Data modyfikacji:

Zaczerwienienia na twarzy – przyczyny i sposoby leczenia

Rumieniec na twarzy może przydarzyć się każdemu. W naturalny sposób pojawia się podczas wysiłku fizycznego, wysokich temperatur lub przeżywania silnych emocji. Gdy jednak zaczerwienienia na twarzy stanowią codzienność, ich przyczyn należy poszukiwać gdzie indziej. Dowiedz się, co mogą oznaczać niepożądane rumieńce oraz jak się ich pozbyć!

zaczerwienienia na twarzy

Przyczyny zaczerwienień na twarzy

Odrobina rumieńców dodaje uroku. W końcu nie bez powodu kobiety sięgają po róż do policzków. Co innego zaczerwienienia na twarzy o dużym zasięgu i nieregularnym kształcie. Ich niejedna osoba chciałaby się pozbyć!

Jeśli dotyczy cię ten problem, musisz ustalić, co jest jego źródłem. Innej metody leczenia wymagają zaczerwienienia spowodowane alergią, a innej rumieńce wynikające z natury cery naczyniowej.

Zaczerwieniona twarz – cera naczynkowa

Jeśli twoja twarz praktycznie dzień w dzień oblewa się pokaźnym rumieńcem, być może… taka jest twoja natura. Zaczerwienienie to typowa cecha cery naczynkowej, która – jak sama nazwa wskazuje – ma skłonność do kruchości naczyń krwionośnych.

Cera ta jest bardzo płytko unaczyniona oraz cienka, dlatego naczynka są na niej bardzo dobrze zauważalne. Rozpoznasz ją szczególnie po „pajączkach” – małych, popękanych naczynkach, które widoczne są szczególnie na policzkach i w okolicach nosa.

Cera naczynkowa często jest jednocześnie cerą wrażliwą, dlatego bardzo mocno reaguje na zmiany temperatury i niektóre kosmetyki. Stąd ważny jest dobór właściwych produktów, takich jak krem na zaczerwienienia.

Trądzik różowaty – przyczyna zaczerwienień na twarzy

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jeśli rumień towarzyszy rozlanym, dużym wypryskom, po których pozostają wgłębienia i blizny, prawdopodobnie to właśnie przyczyna niezdrowego kolorytu twojej skóry.

Podejrzenie trądziku różowatego wymaga konsultacji z dermatologiem – może okazać się bowiem, że jego przyczyną są problemy hormonalne i sama zmiana sposobu pielęgnacji nie wystarczy, by się pozbyć trądziku różowatego. Kosmetyki będą tylko jednym z elementów leczenia.

Alergie skórne i czerwona twarz

Dziwne zaczerwienienia pod oczami, małe plamki na policzkach, czerwona wysypka? To prawdopodobnie reakcja uczuleniowa. Zaczerwienienia twarzy bywają efektem alergii na pyłki, sierść, jak również nietolerancji pokarmowych. Jeśli rumień pojawia się incydentalnie, najpewniej stoi za nim właśnie uczulenie.

Aby uniknąć zaczerwienień w przyszłości, musisz ustalić, co powoduje reakcję alergiczną. W tym celu warto wykonać skórne testy uczuleniowe.

Nużeniec – choroba powodująca rumień

Coraz częściej słyszy się o nużeńcu – odmianie roztoczy, które powodują zaczerwienienia na twarzy. Nużeniec sprawia również, że skóra nagle staje się bardzo wrażliwa; może zacząć się również łuszczyć.

Pasożyty są niewidoczne gołym okiem, dlatego diagnostyka zakażenia nużeńcem nie jest prosta. Aby sprawdzić, czy przyczyną zmian skórnych jest nużeniec, należy pobrać próbkę naskórka do badań laboratoryjnych.

Wpływ czynników atmosferycznych

Wysoka temperatura lub mróz, nadmierna ekspozycja na słońce, zimny wiatr – wszystkie te czynniki mogą powodować podrażnienie oraz zaczerwienienie twarzy. Podejrzewa się również, że na rumień mogą wpływać zanieczyszczenia atmosferyczne, w tym głównie smog.

Najlepsze sposoby na zaczerwienioną twarz

Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy? Metodę walki z niechcianym rumieniem należy dobrać stosownie do jej przyczyny. Jeśli nie jesteś pewien, co powoduje u ciebie zaczerwienienie na twarzy, skonsultuj się z dermatologiem. Jest to szczególnie ważne chociażby w przypadku podejrzenia trądziku różowatego.

