Data publikacji:

Woda gazowana w domu. Jak zrobić wodę gazowaną w domu?

Jeszcze do niedawna saturatory kojarzyły się z czasami PRL-u i wózkami poszukiwanymi przez spragnionych ochłody mieszkańców miast. Współczesne saturatory przypominają natomiast eleganckie urządzenia AGD i świetnie pasują do nowoczesnych kuchni. Jak zrobić wodę gazowaną w domu?

Lemoniada

Woda gazowana w domu – dlaczego warto?

Masz dość pałętających się po domu plastikowych butelek, ale nie chcesz rezygnować z gazowanej wody? Rozwiązanie jest bajecznie proste: zrób sobie ją własnoręcznie. Gazowanie wody w domu jest proste, niedrogie i ma zbawienny wpływ dla środowiska. Generowanie zbędnych śmieci w postaci plastikowych butelek to jedna z przyczyn zanieczyszczenia wód oceanu. Domowy saturator korzysta z wymiennych kartuszy z dwutlenkiem węgla, a do zestawu dołączone są wielorazowe bidony, co jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.
Woda gazowana przyrządzona w domu to także duża wygoda. Jeden kartusz wystarczy do przygotowania kilkudziesięciu litrów wody, więc nie musisz dźwigać ze sklepu zgrzewek wody. W okresie upałów, gdy dziennie spożywamy kilka litrów wody, ma to spore znaczenie. Ważnym argumentem jest też to, że każda kolejna szklanka wody będzie świeżo nagazowana, tak jak lubisz. Po otwarciu butelki z wodą gaz szybko się ulatnia, przez co końcówka wody nie jest już tak smaczna.

Jak zrobić wodę gazowaną w domu?

Saturatory służące do nagazowania wody w niczym nie przypominają dawnych urządzeń. Wyglądają raczej jak elegancki ekspres do kawy. Świetnie prezentują się na blacie kuchennym i mogą być cały czas pod ręką. Ich zasada działania jest wyjątkowo prosta. Instaluje się w nich nabój z CO2, który powoduje nagazowanie wody. Możesz bez obaw użyć wody kranowej – jest ona regularnie kontrolowana i oczyszczana przez zakłady miejskie. Jeśli nie odpowiada ci jej smak i wyczuwasz posmak chloru, przefiltruj wodę kranową w dzbanku. Nie trzeba jej przegotowywać przed nagazowaniem. Wbrew pozorom ma ona wiele cennych minerałów, a kranówki z wielu rejonów polski to właściwie wody mineralne.
Domowe saturatory do gazowania wody nie wymagają podłączenia do zasilania. Do zestawu dołączone są specjalne butelki, które służą zarówno jako zbiornik do nagazowania wody, jak i bidon. Możesz więc jednorazowo przygotować niewielką ilość wody, by nie utraciła ona gazu. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Po dokupieniu dodatkowych bidonów, z możliwości gazowania wody na wynos skorzystają także pozostali domownicy. W sprzedaży oferowane są syropy, za pomocą których możesz przygotować pyszne napoje smakowe.

Gazowanie wody w domu – obsługa saturatora

Przed pierwszym użyciem saturatora odpieczętuj nabój CO2 i wkręć go z tyłu urządzenia. Saturator jest wówczas gotowy do pracy. Teraz, aby nagazować wodę, uzupełnij butelkę dołączoną do zestawu. Wody należy nalać tyle, by trzpień doprowadzający gaz zanurzony był w wodzie. Na butelce znajdziesz wskaźnik prawidłowego poziomu wody.

Samo gazowanie wody w saturatorze jest bajecznie proste. Wystarczy wcisnąć przycisk i puścić w momencie, gdy w wodzie pojawi się odpowiednia ilość bąbelków. W tańszych urządzeniach trzeba to robić „na czuja”, metodą prób i błędów dochodząc do swojego ulubionego stopnia nagazowania. Niektóre saturatory mają natomiast trójstopniowy wskaźnik nagazowania, który informuje, czy woda nagazowana jest lekko, średnio czy mocno.

Ile kosztuje gazowanie wody w domu?

Jeden nabój CO2 według producenta wystarcza na nagazowanie około 60-80 litrów wody. Uzależnione jest to oczywiście od tego, jak mocno będzie ona nasycona CO2. Przy średnim spożyciu wody jeden nabój powinien więc wystarczyć na około 1,5-2 miesiące użytkowania przez jedną osobę. Wymiana pustego naboju kosztuje około 46 złotych, więc miesięczny koszt gazowania wody nie jest duży. Koszt nagazowania 1 litra wody to około 70 groszy.
Autor: Szymon Sonik