Wymiana żarówki do podświetlenia deski rozdzielczej na pewno nie należy do czynności, które można wykonać bez żadnego przygotowania. Jednak dzięki przydatnym wskazówkom można ją przeprowadzić samodzielnie. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na omijanie zakładów elektromechanicznych lub serwisu ASO i sami podejmują się wymiany. Jednak, jak wspomniano wcześniej, zanim przejdzie się do przeprowadzenia naprawy, warto dobrze się przygotować.
Na wymianę żarówki do podświetlenia deski rozdzielczej przychodzi czas we wszystkich samochodach. Pomimo tego, że to bardzo popularna czynność serwisowa, zasady, co do jej przeprowadzenia, mogą różnić się w zależności od modelu auta. Dlatego to głównie na tę kwestię warto zwrócić uwagę.
Wymiana żarówki w desce rozdzielczej wymaga wcześniejszego zapoznania się z dokładną instrukcją demontażu plastików. Można ją znaleźć w pakiecie dokumentów dołączonych do auta lub na forach internetowych, gdzie użytkownicy danego modelu samochodu dzielą się swoją wiedzą. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko, że naprawa przebiegnie nieprawidłowo, co w efekcie może generować dodatkowe koszty i wiązać się z koniecznością odwiedzenia profesjonalnego warsztatu elektromechanicznego.
Przeczytaj także: Żarówki samochodowe: rodzaje
Kolejną kwestią jest to, aby skompletować odpowiednie narzędzia. Powinny być to specjalne akcesoria, którymi można podważyć elementy kokpitu oraz części, które zasłaniają dostęp do najważniejszych partii podświetlenia deski rozdzielczej.
Szczególnie ważne jest to, aby wybrać takie narzędzia, które są wykonane z tworzywa sztucznego, np. łyżki czy dźwignie do podważania plastiku. Ich powierzchnia jest bezpieczna dla najczęściej stosowanych materiałów, jakich używa się do wykonania poszczególnych części deski rozdzielczej. Manewrowanie, podważanie i wciskanie różnych elementów, na przykład zaślepek czy zatrzasków, nie będzie skutkować tym, że na powierzchni deski rozdzielczej pozostaną nieestetyczne, widoczne ślady po przeprowadzeniu naprawy.
Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed samą wymianą podświetlenia, jest to, aby zakupić odpowiednie żarówki. Dobrym rozwiązaniem są diody LED. Ich konstrukcja jest kompaktowa i trwała, dzięki czemu łatwo się je montuje i demontuje, a po drugie, nie zajmują dużo miejsca. Dodatkowym atutem, który na pewno spodoba się kierowcom lubiącym pewne unowocześnienia i modyfikacje, jest to, że dostępne są modele z różnymi wariantami kolorystycznymi. Dzięki temu można nadać wnętrzu auta wyjątkowy wygląd, na przykład za sprawą niecodziennego koloru oświetlenia.
Jeżeli chodzi o klasyczne rozwiązanie, czyli żarówki, to bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się, jaka odmiana jest wymagana do tego, żeby przeprowadzić wymianę w posiadanym modelu auta. Często zdarza się, że przewidujący kierowcy decydują się na przeprowadzenie wymiany jeszcze zanim wszystkie żarówki przestają działać. Często popełnianym błędem jest to, że zastępuje się wyłącznie niedziałające elementy.
Przeczytaj, jakie żarówki h7 wybrać
Warto rozważyć wymianę kompletu żarówek, dzięki temu od razu można pozbyć się problemu i nie przeprowadzać kolejnych napraw w najbliższej przyszłości. Tym bardziej, że sam demontaż deski rozdzielczej jest niezmiernie kłopotliwy. Sam serwis powinien obejmować również zastosowanie żarówek w odpowiedniej wersji. Najczęściej wybierane modele to m.in. BAX, R5W, W1, 2W i W5W.
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na producenta produktu, a także specyfikację – czy jest odpowiednia dla posiadanego modelu. Często zdarza się również, że powodem słabego oświetlenia jest wyczerpujący się lub wadliwy akumulator. W takim przypadku warto zdecydować się na zakup nowego.
Samodzielna wymiana żarówki w desce rozdzielczej może być bardzo dobrą decyzją. Dzięki temu kierowca może zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na wizycie w warsztacie elektromechanicznym lub serwisie ASO. Jednak zanim przystąpi się do przeprowadzania wymiany, warto dokładnie się zastanowić nad wszystkimi wymienionymi aspektami, aby mieć pewność, że robi się to dobrze, a nasz samodzielny serwis nie przyniesie odwrotnych skutków w postaci uszkodzenia deski rozdzielczej.
Autor: Marcin Krawczyk