.

Materiał ten można barwić na dowolny kolor, lakierować lub woskować, chroniąc go przed szkodliwym wpływem wilgoci. Fronty drewniane charakteryzują się wysoką trwałością i pięknym wyglądem, ale ich cena powoduje, że niewielu z nas może sobie na nie pozwolić we własnym domu.

Oczywiście można wybrać równie eleganckie praktyczne meble do kuchni wykonane z tańszych materiałów, m.in. z płyty wiórowej lub MDF.

Płyty wiórowe są laminowane lub fornirowane. Te pierwsze mogą być wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii softforming lub postforming, z utwardzonego w warunkach wysokiej temperatury, warstwowego, impregnowanego żywicami tworzywa.

Laminowana płyta wiórowa jest stosunkowo tania, dostępna w wielu różnych wzorach i kolorach, ale materiał ten nie jest trwały, zwłaszcza w warunkach zwiększonej wilgotności.

Chcąc uzyskać efekt estetyczny zbliżony do mebli wykonanych z drewna, warto zdecydować się na dobre meble kuchenne z fornirowanej płyty wiórowej. Jest to płyta oklejana naturalnym drewnem.

Fronty są na koniec lakierowane lub woskowane, podobnie jak drewno. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią, a są znacznie tańsze od frontów z litego drewna. Można więc sporo zaoszczędzić, zachowując estetykę.

Tanie i praktyczne meble do kuchni mogą być wykonane z popularnych płyt MDF. Są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem płyty pilśniowe, z zewnątrz pokryte folią z PVC lub fornirem. Dostępne są w bogatej palecie barw, mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. MDF jest tworzywem trwałym, które może być wykorzystywane w warunkach wysokiej wilgoci.

Chcąc unowocześnić swoją kuchnię, można ponadto wybrać fronty ze stali nierdzewnej lub wyposażone w szkło.

Praktyczne meble do kuchni z wystawy i przeceny

Po zakończeniu sezonu wiosennego, kiedy dużo osób dokonuje remontów w domach i mieszkaniach, markety budowlane i salony meblowe organizują promocje na swoje produkty. W trakcie takich akcji można kupić nieuszkodzone, pełnowartościowe, dobre meble kuchenne w cenach znacznie niższych niż pierwotnie znajdujące się w katalogu ofertowym.

Czasami można trafić na promocję cenową na meble kuchenne z wystawy, które były pokazywane klientom w salonie w formie przykładów aranżacji.

Meble z wystawy tanią alternatywą?

Meble z wystawy mogą mieć pewne defekty, które jednak nie powinny wpływać na ich funkcjonalność. Mogą one mieć postać drobnych rys na bokach lub frontach mebli, na blacie albo uszczerbków innego rodzaju. Akceptując je, można otrzymać nawet ponad 50-procentowy rabat cenowy na praktyczne meble do kuchni. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły