Data modyfikacji:

Najlepsze wentylatory kolumnowe. Ranking produktów

Lato dla wielu nieodmiennie kojarzy się z falami nieznośnych upałów, które skutecznie uprzykrzają odpoczynek w domu oraz utrudniają normalne funkcjonowanie. Chwile wytchnienia przyniesie dobry wentylator kolumnowy. Ranking polecanych produktów pomoże ci znaleźć sprzęt dla ciebie. Wentylator powietrza to doskonały sposób na przyniesienie sobie ulgi w upalne letnie dni. Ustawiając urządzenie w dowolnym pomieszczeniu w domu, mieszkaniu lub w biurze, można zaznać chwili wytchnienia od doskwierającego, wszechobecnego skwaru i duchoty. Na rynku, obok tradycyjnych wentylatorów, dostępne są także inne rodzaje tego typu urządzeń, a wśród nich wentylatory kolumnowe. Czym są te urządzenia, w jaki sposób działają, co odróżnia je od wentylatorów klasycznych, a także jaki wentylator kolumnowy kupić, by spełniał nasze oczekiwania?

najlepszy wentylator

Ranking wentylatorów kolumnowych

Wentylatory kolumnowe dopiero stosunkowo od niedawna zdobywają polskie domy. Producenci oferują obecnie całą gamę różnych modeli tego typu, które przeznaczone są zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Aby ułatwić wybór odpowiedniego wentylatora kolumnowego, przedstawiamy ranking tych przydatnych urządzeń.

  1. Honeywell HYF260E4
  2. Honeywell HY254E
  3. Eldom WKC10
  4. Clatronic T-VL 3546
  5. HB TF1101BRC
  6. Concept VS5100
  7. Teesa TSA8032
  8. Sencor SFN 5040BL

Co to jest kolumnowy wentylator powietrza?

W rankingu wentylatorów pokojowych znajdziesz modele tradycyjne, jak i kolumnowe. Kolumnowy wentylator powietrza to bardziej nowoczesna i designerska wersja tradycyjnego wentylatora. Wentylator kolumnowy to urządzenie w kształcie walca, składające się z ruchomej podstawy, a także zamkniętych w obudowie wirników.

Jest węższy i smuklejszy od klasycznej odmiany, dzięki czemu prezentuje się znacznie subtelniej. Stojące, pionowe wentylatory są stosunkowo wysokie. Mogą mierzyć nawet 1 metr wysokości.

Jaki wentylator kolumnowy kupić, aby nie zaburzyć estetyki mieszkania czy domu? Wentylatory te tworzone są w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu idealnie wpasowują się w pomieszczenie, w którym mają być ustawione, nie zaburzając przy tym jego aranżacji i estetyki.

Wentylator kolumnowy dobrze sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Dzięki smukłej budowie nie zajmuje dużo miejsca, więc bez problemu można ustawić go również w bardzo małym pokoju, natomiast duża moc i kilkupunktowe źródła nawiewu powodują, że wentylator poradzi sobie z wietrzeniem również większych pomieszczeń.

Jak działa wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy to urządzenie w kształcie kolumny. W jedno wnętrzu znajdują się umieszczone jedno na drugim skrzydełka przymocowane do obracającego się walca. Jego podstawę stanowi ruchoma platforma. Wentylator kolumnowy działa na podobnej zasadzie jak model tradycyjny, a różnice w zastosowaniu poszczególnych rozwiązań wynikają głównie z odmiennych sposobów budowy.

Wentylator kolumnowy czy zwykły – jaki wybrać?

Jaki wentylator kolumnowy kupić? A może lepiej postawić na model tradycyjny? Osoby chcące kupić wentylator do swojego domu lub mieszkania zwykle stoją przed wyborem, jaki typ urządzenia wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły.

Oba sprzęty mają takie samo przeznaczenie i służą do wentylacji powietrza, jednak znacznie różnią się między sobą, w szczególności wyglądem i budową. Wentylator tradycyjny zwykle zbudowany jest z trzech części – czaszy, nogi z panelem sterowania oraz podstawy. Taka konstrukcja sprawia, że urządzenie jest stosunkowo szerokie.

Wentylatory kolumnowe mają smukłą konstrukcję, która nie zabiera z otoczenia tak wiele miejsca. Ponadto pozioma rotacja o znacznie szerszym zakresie, niż ma to miejsce w wentylatorach klasycznych, sprawia, że generowany przez nie powiew powietrza obejmuje znacznie szerszy obszar.

