Data modyfikacji:

Dlaczego warto stosować zatyczki do uszu i nosa na basen?

Kochasz pływać i często gościsz na basenie? Jeśli tak, z pewnością znasz nieprzyjemne uczucie wody wlewającej się do uszu i nosa. Choć można się do tego przyzwyczaić, warto wiedzieć, że woda zalegająca w przewodzie słuchowym i jamie nosowej może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Zapobiegną im zatyczki do uszu na basen oraz specjalne zaciski na nos.

zatyczki do uszu na basen

Zatyczki do uszu i nosa na basen

Co zabrać na basen? Poza samym strojem kąpielowym, ręcznikiem czy okularami do pływania, warto wziąć ze sobą również zatyczki do uszu i nosa do pływania. Dlaczego warto je mieć? Przeczytaj nasz artykuł.

  1. Infekcje uszu: częsty problem pływaków
  2. Dobre zatyczki do uszu do pływania
  3. Zatyczki do uszu: jak zakładać?
  4. Czy zatyczki do uszu na basen mają wady?
  5. Zatyczki do nosa na basen jako ochrona dróg oddechowych

Infekcje uszu: częsty problem pływaków

Choć nie zawsze zwracasz na to uwagę, gdy nurkujesz, woda z łatwością przedostaje się do przewodów słuchowych. Zdarza się, że po wyjściu z basenu bez problemu samoistnie wycieknie z ucha. Pamiętaj jednak, że znajduje się w nim woskowina, która może utrudniać swobodne odpływanie wody z uszu, a to z kolei prowadzi do poważnych konsekwencji.

Pierwszą z nich jest zapalenie ucha – schorzenie popularne nie tylko zimą. To typowy problem pływaków, którzy nie pamiętają o odpowiedniej ochronie uszu przed wodą. Wychodząc z basenu z wodą w uszach, narażasz się na ich przewianie.

Pogorszenie słuchu i ból to jego typowe objawy – zapalenie ucha niemal zawsze wymaga interwencji laryngologa i stosowania antybiotyków. Ponadto w mokrym uchu bardzo łatwo o rozwój groźnych bakterii i grzybów, żywiących się naskórkiem oraz woskowiną.

Dobre zatyczki do uszu do pływania

Najprostszym sposobem na zachowanie uszu w suchości jest stosowanie specjalnych stoperów – zatyczek do uszu na basen. Chronią przed wodą zdecydowanie skuteczniej niż czepek, a przy tym w żaden sposób nie utrudniają pływania.

Zatyczki do uszu do pływania wykonane są najczęściej z elastycznych, wodoszczelnych tworzyw, które łatwo dopasowują się do ucha. Najlepsze zatyczki do uszu wykonane są z hipoalergicznego silikonu, który nadaje się do wielokrotnego czyszczenia. Takie stopery mogą okazać się przydatne nie tylko na basenie, ale i wtedy, gdy nie możesz zasnąć podczas hałasu.

Zatyczki do uszu: jak zakładać?

Zakładanie stoperów jest bardzo proste – wystarczy, że palcem wskazującym i kciukiem jednej ręki delikatnie poszerzysz otwór w uchu, drugą ręką wkładając do niego stoper.

Stopery wykonane są z miękkich tworzyw, dlatego po ich założeniu dopasują się do kształtu twoich uszu. Dobrze zaaplikowana zatyczka do uszu na basen nie powinna wypadać przy ruchach głową.

Czy zatyczki do uszu na basen mają wady?

Jedynym minusem stosowania stoperów do pływania jest ograniczony zmysł słuchu, dlatego decydując się na takie rozwiązanie w basenie, należy zachować maksymalną ostrożność. Nie używaj stoperów do uszu w naturalnych zbiornikach wodnych, po których mogą pływać np. motorówki.

Zatyczki do nosa na basen jako ochrona dróg oddechowych

Aby zapobiec innym problemom laryngologicznym, możesz używać również zatyczek do nosa do pływania. Występują one w postaci małych zacisków, które uniemożliwiają przedostawanie się wody do jamy nosowej. Taki klips rekomenduje się zwłaszcza osobom ze skłonnością do zapalenia zatok i kataru siennego.

Dobre zatyczki do uszu i nosa sprawią, że sporty wodne staną się jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze. Pamiętaj, że stosując zatyczki, zmniejszysz ryzyko występowania infekcji, które mogą oddalić cię od basenu na długie tygodnie!

Autorka: Joanna Stanuch