Data modyfikacji:

Wymiary ramy rowerowej? Jaką wybrać? Czym się kierować?

Ramy rowerowe dostępne są w wielu rozmiarach, oznaczonych podobnie jak ubrania: od XS aż po XXL. Zazwyczaj dobiera się je do wzrostu, jednak nie jest to precyzyjny wyznacznik. Jak świadomie odczytywać wymiary ramy rowerowej? Jaki rozmiar ramy rowerowej wybrać? Który rozmiar wybrać, gdy znajdziesz się na granicy dwóch rozmiarów? Odpowiadamy!
wymiar ramy rowerowej

Mała czy duża rama rowerowa? Wymiary ramy rowerowej

Rama to niewątpliwie najważniejszy element roweru. Dobór rozmiaru ramy powinien być więc punktem wyjściowym przy zakupie nowego jednośladu. Drobne mankamenty można oczywiście zniwelować wysokością siodełka czy długością mostka, ale nie zakres tolerancji jest tak naprawdę niewielki. Maksymalna różnica wzrostu dla danego rozmiaru to najczęściej ok. 8 cm. Szczegółowe wytyczne dotyczące optymalnego wzrostu każdy producent rowerów umieszcza w specjalnych tabelach.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której twój wzrost znajdzie się na granicy dwóch rozmiarów. Który wymiar ramy rowerowej będzie więc bardziej odpowiedni. Przyjęło się sądzić, że mniejsze ramy rowerowe są bardziej zwrotne i zapewniają niższą, usportowiona pozycję. Szczególnie zauważalne jest to w rowerach szosowych oraz MTB. Większe ramy rowerowe pozwalają natomiast zachować bardziej pionową pozycję i są wygodniejsze.

Nie zawsze jest to prawda. Zbyt długa rama sprawi, że będziesz na niej mocno wyciągnięty. Jazda w takiej pozycji jest niewygodna i sprawi, że zaczniesz mimowolnie zsuwać się z siodełka. Część osób decyduje się wówczas na przesunięcie siodła do przodu i skrócenie mostka szosowego, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Wysunięcie siodełka dobiera się do osi suportu i pozycji kolan, więc nie skompensujesz w ten sposób zbyt dużej ramy. Krótki mostek sprawi natomiast, że zmieni się geometria roweru i stanie się on bardziej nerwowy, trudny w sterowaniu. Jest to szczególnie zauważalne w rowerach szosowych.

Jak ocenić rozmiar ramy rowerowej?

Ramy rowerowe oprócz oznaczenia literowego mają również podany rozmiar w cyfrach. Rozmiary w calach podawane są w przypadku rowerów górskich, crossowych czy miejskich. Rowery szosowe oznacza się natomiast centymetrami. Druga różnica dotyczy tego, którą długość wyraża rozmiar. W przypadku rowerów MTB dotyczy ona długości rury podsiodłowej, czyli tej, w której znajduje się sztyca siodełka. Oznaczenia rowerów szosowych, wyrażone w centymetrów, mówią jednak o długości górnej rury. Pamiętaj także, że w rowerach górskich stosuje się aż trzy rozmiary kół: 26, 27,5 oraz 29 cali. To również ma wpływ na wymiary ramy rowerowej, jak i rozmiar całego roweru.

Rozmiar ram rowerów szosowych

Jednym z najpopularniejszych wyznaczników odpowiedniego rozmiaru ramy jest przekrok. Sam wzrost niewiele mówi i to właśnie długość nóg ma większe znaczenie w doborze ramy rowerowej. Na tej podstawie można skorzystać ze wzoru i sprawdzić, jaki jest optymalny rozmiar z katalogu producenta. Jak zmierzyć przekrok?

Załóż buty na płaskiej podeszwie i stań w lekkim rozkroku. Włóż pomiędzy nogi książkę, by łatwiej zmierzyć efektywną długość nogi. Zmierz odległość pomiędzy grzbietem książki a podłogą. Uzyskany wynik pomnóż przez 0,66 cm. W ten sposób uzyskasz przybliżony rozmiar ramy, który powinien pasować do twojej sylwetki.

Ramy rowerów szosowych i gravelowych dostępne są najczęściej w rozmiarach od 48 do 64 cm. Najpopularniejsze rozmiary to te od 52 do 56 cm. Szczegółowe dane znajdziesz w tabelach producentów rowerów.

Rozmiar ram rowerów górskich

Podobną metodę można wykorzystać w przypadku rowerów górskich. W tym przypadku najpewniej będziesz jednak operował w calach. Nie musisz ich przeliczać na centymetry, istnieje wzór uwzględniający cale. Aby obliczyć wymiary ramy rowerowej, pomnóż uzyskany wynik przekroku przez 0,226. Dotyczy to rowerów MTB z kołami 26 lub 27,5 cala. W dopasowaniu twentyninerów, czyli popularnych obecnie rowerów z kołami 29-calowymi, użyj przelicznika 0,238. Najpopularniejsze rozmiary rowerów górskich to 16 - 24 cali.

Rozmiar ram rowerów crossowych, trekkingowych i miejskich

Pozostały nam rowery o bardziej komfortowej geometrii, w których zachowasz spionizowaną sylwetkę. Ze względu na podobną pozycję za kierownicą i ten sam rozmiar kół, wymiary ram wyglądają tutaj podobnie. Długość nóg pomnóż przez 0,63, a otrzymasz wynik w centymetrach. Jeśli chcesz rozmiar w calach, pomnóż wynik pomiaru przez 0,25. Możesz również wykorzystać internetowe kalkulatory z wprowadzonymi już przelicznikami.

Stack i reach – niedoceniane wymiary ramy rowerowej

Rozmiar ramy rowerowej pozwala co prawda dobrać najbardziej dopasowaną wielkość roweru, ale niewiele mówi o jego charakterystyce. Skąd możesz wiedzieć, która rama będzie wygodniejsza, na której mocniej się wyciągniesz, a która będzie wymagała mocniejszego wysunięcia siodełka? O tym poinformuje cię stack oraz reach. Pierwsza wartość to efektywna wysokość ramy, a druga – efektywna długość ramy. Wartości te mierzone są w ujednolicony sposób i pozwalają porównać dwie ramy o takim samym rozmiarze.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że różne pochylenie rury podsiodłowej czy górnej da zupełnie inne wrażenia, mimo zachowania tej samej długości. Rowery o wyższej główce ramy cechują się wyższym komfortem, a te z niską główką pozwalają uzyskać sportową sylwetkę. Stack i reach to wartości, które nie zwracają uwagi na kształt ramy, a relację pomiędzy najważniejszymi punktami, tj. środkiem wkładu suportu, główką ramy i siodłem. Osoby z długimi nogami potrzebują zazwyczaj nieco większy stack i mniejszy reach, a te z długim tułowiem odwrotnie.

Autor: Szymon Sonik