Mimo wysokiej wytrzymałości części układu hamulcowego co jakiś czas pojawia się konieczność wymiany szczęk hamulcowych. Proces ten nie jest skomplikowany i można go przeprowadzić w domowym warsztacie. Co należy przygotować, aby móc samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe? Podpowiadamy, jak wymienić szczęki hamulcowe.
Szczęki hamulcowe to element eksploatacyjny stosowany w hamulcach bębnowych samochodów osobowych i dostawczych. Hamulce bębnowe są obecnie mniej popularne od hamulców tarczowych. Niemniej jednak dalej montuje się je w nowych samochodach, głównie niewielkich (przede wszystkim miejskich) i tylko na tylnych osiach.
Hamulce bębnowe składają się z kilku podstawowych elementów:
Jak to działa? Po naciśnięciu pedału hamulca pompa hamulcowa (i urządzenie zwiększające siłę hamowania) zwiększają ciśnienie płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy powoduje działanie ze strony rozpieracza szczęk. Okładziny cierne szczęk hamulcowych zaczynają trzeć o wewnętrzną powierzchnię bębna hamulcowego. Rozpoczyna się hamowanie.
Prawidłowe działanie szczęk hamulcowych jest więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa jazdy. Kiedy konieczna jest wymiana szczęk hamulcowych i jak ją wykonać?
Szczęki hamulcowe należy wymienić wtedy, gdy zmniejsza się skuteczność hamowania albo podczas hamowania pojawiają się hałasy (sprawdź, co oznajczają piszczące hamulce). W szczękach hamulcowych zużywają się okładziny cierne, otwory sworznia, powierzchnie współpracujące z rozpieraczem szczęk, a także elementy odpowiedzialne za regulację. Dawniej regenerowano szczęki i montowano do nich nowe okładziny cierne (np. za pomocą nitowania). Obecnie przeprowadza się wymianę całych szczęk hamulcowych.
Co należy przygotować do wymiany szczęk?
Przeczytaj także: Tarcze hamulcowe: ranking TOP 10
Wymianę szczęk hamulcowych warto połączyć z wymianą płynu hamulcowego oraz ze sprawdzeniem (i oczyszczeniem) bębnów hamulcowych i oczyszczeniem tarczy kotwicznej.
Autor: Michał Lisiak