Data modyfikacji:

Trądzik grudkowy – co go powoduje i jak go leczyć?

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku pospolitego, najpopularniejszej choroby skóry na świecie. Może występować zarówno u nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób dorosłych. Dowiedz się, jak go rozpoznać oraz jak skutecznie leczyć trądzik grudkowy!

trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy podskórny – charakterystyka

Czy wiesz, że trądzik to najczęściej występująca choroba skóry? Co istotne, chorują na nią nie tylko nastolatki. Coraz częściej spotyka także osoby dorosłe. Specyficzną odmianą trądziku jest trądzik grudkowy. Jak go rozpoznać i leczyć? Czego unikać, aby nie zaostrzać jego przebiegu? Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik grudkowy to rodzaj trądziku pospolitego, rozpowszechniony zwłaszcza u osób w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się wykwitami podskórnymi w postaci twardych grudek, dobrze zauważalnych na powierzchni skóry i wyczuwalnych pod palcami. Najczęściej pojawia się w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie.

Wykwity skórne w trądziku podskórnym mogą być zaczerwienione i bolesne, a ich manualne usuwanie jest bardzo trudne, ze względu na głębokość położenia krosty.

Przyczyny trądziku grudkowego

Najczęstszą przyczyną trądziku grudkowego, która dotyczy osób młodych, jest burza hormonalna. Skóra w okresie dorastania produkuje wzmożoną ilość sebum, które może zapychać ujścia mieszków włosowych, powodując stan zapalny. Dochodzi do nagromadzenia bakterii i namnożenia treści ropowiczej. Zauważono, że grudkowa postać trądziku częściej spotyka dorastających chłopców.

Warto wiedzieć, że trądzik grudkowy może spotkać również osoby dorosłe; zwłaszcza te narażone na przewlekły stres, prowadzące niezdrowy tryb życia oraz borykające się z problemami hormonalnymi. Na pryszcze w postaci grudek często skarżą się również kobiety w okresie menstruacji.

Trądzik grudkowy a inne zmiany skórne

Grudkowe wykwity to nie jedyny rodzaj zmian, jakie można zauważyć u osoby dotkniętej grudkowym trądzikiem. Towarzyszą im również inne postaci zmian – zaskórniki zamknięte i otwarte, rozszerzone pory, nadprodukcja łoju. Wówczas można mówić o trądziku grudkowo-krostkowym.

Należy pamiętać, że torbiele powodowane przez trądzik grudkowy mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Nie należy ich wyciskać i rozdrapywać – w przeciwnym wypadku można nabawić się przebarwień na długie lata.

Trądzik grudkowy – jak się go pozbyć?

Trądzik grudkowy powoduje zmniejszenie samooceny. Jak pozbyć się go raz na zawsze? Terapia może być długa i żmudna, jednak przy odrobinie determinacji, na pewno skończy się powodzeniem. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na trądzik grudkowy.

Pomoc dermatologa – sposób na trądzik grudkowy

Choć trądzik grudkowy nie jest najostrzejszą odmianą tej choroby skóry, warto poprosić dermatologa o pomoc w walce z nim. Każdy przypadek trądziku jest inny, dlatego niektóre osoby mogą wymagać farmakoterapii, aby się go pozbyć. Lekarz przeprowadzi ogląd skóry oraz badania hormonalne, a następnie zadecyduje o najlepszym sposobie leczenia.

W internetowych aptekach spotkasz suplementy na trądzik bez recepty – mogą one stanowić cenne wsparcie w trakcie leczenia. To preparaty, które dostarczają skórze ważnych substancji, takich jak np. cynk. Przy okazji, suplementy na skórę wywrą pozytywny wpływ na kondycję twoich włosów i paznokci.

Maści na trądzik grudkowy

Bez recepty możesz nabyć maści, które zmniejszają wykwity będące efektem trądziku grudkowego. Ważne, aby preparat posiadał składniki o działaniu przeciwbakteryjnym. Stosuj maści z kwasem azelainowym, nadtlenkiem benzoilu oraz retinoidami.

Pamiętaj, że maści na trądzik grudkowy należy stosować wyłącznie miejscowo. Nie smaruj nimi całej twarzy, ponieważ wykazują działanie silnie wysuszające.