Wentylator kolumnowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując wentylator kolumnowy, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Jaki wentylator kolumnowy kupić?

Moc i wydajność

Moc to parametr, od którego w znacznym stopniu zależy efektywność pracy urządzenia. Na rynku najczęściej spotykane są wentylatory kolumnowe o mocy pomiędzy 40 W a 70 W. Im wyższa moc urządzenia, tym większa będzie skuteczność, z jaką schładzać będzie pomieszczenia.

Prędkość wentylatora kolumnowego

Istotnym elementem każdego wentylatora jest możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia. Niekiedy bowiem, na przykład w nocy, potrzebujemy jedynie delikatnego powiewu powietrza, a w upalne dni oczekujemy, aby wiatrak działał na najwyższych możliwych obrotach. Najczęściej na rynku spotkać można wentylatory z trzema stopniami prędkości, jednak w rzeczywistości – im więcej, tym lepiej.

Jaka głośność wentylatora kolumnowego, aby był cichy?

Z uwagi na to, że wentylatory to urządzenia, które zwykle działają przez kilka godzin dziennie, ważne jest to, by nie generowały zbyt głośnego, utrudniającego koncentrację i codzienną pracę hałasu. Dobrym natężeniem dźwięku w przypadku tego typu urządzeń jest natężenie osiągające wartość do 60 dB, jednak tutaj, w przeciwieństwie do poprzedniego podpunktu, doskonale sprawdza się zasada mniej znaczy lepiej. Wentylator kolumnowy cichy świetne sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecka.

Dodatkowe funkcje wentylatorów kolumnowych. Jakie wybrać?

Ponadto wentylatory kolumnowe wyposażone są także w szereg różnorodnych funkcji dodatkowych.

Tryb nocny

Jest to funkcja pozwalająca na maksymalne ściszenie pracy urządzenia, dzięki czemu bez problemu można korzystać z niego w nocy. Wentylator kolumnowy cichy z pewnością nie będzie wybudzał nas ze snu, dlatego bez obaw można ustawić go również w pokoju dziecięcym.

Wentylator kolumnowy z pilotem

Część modeli dostępnych na rynku wentylatorów kolumnowych wyposażona jest w możliwość sterowania urządzeniem za pomocą specjalnego pilota. Wentylator kolumnowy z pilotem to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż mając przy sobie pilot, nie trzeba każdorazowo wstawać, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie lub zmienić jego tryb pracy.

Wyświetlacz

Nowoczesne i zaawansowane technicznie wentylatory wyposażone są w specjalny wyświetlacz, informujący o najważniejszych parametrach pracy urządzenia.

Jonizator w wentylatorze kolumnowym

Wentylator kolumnowy z jonizatorem umożliwia oczyszczanie powietrza. Jony ujemne wytwarzane podczas pracy urządzenia usuwają z powietrza grzyby, bakterie i alergeny, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie użytkowników. W ten typ wentylatorów powinny zainwestować szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie lub choroby układu oddechowego, na przykład astmę.

Nawilżanie powietrza

Wentylatory z funkcją nawilżania powietrza pomagają nie tylko w ochłodzeniu pomieszczenia, ale także sprawiają, że utrzymanie właściwej wilgoci w domu jest łatwiejsze, a przy tym powietrze jest bardziej zdrowe i przyjemne. Wybierając wentylator kolumnowy z nawilżaczem, należy zwrócić uwagę na możliwość ciągłej pracy systemu, a także pojemność oraz sposób uzupełniania zbiornika na wodę.

Trudno jednoznacznie określić, jakie parametry powinien posiadać wentylator uniwersalny, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna, uzależniona wyłącznie od potrzeb użytkownika. Na rynku jednak dostępnych jest wiele modeli urządzeń wyposażonych w innowacyjne rozwiązania i różnorodne udogodnienia, dlatego z pewnością każdy znajdzie wentylator spełniający wszystkie, nawet najbardziej wymagające, oczekiwania.

Dlaczego warto kupić wentylator kolumnowy z rankingu?

