Data publikacji:

Jak wykonać wykończenie dachu?

Jeżeli zacząłeś budowę swojego domu, to wiesz, ile ciężkiej pracy i wysiłku wymaga zadbanie o wszystkie szczegóły. Aby całość wyglądała tak jak to sobie wymarzyłeś, musisz dokładnie zapoznać się z wymaganiami swojego dachu. Nie tylko dachówka ma znaczenie. Jeśli nie jesteś profesjonalistą i dopiero teraz zaczynasz swoją przygodę z budownictwem, to wiedź, że przed tobą jeszcze daleka droga do gotowego projektu. Aby w pełni cieszyć się ze swojego domu, musisz zadbać także o szczegóły i mogłoby się wydawać, niezbyt istotne elementy. Wykończenie dachu jest niezwykle ważne, gdy coś pójdzie źle, czekają cię duże problemy. Dlatego dopilnuj wszystkiego i ciesz się pięknym, nowym domem.
wykończenia dachu

Wykończenia dachu. Nie tak proste, jak się wydaje

Aby zadbać o piękne wykończenie dachu z dachówki, należy zapoznać się z kilkoma faktami, które mogą bardzo ułatwić to zadanie. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze i cenione przez magazyny budowlane są domy, które mają bardzo wyeksponowane, spadziste dachy. Dzięki ich długim krawędziom, w prosty sposób można stworzyć zadaszenie dla werandy bądź tarasu poprzez okap i fragment połaci. Dodatkowym, ciekawym atutem dachu, będą zamontowane światełka. Jak wykonać wykończenia dachu tak, aby podobał się nam i stanowił ukoronowanie całego domu? Warto zainteresować się montażem podbitki. W czym ona pomoże? W bardzo prosty sposób, dzięki niej, możesz zakryć mniej ciekawe i nieestetyczne wystające elementy. Ale nie tylko piękny wygląd ma znaczenie. Liczy się także praktyczność codziennego użytkowania. Zamontowanie podbitki to zabieg niezwykle użyteczny, chociaż nie jest wymagany. Pomaga w ochronieniu tej części dachu przed wszystkiego rodzaju owadami i ptakami, które uwielbiają zakładać swoje gniazda właśnie w tym miejscu.

Dlaczego warto zainwestować w podbitkę?

Jeżeli chcesz móc cieszyć się pięknym i estetycznie wykonanym dachem, wykończenia dachowe są bardzo ważne. Nie powinieneś więc oszczędzać na produktach potrzebnych przy jego wykonaniu, lecz na budowie często budżet może być napięty. Dlatego poszukaj kluczowych elementów, w które naprawdę warto zainwestować. Wtedy możesz mieć pewność, że dach twojego domu jest wykonany naprawdę dobrze, z dbałością o szczegóły. Jednym z nich jest podbitka. W jej wypadku zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii. Są nimi: cena, trwałość, sposób montażu oraz oczywiście odporność na odbarwianie. Kiedyś jednym z bardziej popularnych materiałów, z którego wykonywano podbitkę, było drewno. Jednak współcześnie często rezygnujemy z niego, na rzecz trwalszego i znacznie tańszego materiału, jakim jest PCV. Ma on wiele plusów, jeżeli nie jesteś przekonany do naturalnego drewna, porzuć je na rzecz właśnie podbitki z PCV. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości, wystarczy przemyć ją zwykłą wodą z odrobiną chemii. Dodatkowo możesz przebierać w kolorach, dopasujesz najlepszy do kolorystyki swojego dachu. Są jednak wady tego materiału, przede wszystkim jego łatwość do szybkiego odbarwiania oraz tendencja do odkształceń.

Czy istnieje idealny produkt, dzięki któremu podbitka będzie miała tylko zalety? Z pewnością zainteresuje cię blacha powlekana specjalną powłoką zabezpieczającą. Jest odporna na starzenie, nie wygina się i jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Cena również jest niezwykle przystępna, a montaż wyjątkowo prosty. Nie bez przyczyny jest to bardzo dobrej jakości podbitka, której popularność stale rośnie.

Najważniejsze sprzęty i akcesoria dekarskie

Liczne elementy wykończenia dachu mogą okazać się niezbędne, jeżeli zależy ci, aby był on trwały i praktyczny. Właśnie w nie warto zainwestować, ponieważ nie ma co oszczędzać na produktach, bez których projekt ma wyglądać inaczej, niż zakładałeś. Jednym z podstawowych jest ława kominiarska. Po co? To ważny element, szczególnie jeżeli twój dach jest stromy. Dzięki niej bezpiecznie można przeprowadzić wszystkie prace na wysokości, jak i pozwoli na naprawę uszkodzonego dachu. Kolejne są stopnie kominiarskie. To właśnie one pozwalają na bezproblemowe wejście do komina, wprost z krawędzi twojego dachu. Aby jednak doszło do ich zamontowania, niezbędne mogą okazać się wsporniki oraz mocowniki. Dodatkowo przydadzą się także do montażu ławy. Dalej, ważna jest także membrana dachowa. Jest to bardzo istotne, aby wybrać taką o wysokiej jakości. Membrana ma kilka warstw, a każda z nich odpowiada za coś innego. Ich funkcje to przede wszystkim ochrona przed awariami, sprawne przepuszczanie pary wodnej, a także termoizolacja całości. Aby całość dachu była jednolita, zwróć uwagę na kolor wybranej przez siebie taśmy kalenicowej. To właśnie tak drobny element jest odpowiedzialny za dobre zabezpieczenie dachu przed mogącą się tam dostać wodą. Inwestycja w wykończenia dachu z blachy, jak widać, jest niezbędna.

Jak wygląda wykończenie dachu dwuspadowego?

Zanim z całą ekipą zabierzesz się za wykończenie dachu dwuspadowego, warto przypomnieć sobie właściwą kolejność, w jakiej należy kryć dach. Po pierwsze, powinieneś się upewnić, że wszystko zostało dokładnie wymierzone. Sprawdź, czy piony i poziomy są zachowane i oceń więźby. Jeżeli coś będzie nie tak, lepiej, że okazało się to przed rozpoczęciem pracy. Warto upewnić się dwa razy i zapytać o pomoc doświadczonego cieśli. Kolejnym ważnym dla całości krokiem jest odpowiednia izolacja dachu. Wystarczy ułożyć membranę na krokwiach. Dalej, zastanów się, czy na swoim dachu kładziesz dachówki. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, będzie należało wykonać potrzebną konstrukcję nośną. Następnie należy zająć się zamontowaniem koniecznych obróbek blacharskich. Co to oznacza? Aby połączenia między kolejnymi elementami były szczelne, stosuje się właśnie takie wykończenia dachowe z blachy. Należy to zrobić przed zakończeniem krycia dachu. Zanim to jednak zrobisz, nie zapomnij o zamontowaniu okien dachowych. Kolejnym, przedostatnim krokiem na drodze do pięknego dachu, jest zamontowanie pokrycia. Zacznij to robić od okapów. Przeczytaj dokładnie instrukcje do nich dołączone, różne rodzaje pokrycia montuje się na wiele sposobów. Prawie koniec! Teraz tylko wystarczy przymocować wyposażenie całości dachu. W jego skład najczęściej wchodzą piorunochron, stopnie kominiarskie i stopery śnieżne. Dopasuj elementy tak, aby twój nowy dach wyglądał estetycznie i był praktyczny.
Autor: Marcin Krawczyk