Data modyfikacji:

Wyspa kuchenna: 8 pomysłów na aranżację wyspy w kuchni

Wyspa kuchenna to sprawdzony sposób na świetną aranżację. Dodatkowa szafka z blatem zapewni więcej przestrzeni roboczej i miejsca do przechowywania. Zobacz, jak wystylizować wyspę w kuchni.

wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna: funkcjonalne i stylowe rozwiązanie

Wyspa kuchenna może pełnić funkcję stołu kuchennego, dodatkowych szafek, baru czy stanowić strefę gotowania. Mebel tworzy naturalną granicę między kuchnią i jadalnią czy salonem, co szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach, w których wszystkie te pomieszczenia tworzą wspólną strefę dzienną.

Jeśli wyspa do kuchni ma wyglądać świetnie i ułatwiać codzienne gotowanie, trzeba dobrze przemyśleć jej aranżację. Jakie sprzęty powinny znaleźć się na wyspie? Jakie dodatkowe funkcje może pełnić? Zobacz, jak ciekawie wystylizować wyspę kuchenną w małej i dużej kuchni.

Co na wyspie w kuchni?

Montaż na wyspie kuchennej takich urządzeń jak zlew, zmywarka czy wreszcie kuchenka lub płyta to dobry sposób, aby łatwo osiągnąć efekt tzw. trójkąta roboczego.

Zasada ta odnosi się do rozmieszczenia najważniejszych stref w kuchni, czyli części przeznaczonych do zmywania, gotowania i przechowywania żywności. Aby ułatwić sobie poruszanie się po kuchni, ich rozmieszczenie powinno opierać się na planie trójkąta, dlatego właśnie dobrym pomysłem jest montaż na wyspie kuchennej kuchenki lub zlewozmywaka.

Zlewozmywak i zmywarka w wyspie kuchennej

W dobrze zaplanowanej kuchni sprzęty te występują w duecie, co jest podyktowane z jednej strony wygodą użytkowania, z drugiej koniecznością podłączenia instalacji. Jeśli chcesz, aby na twojej wyspie kuchennej znalazły się właśnie zlewozmywak oraz zmywarka, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej

W większości kuchni standardowo złącza kanalizacyjne oraz wodne znajdują się przy ścianie. Aby doprowadzić je do wyspy kuchennej, konieczne jest skuwanie posadzki i poprowadzenie w niej rur.

Ważne jest, aby wcześniej upewnić się, czy warstwa wylewki jest wystarczająco gruba – żeby system odprowadzania ścieków ze zlewu i zmywarki działał sprawnie, należy zachować spadek na poziomie 5% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Do tego dochodzi jeszcze instalacja elektryczna, niezbędna do zasilenia zmywarki oraz elementów oświetlenia wyspy.

Rozmieszczenie zlewu i zmywarki na wyspie w kuchni

By zapewnić sobie wygodę korzystania ze zlewu oraz zmywarki zlokalizowanych na wyspie kuchennej, warto zachować również wolną przestrzeń na blacie kuchennym. Szacuje się, że przy zlewie powinno to być około 40 cm.

Płyta na wyspie kuchennej

Miejsce do gotowania zlokalizowane na wyspie kuchennej to modne i efektywne rozwiązanie, które pozwala dobrze podzielić wnętrze na funkcjonalne strefy.

Instalacja płyty na wyspie w kuchni

Jeśli na wyspie w kuchni ma znaleźć się kuchenka, konieczne jest doprowadzenie instalacji elektrycznej nie tylko do samej płyty, ale także do okapu. Na tym etapie trzeba przemyśleć, jakie modele urządzeń znajdą się na wyspie – jeśli będzie to płyta indukcyjna lub elektryczna, niezbędne jest także doprowadzenie instalacji trójfazowej.

Gdzie zamontować płytę kuchenną na wyspie w kuchni?

W tym przypadku szczególną uwagę zwróć na wysokość, na jakiej położony będzie okap kuchenny. Dla płyty elektrycznej odległość powinna wynosić przynajmniej 60 cm. Ważne jest także dostosowanie położenia sprzętu do wzrostu, dzięki czemu gotowanie będzie wygodne. Ponadto wokół płyty należy zostawić wolne miejsce na blacie roboczym o szerokości około 50 cm.