Wentylatory kolumnowe na pierwszy rzut oka przypominają grzejniki lub głośniki. Największą zaletą urządzeń tego typu jest ich kształt. Pod względem działania nie różnią się one bowiem znacząco od standardowych wiatraków i ochładzają pomieszczenia za pomocą mocnego strumienia wydmuchiwanego powietrza. Dzięki smukłej budowie oraz niewielkiej szerokości, nie tylko nie rzucają się w oczy, ale i czasami za sprawą unikalnego designu stanowią interesujący wnętrzarski dodatek.

Wentylatory kolumnowe stworzono też z myślą o długotrwałym działaniu. Większość urządzeń posiada bowiem programator pozwalający na ustawienie automatycznych godzin pracy oraz wybranie wielu trybów nawiewu. Funkcjami sprzętu często sterujemy dzięki dołączonemu bezprzewodowemu pilotowi.

Wentylator kolumnowy – ranking polecanych modeli

Honeywell HYF260E4

Wydajny i cichy wentylator kolumnowy z pilotem otwiera ranking. Dzięki możliwości obrotu urządzenia o 80 stopni strumień powietrza jest rozprowadzany równomiernie po całym pomieszczeniu. Panel sterujący posiada regulację prędkości (5 poziomów), timer, wskaźnik głośności pracy oraz przycisk włączający oscylację.

Honeywell HY254E

Cichy wentylator kolumnowy z pilotem w cenie około 420 złotych. Jego maksymalna głośność to 56 decybeli. Urządzenie odznacza się bardzo stylowym designem ze srebrno-metalowym wykończeniem oraz posiada w sumie pięć prędkości, a także możliwość ruchu obrotowego.

Panel sterujący odznacza się czytelnymi przyciskami oraz wyświetlaczem LED. Timer pozwala na zatrzymanie nawiewu po wybranym okresie pracy, od jednej do ośmiu godzin.

Eldom WKC10

Tani wentylator kolumnowy zamykający podium rankingu zaprojektowany został przez polską firmę Eldom. Sprzęt przeznaczony jest do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, jak i w małych warsztatach lub magazynach. Producent wyposażył go w funkcję oscylacji oraz trzy prędkości nawiewu.

Clatronic T-VL 3546

Kolejny tani wentylator kolumnowy, który kupimy już za mniej niż 100 złotych. Jego obudowa o wysokości 76 cm została wykonana w całości z białego plastiku, a na jej szczycie znajdziemy prosty panel sterujący. Urządzenie obraca się w promieniu 75 stopni i oferuje trzy tryby nawiewu oraz 120-minutowy timer.

HB TF1101BRC

Wysokiej jakości wentylator kolumnowy z rankingu odznacza się minimalistycznym wyglądem. Wysokość modelu to 110 centymetrów. Producent wyposażył go w trzy tryby nawiewu, trzy tryby pracy, ośmiogodzinny timer oraz możliwość automatycznego obrotu w promieniu 80 stopni.

Urządzenie jest niezwykle wydajne, a prędkość jego nadmuchu to 7 metrów na sekundę. Dodatkowo oferuje również funkcję jonizacji powietrza.

Concept VS5100

Wentylator kolumnowy z pilotem w cenie około 200-250 złotych. Sprzęt wyposażono w trzy tryby pracy oraz trzy prędkości nawiewu, a także funkcję oscylacji w promieniu 65 stopniu oraz siedmiogodzinny timer. Wentylator może pochwalić się bardzo estetyczną i minimalistyczną białą obudową z czarnymi akcentami.

Teesa TSA8032

Wentylator kolumnowy z pilotem w cenie około 150 złotych, który posiada timer (od 0,5 do 7,5 godziny), trzy tryby pracy, a także trzystopniową regulację prędkości nawiewu. Urządzenie obraca się automatycznie w promieniu 90 stopni i odznacza cichą pracą. Jego wysokość to 75 centymetrów, a waga wynosi 2,5 kilograma.

Sencor SFN 5040BL

Wentylator kolumnowy z pilotem w wysokości 111 centymetrów, który przykuwa oko bardzo nietypową smukłą konstrukcją oraz wyglądem. Producent zadbał o wyposażenie go w trzy prędkości pracy, regulowane osobno dla każdego z trzech wiatraków urządzenia, a także trzy tryby pracy (standardowy, ekologiczny i nocny).

Dodatkowo możemy wybrać jedno z siedmiu ustawień działania silnika. Zaletą sprzętu jest też dotykowy panel sterowania LED. Za wentylator zapłacimy od 400 do 499 złotych.

Autor: Michał Kułakowski