Data modyfikacji:

Telewizor nie ma obrazu, a jest dźwięk. Co robić?

Telewizory w naszych domach to prawdzie kombajny multimedialne, potrafiące łączyć się z internetem, odtwarzać pliki muzyczne i wideo, przeglądać zdjęcia, a także korzystać z aplikacji. Nawet najlepszej jakości sprzęt może jednak zawieść. Jednym z najczęściej spotykanych problemów z TV jest brak obrazu. Problem staje się jeszcze bardziej tajemniczy, gdy równocześnie wciąż słyszymy dźwięk. Dowiedz się zatem, co może być przyczyną tej usterki i czy można ją samemu naprawić.
telewizor nie ma obrazu jest dźwięk

Brak obrazu w telewizorze – najczęstsze przyczyny

Niedziałający ekran ze słyszalnym wciąż dźwiękiem to częsty problem, z którym spotkają się właściciele telewizorów każdej marki, bez względu na ich cenę lub wiek. Za usterką może stać kilka przyczyn, przyjrzyjmy się każdej z nich.

Błąd systemowy

Czasem wewnętrzne oprogramowanie telewizora może napotkać krytyczny błąd, który skutkuje brakiem obrazu. W pierwszej kolejności warto więc kompletnie odłączyć TV od zasilania, odczekać kilka minut i uruchomić go ponownie. Czasami ta prosta czynność rozwiąże nasz problem.

Uszkodzony kabel wideo

Za brak obrazu w telewizorze może bezpośrednio odpowiadać uszkodzony kabel transmitujący obraz oraz dźwięk. Dziś obecnie będzie to najczęściej kabel HDMI połączony z TV boksem lub dekoderem telewizyjnym. Choć przewody te transmitują niepodatny na zakłócenia sygnał cyfrowy i mają opinię niezawodnych, jeżeli korzystamy z produktu niskiej jakości lub został on w jakiś sposób uszkodzony np. przytrzaśnięty lub zbyt mocno zwinięty, mogą pojawić się problemy z obrazem.
W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana kabla na właściwe rodzaje HDMI. Zanim to jednak zrobimy, warto podłączyć go do innego portu HDMI w telewizorze i upewnić się, czy za usterkę nie odpowiada np. uszkodzony port.
Jeżeli korzystamy wyłącznie z cyfrowej telewizji naziemnej warto sprawdzić stan przewodu antenowego, który jest bardziej podatny na zniszczenie. Pamiętajmy też o ustawieniu anteny.

Uszkodzone diody LED

Powyższe czynności mają sens, gdy wciąż mamy dostęp do panelu konfiguracyjnego TV. Jeżeli mimo odtwarzanego dźwięku nie otrzymujemy żadnego obrazu i nie widzimy głównego menu, mimo wciskania odpowiednich przycisków na pilocie, oznacza to, że problem jest poważniejszy.
Pierwszym winnym są jest niedziałające oświetlenie ekranu. We wszystkich telewizorach LED matrycę wyświetlającą obraz muszą być podświetlane od spodu listwami i taśmami z drobnymi diodami. Kiedy zawodzą, wideo jest wciąż teoretycznie pokazywane na ekranie, ale nie sposób go zobaczyć, ponieważ matryca nie generuje własnego światła.
Specjaliści radzą tutaj, by w ramach testu skierować z bardzo bliska w stronę ekranu strumień światła z latarki, jeżeli zobaczmy ruch i zarysy obrazu oznacza to, że matryca wciąż działa i winne są LED-y.
Często pierwszym sygnałem o tym, że diody zbliżają się do kresu swego życia, jest fragmentaryczne zaciemnienie normalnego obrazu. W takich wypadkach jedyne rozwiązanie usterki to wymiana diod na nowe. Koszt takie operacji zależy od wieku i modelu telewizora. Jeżeli nie jest on już objęty gwarancją producenta, niestety nieraz koszt naprawy jest bliski zakupowi nowego ekranu (dotyczy to zwłaszcza TV do 2000-2500 złotych).
Uwaga! Jeśli jesteśmy właścicielami telewizora OLED możemy od razu wyeliminować problemy z podświetlaniem LED. W TV tego typu w ogóle się go nie instaluje. Wina usterki leży więc w innym miejscu.

Uszkodzona matryca telewizora

Jeżeli wiemy, że w tle odtwarzane jest wideo, a test z latarką nie daje żadnego efektu i nie zauważamy żadnego ruchu lub zmian na ekranie, to dobry znak wskazujący na to, że winna jest niedziałająca matryca wyświetlacza. Naprawę tego elementu przeprowadzą wyłącznie dobre punkty serwisowe, mające dostęp do odpowiednich komponentów, które można wykorzystać w danych rodzajach matryc.
Niestety w bardzo wielu przypadkach z powodu braku części odeślą nas z kwitkiem. Nawet jeżeli mają je na stanie prawie zawsze zażyczą sobie bardzo wysokiej sumy za wymianę. Zazwyczaj trzeba się wówczas pogodzić z kupnem nowego odbiornika.
Zdjęcie: Envato Elements