Staranna pielęgnacja cery w trądziku grudkowym

Aby zwalczyć trądzik grudkowy, zmianie musi ulec cała twoja codzienna pielęgnacja. Co to oznacza? Zainwestuj w dobre dermokosmetyki do cery tłustej. Płyn micelarny, żel, tonik i krem to podstawa twojego ekwipunku. Raz w tygodniu warto wykonać peeling oraz maseczkę.

Żel do mycia twarzy na trądzik

Pamiętaj o porannym i wieczornym, starannym oczyszczaniu skóry. 2 razy dziennie stosuj żel myjący do twarzy, który starannie oczyści pory, a jednocześnie zadziała antyseptycznie. Poszukuj żeli z zawartością cynku oraz lekkich kwasów kosmetycznych. Nie wiesz, jaki kupić żel do mycia twarzy trądzikowej? Ranking polecanych produktów będzie dla ciebie inspiracją.

Tonizacja cery trądzikowej

Po każdym myciu przywróć skórze prawidłowe pH, za pomocą odpowiedniego toniku. Ten dla cery z trądzikiem grudkowym powinien mieć skład pozbawiony alkoholu i parabenów. Dobroczynne składniki to natomiast woda termalna, wyciągi roślinne i ziołowe, ekstrakty z owoców cytrusowych.

Jaki krem na trądzik grudkowy?

Koniecznie hamujący nadprodukcję sebum, matujący, a zarazem utrzymujący optymalne nawilżenie. W idealnym kremie poszukuj wyciągu z zielonej herbaty, witaminy C, retinoidów, siarki oraz cynku.

Peeling na trądzik

Jedną z przyczyn wykwitów w trądziku grudkowym jest zapychanie porów przez martwe komórki naskórka, łój i zanieczyszczenia atmosferyczne. Aby odblokować pory, raz w tygodniu wykonuj peeling twarzy.

Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Ranking polecanych produktów zawiera kosmetyki, które oczyszczą skórę skutecznie, ale delikatnie. Peelingi ziarniste w przypadku skóry trądzikowej są ryzykownym rozwiązaniem, ponieważ ich drobiny mogą przenosić drobnoustroje na inne partie twarzy.

Jaka maseczka na trądzik grudkowy?

Zaprzyjaźnij się z algami – maseczki z ich dodatkiem wspaniale łagodzą skórę, a jednocześnie przyspieszają gojenie niedoskonałości. Ponadto, skóra z trądzikiem grudkowatym dobrze zareaguje na maskę z glinką zieloną, która ma właściwości antybakteryjne.

Trądzik grudkowy – domowe sposoby na wykwity

O skórę trądzikową możesz zadbać również z pomocą tradycyjnych metod.

  • Od czasu do czasu warto zafundować jej maseczkę przygotowaną z drożdży piekarskich i wody – to skarbnica witaminy B, która świetnie wpływa na stan cery problematycznej.
  • Na wykwity miejscowo możesz stosować rozkruszoną tabletkę aspiryny lub węgla aktywnego – to przyspieszy ich gojenie.
  • Inną maseczką, która skutecznie łagodzi skórę trądzikową jest ta przygotowana z 1 łyżki naturalnego miodu i 1 łyżeczki soku z cytryny.

Zabiegi medycyny estetycznej

Gabinety medycyny estetycznej oferują różne zabiegi, których celem jest przyspieszenie leczenie trądziku grudkowego. Należą do nich m.in. naświetlania laserem czy ozonoterapia. Procedury te nie należą do najtańszych, jednak gwarantują zauważalne i długotrwałe efekty.

Dieta na trądzik grudkowy

W leczeniu trądziku bardzo istotne znaczenie ma zbilansowana dieta. Zmiany skórne mogą być zaostrzane przed nadmiar cukru i soli, produkty fast food oraz żywność wysoce przetworzoną. Warto unikać alkoholu oraz papierosów, które również niekorzystnie wpływają na problematyczną cerę.

Posiadacze cery trądzikowej powinni zadbać, aby w ich jadłospisach nie zabrało świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa oraz ryb. Ważne jest również dzienne spożycie wody, które nie powinno spadać poniżej 1,5 litra.

Wygraj z trądzikiem grudkowym

Walka z grudkową postacią trądzika nie należy do łatwych, jednak może zakończyć się sukcesem. Wypróbuj nasze sposoby i spełnij marzenie o zdrowej, czystej skórze.

Autorka: Joanna Stanuch