Data modyfikacji:

Wiązanki na cmentarz. Nowoczesne kompozycje kwiatowe na Wszystkich Świętych

Zbliża się czas, w którym należy się zacząć rozglądać za wyborem właściwej wiązanki na 1 listopada. Dekoracja grobu na Wszystkich Świętych to tradycja przekazywana przez pokolenia tak, aby wyrazić pamięć o swoich bliskich. Z tego powodu wybór wiązanki na cmentarz jest ważną decyzją i przykładamy do niej dużą  wagę. Chcesz dowiedzieć się, jakie są nowoczesne kompozycje kwiatowe na Wszystkich Świętych? Jakie trendy dyktuje florystyka? A może wolisz wiedzieć, jak zrobić wiązankę na cmentarz? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, a w nim sekcji – stroiki na cmentarz zrób to sam.

wiązanka na wszystkich świętych

Nowoczesne stroiki na cmentarz – co je wyróżnia?

Dekoracje grobów potrafią przybierać rozmaite formy. W czasach, kiedy wszelkiego rodzaju ozdoby i detale są na wyciągnięcie ręki, pracownie florystyczne tworzą coraz to bardziej wyszukane dekoracje grobów na Wszystkich Świętych.

Klasyką pozostają stroiki na cmentarz z chryzantemami. Standardowa, pękata budowa pąków tego kwiatu nadaje im wyjątkowości i wysublimowanego piękna, który w przypadku nowoczesnych pracowni florystycznych znajduje zastosowanie w minimalistycznym trendzie. Dodawana do tych kwiatów zieleń pozwala odgrywać im pierwsze skrzypce w kompozycji, czyniąc stroik wyjątkowym, a jednocześnie prostym. W ten sam schemat wpisują się stroiki na cmentarz z brzozy.

Popularny obecnie trend zero waste wzmacnia potrzebę usunięcia z miejsca spoczynku bliskich nieprzetwarzalnych materiałów, takich jak plastik. Wyjątkowa kolorystyka kory brzozy czyni każdy ze stroików wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Pomimo ich niepowtarzalności, to ikebany na Wszystkich Świętych cieszą się największą popularnością w ostatnich latach. Wywodząca się z Japonii sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu kształtów linearnych, pełnych spójności oraz zachowujących stonowaną i współgrającą ze sobą kolorystykę. Ikebany na cmentarz to podsumowanie nowoczesności wywodzącej się z głębokiej tradycji, która pojawia się coraz częściej na grobach zmarłych bliskich.

Wiązanki na Wszystkich Świętych – żywe czy sztuczne kwiaty?

Wybór wiązanki na Wszystkich Świętych na pomnik to ważna decyzja. Niektórzy decydują się na wiązanki z żywych kwiatów, jednak te wykonane ze sztucznych kwiatów również mają wiele zalet. Przede wszystkim są dużo bardziej wytrzymałe niż żywe kwiaty. Dodatkowo ich cena jest niższa.

Co powiesz na stroik z róż na cmentarz? Te delikatne kwiaty wymagają codziennej dbałości, więc wykorzystanie sztucznej wiązanki pozwala cieszyć się ich wyglądem znacznie dłużej niż dwa dni. Zwłaszcza w okresie listopadowych przymrozków, które mogą sprawić, że życie roślin ulegnie znacznemu skróceniu. 

Dekoracje na Wszystkich Świętych to nie tylko wiązanki z chryzantem czy stroiki na cmentarz. Wianki na Wszystkich Świętych to również coraz częściej pojawiający się na grobach stroik. Wianek, powszechnie znany jako symbol niewinności, zwykle pleciony z ziół i kwiatów, stał się bardzo popularnym rozwiązaniem również na mogiłach. Jego charakterystyczny kształt pozwala na sprytne uzupełnienie świecą, co tworzy wyjątkowo zgrabny duet.

Wiązanki z żywych kwiatów na Wszystkich Świętych wydają się najbardziej ekskluzywnym rozwiązaniem, jakie można zastosować. Stroiki na cmentarz z żywych kwiatów to nie tylko wspaniały efekt wizualny, ale także zapachowy: niepowtarzalny zapach pąków uzupełniony o aromat drzew iglastych, takich jak świerk czy jodła. Jeżeli zależy ci na walorach zapachowych i nie przywiązujesz wagi do trwałości rozwiązania, żywa kompozycja będzie dobrym wyborem. Jeżeli jednak cenisz sobie trwałość, oko nacieszą również wiązanki na Wszystkich Świętych ze sztucznych kwiatów.

Wiązanki na cmentarz – zrób to sam

Wiązanka na Wszystkich Świętych w wersji budżetowej oznacza zrobienie jej własnoręcznie. Podstawowym pytaniem brzmi: jaka powinna być wiązanka na cmentarz? Prosta i elegancka. Własnoręczne zrobienie wiązanki zajmie zaledwie kilkadziesiąt minut, ale efekt zawsze będzie wyjątkowy.

Do zrobienia wiązanki na cmentarz potrzebujesz gąbki florystycznej, wstążki, świec i dowolnych kwiatów, które przypadną ci do gustu. Osoby bardziej zaawansowane mogą pokusić się o stroiki na cmentarz z żywych kwiatów, jednak dla nowicjusza prostsze będzie łączenie kwiatów sztucznych z gotowymi żywymi wieńcami z drzew iglastych.

Wiązanki na cmentarz ze sztucznych kwiatów można dodatkowo ożywiać przez dodanie elementów, takich jak sztuczna rosa z koralików, czy innych dodatków, które znajdziemy w pasmanterii. Jeżeli nie możemy znaleźć koncepcji wykonania wiązanki na cmentarz, wzory, które z łatwością znajdziesz w internecie, pomogą ci w procesie tworzenia.

Wybór wiązanki na Wszystkich Świętych nie jest prostym zadaniem. Aby dobrać właściwy wieniec na cmentarz, staniesz przed wieloma wyborami: chcesz pozostać przy tradycji i wybrać naturę, a może wybrać wieniec na Wszystkich Świętych, który posłuży więcej niż jeden rok? Bez względu na to, co wybierzesz, wiązanka na cmentarz jest świadectwem pamięci o bliskich, a ładnie dobrana kompozycja widoczna jest z daleka dla każdego odwiedzającego. Warto więc przy wyborze wiązanki na pomnik zapoznać się z obowiązującymi trendami.

Autorka: Patrycja Hendzel