Klasyczna wyspa kuchenna, czyli szafka z blatem

To najprostsze rozwiązanie, które nie będzie wymagać od ciebie wielkiej kuchennej rewolucji. Wyspę do kuchni w formie szafki z blatem można dodać do aranżacji nawet po pewnym czasie, bo w zasadzie nie wymaga wykonywania dodatkowych podłączeń i prowadzenia instalacji. W takim wydaniu wyspa kuchenna zapewni sporo dodatkowej powierzchni do przechowywania kuchennych sprzętów czy produktów spożywczych.

Wyspa w kuchni jak stół

Jeśli urządzasz niewielkie pomieszczenie i mała wyspa w kuchni ma się udać, warto zaaranżować ją tak, aby pełniła również funkcję stołu. Od strony kuchni zlokalizowane zostaną szafki, w których znajdzie się dodatkowe miejsce do przechowywania. Z drugiej strony dostaw hokery czy klasyczne krzesła, a problem stołu kuchennego zostanie rozwiązany.

Wyspa w kuchni jak bar

Sprawdzonym trikiem na wygodną wyspę w kuchni jest osadzenie blatu na wyższej wysokości niż w pozostałej części pomieszczenia. Standardowo blaty osadza się na poziomie 85-90 cm, co może być niewygodne dla wysokich osób. Jeśli blat na wyspie znajdzie się na wysokości około 100 cm, korzystanie z kuchni stanie się wygodniejsze, zwłaszcza dla wyższych członków rodziny.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie wyspy na dwie części, z czego jedna, ta położona od strony jadalni czy salonu, będzie pełnić funkcję baru. W ten sposób nie dość, że urozmaicisz stylizację wnętrza i zapewnisz sobie wygodne miejsce do biesiadowania z przyjaciółmi, to jeszcze sprawisz, że ewentualny nieporządek w kuchni będzie mniej widoczny, ponieważ przesłoni go zabudowa wyspy.

Mobilna wyspa kuchenna w małej kuchni

To kolejny sposób na wyspę w małej kuchni. Mebel osadzony na kółkach jest mobilny, wiec można go swobodnie przestawiać z miejsca na miejsce. Stawiając na wyspę kuchenną na kółkach, możliwe będzie dostosowanie aranżacji do aktualnych potrzeb – jeśli podczas gotowania potrzebować będziesz dodatkowej przestrzeni roboczej, wyspa pójdzie w ruch.

Jeśli stanie się już zbędna, wystarczy odstawić ją np. pod ścianę. Takie rozwiązanie jest też dobrym patentem, jeśli lubisz wnętrzarskie roszady. Wyspa kuchenna na kółkach łatwo zmieni lokalizację bez potrzeby robienia dużego przemeblowania.

Dodatkowe przechowywanie na wyspie kuchennej

Jeśli urządzasz wyspę w małej kuchni, warto pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu możliwości, jakie daje ten mebel. Boczne ścianki wyspy możesz wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Wystarczy przytwierdzić do wyspy relingi kuchenne czy wieszaki i w ten sposób znajdziesz miejsce na kuchenne ściereczki, ręczniki papierowe, deski do krojenia czy fartuch i rękawice.

Wyspa w kuchni w innym kolorze niż reszta zabudowy

Ciekawy pomysł na jeszcze większe urozmaicenie całej stylizacji to wybór wyspy w innym kolorze niż kolor mebli kuchennych. Dzięki temu strefa zarezerwowana dla wyspy będzie kolorystycznie wyróżniona na tle całej kuchni.

Aby kompozycja prezentowała się spójnie, warto postawić na barwę, która w pewien sposób będzie odwoływać się do reszty kuchni np. przez odcień blatów czy uchwytów kuchennych.

Wyspa kuchenna w stylu rustykalnym

Modnym rozwiązaniem są wyspy do kuchni w stylu rustykalnym, do złudzenia przypominające stoły i zabudowy z wiejskich chat. W takim wydaniu wyspa najczęściej jest wykonana z naturalnego drewna, co będzie świetnie pasować do modnych białych czy czarnych kuchni o nieskomplikowanej estetyce.

Na koniec trzeba jeszcze pamiętać o dobrym oświetleniu wyspy kuchennej. Jeśli zdasz się jedynie na główny punkt świetlny ulokowany w centralnej części pomieszczenia, może się okazać, że wygodne gotowanie będzie niemożliwe, ponieważ twój własny cień utrudni pracę przy wyspie.

W tej roli dobrze sprawdzają się wiszące lampy składające się z kilku punktów świetlnych, ulokowanych nad blatem roboczym. W sprzedaży znajdziesz szereg efektownych lamp tego typu, które mogą być kropką nad „i” w stylizacji twojej wymarzonej kuchni z wyspą.