Data modyfikacji:

Wilgotność w mieszkaniu – jak sobie z nią poradzić?

Masz problem z suchym gardłem i nosem pomimo braku przeziębienia? A może od pewnego czasu zmagasz się z problemami z oddychaniem i koncentracją? Winowajcą może być nieodpowiednia wilgotność w mieszkaniu, której i za niski, i za wysoki poziom może odbijać się negatywnie na twoim zdrowiu. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić? Dowiedz się, czytając nasz poradnik!
wilgotność w mieszkaniu

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w sypialni i pozostałych pomieszczeniach w domu?

Czytaj również: Ranking osuszaczy powietrza

Zacznijmy od sprawdzenia, jaka wilgotność w sypialni i pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu jest optymalna. Jak się okazuje – jest ona uzależniona od temperatury w domu. W przypadku 21–22 stopni Celsjusza powinna wynosić od 40 do 45%. Z kolei w chłodniejszych warunkach, czyli gdy temperatura wynosi 19–20 stopni Celsjusza, najlepiej, aby poziom wilgotności w mieszkaniu oscylował w granicach 55–60%. Wilgotność powietrza zmierzysz za pomocą higrometra pokojowego.

Przyczyny wysokiej i niskiej wilgotności w mieszkaniu

Skąd się bierze zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu przekraczająca 70 albo 75%? Jak się okazuje, nie zawsze winą są twoje nawyki. W niektórych przypadkach problem tkwi w konstrukcji fundamentów, zwłaszcza w budynkach wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej.
Dodatkowo na podwyższony poziom wilgotności wpływa także wilgoć przenikająca z dworu, wyciekająca gdzieś w domu woda, nieprawidłowy obieg powietrza czy po prostu częste gorące kąpiele i suszenie ubrań (zwłaszcza przy zamkniętych drzwiach i oknach).
A jakie są przyczyny niskiej wilgotności w mieszkaniu? Suche powietrze jest najczęściej związane z sezonem grzewczym. Ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym może w znacznym stopniu pogarszać warunki w domach. Oprócz codziennego korzystania z kaloryferów problemem jest również smog, z którym zmagają się w szczególności mieszkańcy dużych miast.

Duża i mała wilgotność w mieszkaniu a zdrowie – jak wpływa na ludzki organizm?

Czy istnieją powiązania między dużą wilgotnością w mieszkaniu a zdrowiem? Oczywiście, że tak! Przekroczenie rekomendowanej normy stwarza idealne warunki do rozwoju wirusów, roztoczy, grzybów, bakterii i pleśni. Wpływają one negatywnie nie tylko na ludzki organizm, ale także na same wnętrza i wyposażenie domu. Równie źle działają na rośliny.
Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu może powodować infekcje skóry i błon śluzowych, zaostrzenie dolegliwości alergicznych, ogólne pogorszenie samopoczucia, problemy z koncentracją i snem czy nerwowość. Dodatkowo u niektórych osób pojawiają się problemy z oddychaniem i zawroty głowy.
A jak na zdrowie wpływa niska wilgotność powietrza w mieszkaniu? Jeśli jest ono zbyt suche, to najczęściej możesz zauważyć wysuszenie gardła i nosa, a także skóry, która w takich warunkach jest podatna na szybsze starzenie się i powstanie zmarszczek. Dochodzą do tego częstsze infekcje spowodowane obniżoną odpornością. U dzieci może wystąpić również katar.

Za niska wilgotność w domu – jak sobie z nią poradzić?

Jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu jest za niska, to możesz zacząć od wypróbowania domowych sposobów. To na przykład postawienie garnka lub jakiegokolwiek innego naczynia napełnionego wodą przy grzejniku. Możesz również powiesić na nim mokry ręcznik. Pod wpływem ciepła woda zacznie parować.
Chcesz utrzymać optymalny poziom wilgotności w domu? Udekoruj go kwiatami! Rośliny doniczkowe to jedne z najlepszych sposobów na zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu. Nie tylko oddają do otoczenia wodę, ale także wpływają na samopoczucie, produkują tlen, a do tego są estetyczne.
Możesz również zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza, czyli mechanicznego urządzenia, którego zadaniem jest wytwarzanie i rozpylanie pary wodnej w pomieszczeniu. Jaki nawilżacz powietrza kupić? Do wyboru masz modele parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. I to właśnie ostatni rodzaj jest rekomendowany przez specjalistów, ponieważ nie tylko wpływa pozytywnie na poziom wilgotności w mieszkaniu, ale także nie szkodzi zdrowiu.

Co zrobić, jeśli wilgotność w domu jest za wysoka?

Wilgotność powietrza w twoim domu wynosi 70 albo 75%? A może nawet więcej? W takim razie warto zacząć od zmiany nawyków. Mowa na przykład o skróceniu czasu kąpieli czy suszeniu ubrań na balkonie zamiast w mieszkaniu.
Aby obniżyć wilgotność w mieszkaniu, warto także zadbać o wentylację w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w łazience i kuchni, bo to tam najczęściej gromadzi się wilgoć. Możesz też zainwestować w klimatyzację, jeśli pozwala na to regulamin spółdzielni albo wspólnoty.
Równie doskonałym sposobem jest zainwestowanie w osuszacz powietrza. To praktyczne urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z odciągnięciem nadmiaru wilgoci i utrzymaniu wilgotności w domu na optymalnym poziomie. Do wyboru masz sprzęty przeznaczone zarówno do małych pomieszczeń (do 25 m²), jak i dużych, przestronnych wnętrz (nawet ponad 100 m²).

Zadbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu – praktyczne wskazówki

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie w ramach podsumowania praktyczne wskazówki. Dzięki nim zadbanie o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu stanie się łatwiejsze, a ty nie będziesz się musieć obawiać o problemy zdrowotne związane z jej zbyt niskim albo wysokim poziomem.
Zacznij od regularnego wietrzenia, i to bez względu na porę roku. Dodatkowo upewnij się, że okna są odrobinę rozszczelnione, dzięki czemu powietrze będzie dochodzić do wnętrza nawet wtedy, gdy są one zamknięte.
Dobrym rozwiązaniem jest także monitorowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, na przykład przy użyciu higrometru, oraz zainwestowanie w polecane przez nas urządzenia – nawilżacze i osuszacze, które w znacznym stopniu poprawią jakość i wilgotność powietrza w mieszkaniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.