Na szczęście w większości przypadków z zaczerwienieniem twarzy można walczyć domowymi metodami. Co możesz zrobić, aby przywrócić twarzy zdrowy koloryt?

Krem na czerwoną twarz

Jest niezbędny w kosmetyczce osoby ze skórą naczynkową. Kremy na zaczerwienienia zawierają składniki, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają mikroskopijnym wylewom – głównej przyczynie rumieńców. Do bardzo cennych substancji poprawiających stan naczyń zaliczyć można witaminę C, wyciąg z arniki oraz miłorzębu. Jak wybrać kremy do cery naczynkowej? Ranking polecanych kosmetyków będzie dobrą inspiracją.

Jeśli powodem twoich rumieńców jest cera naczyniowa, zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol. Uważaj również na produkty z kwasami oraz peelingi, które mogą mocno podrażniać wrażliwą skórę.

Zielony korektor na czerwoną twarz

Aby natychmiast pozbyć się zaczerwienień na twarzy, sięgnij po cichego bohatera makijażu – zielony korektor. Jego kolor jest przeciwstawny do czerwieni, dlatego szybko ją neutralizuje. Zielony korektor należy nałożyć punktowo na czystą twarz, tuż przed aplikacją podkładu.

Maści na zaczerwienienia

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Maści rozjaśniające to propozycja dla osób, które borykają się z zaczerwieniem przez trądzik różowaty. Jego leczenie powinno odbywać się pod okiem dermatologa, jednak w internetowych drogeriach znajdziesz wiele skutecznych preparatów dostępnych bez recepty.

Maści na trądzik różowaty działają antyseptycznie, lecząc niedoskonałości i zapobiegając ich nawrotom. Jednocześnie wzmacniają naczynka oraz wyrównują koloryt cery. To bardzo dobry sposób na walkę z utrwalonymi zaczerwienieniami i przebarwieniami.

Aloes – domowy sposób na zaczerwienia

Od lat znane są właściwości aloesu na włosy i twarz. Podrażnioną, czerwoną skórę szybko ukoisz, stosując naturalny żel aloesowy. Okaże się on bardzo skuteczny również w przypadku alergii skórnych. Aloes ma działanie nawilżające, regenerujące oraz łagodzące.

Możesz zdecydować się na gotowy żel aloesowy, jak również przygotować go samodzielnie. Jak to zrobić? Po prostu przetnij liść aloesu, a następnie wydobądź ze środka naturalny żel i nałóż go na twarz.

Chłodzące maseczki na zaczerwienioną twarz

Być może czasem masz wrażenie, że twoja skóra dosłownie płonie. Dzieje się tak, gdy mikrokrążenie skórne gwałtownie przyspiesza, a na skórze pojawia się intensywny rumieniec. Ulgę przyniesie ci żelowa maseczka, którą przed użyciem należy schłodzić w lodówce. Twoja cera szybko odzyska naturalny kolor i przestanie piec! Chłodzący efekt uzyskasz także przy użyciu każdej maseczki w płachcie – wystarczy wcześniej dobrze ją schłodzić.

Zaczerwieniona skóra – jak jej unikać?

Aby cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie, unikaj czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania rumienia.

  • Pielęgnuj cerę za pomocą delikatnych kosmetyków, najlepiej o naturalnym składzie. Unikaj produktów z alkoholem, parabenami i sztucznymi substancjami zapachowymi, które mogą zadziałać na skórę drażniąco.
  • W okresie letnim pamiętaj o stosowaniu kremu do twarzy z filtrem UV, który uchroni ją przed poparzeniem.
  • Myj twarz letnią lub zimną wodą, unikaj natomiast gorącej. Ciepło rozszerza naczynka krwionośne i osłabia je, co może doprowadzić do ich pękania.
  • W okresie jesienno-zimowym swój codzienny krem zamień na tłustszy, lepiej chroniący przed zimnem oraz mrozem.

Przeczytaj również: Krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking najlepszych produktów

Zaczerwienienia na twarzy? To nie problem!

Podstawą walki z zaczerwienieniami jest trafne określenie ich przyczyny. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, skonsultuj się z dermatologiem. W przypadku rumienia spowodowanego cerą naczynkową lub podrażnieniem, delikatna pielęgnacja i unikanie drażniących czynników przyniosą szybkie rezultaty.

Autorka: Joanna Stanuch