Żelazo w ludzkim organizmie odgrywa wiele istotnych ról, a jego niedobór daje o sobie znać bardzo dotkliwie. W dobie popularności suplementów diety, na rynku można znaleźć również preparaty z żelazem dostępne bez recepty. Jak i kiedy warto je stosować? I co najważniejsze, jakie żelazo w suplemencie wybrać? Zobacz ranking polecanych produktów.
Żelazo jest pierwiastkiem, bez którego żaden organizm nie mógłby funkcjonować w pełni prawidłowo. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu jest bardzo istotne dla pracy wielu układów. Żelazo odpowiada m.in. za:
Gdy żelaza zaczyna brakować, organizm wysyła wyraźne sygnały, których nie wolno ignorować. Trwały niedobór żelaza może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Braki możesz uzupełnić żelazem z suplementów z naszego rankingu.
W ciele człowieka magazynowane są 3-4 g żelaza. Jego największe ilości znajdują się we krwi oraz osoczu, wątrobie i śledzionie. Stanowi ono również składnik wielu ważnych enzymów (np. katalazy). Śladowe ilości żelaza można znaleźć w każdej tkance ludzkiego organizmu.
Trzeba jednak wiedzieć, że ilość żelaza w ciele nie jest stała. Każdego dnia ulega ono degradacji o około 1-2 g, wskutek złuszczania się nabłonków czy nawet miesięcznych krwawień. Żelazo jest pierwiastkiem, który do organizmu może być dostarczany wyłącznie z zewnątrz, m.in. w formie suplementacji żelaza.
Podstawowym sposobem na dostarczanie sobie żelaza powinna być odpowiednio zbilansowana dieta. Jego największe ilości znajdziesz przede wszystkim w mięsie wołowym i wieprzowym. Cennym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza jest również wątróbka (kurza, wieprzowa lub wołowa).
Żelazo występuje również w roślinach, a przede wszystkim w strączkach (soi oraz fasoli). Znajdziesz je również w owsianych płatkach, orzeszkach pistacjowych oraz szpinaku. Jeśli w twojej diecie brakuje żelaza, możesz je uzupełnić przez preparaty z żelazem.
Trzeba pamiętać, że żelazo żelazu nierówne. Wyróżnia się dwa rodzaje żelaza – hemowe i niehemowe – które różnią się pomiędzy sobą pod względem przyswajalności.
Żelazo hemowe, zwane także dwuwartościowym, to najlepiej przyswajalne żelazo. Jego źródłem jest przede wszystkim czerwone mięso – organizm ludzki skutecznie przyswaja aż 20% zawartego w nim żelaza.
Żelazo niehemowe, czyli trójwartościowe, wchłania się znacznie trudniej. Szacuje się, że z produktów roślinnych, które są głównym źródłem niehemowego żelaza, człowiek może pobrać jedynie 1-5% żelaza.
Za główny powód niedoboru żelaza przyjmuje się źle zbilansowaną dietę, ubogą w jej ważne źródła. Zdarza się jednak, że nawet pomimo spożywania odpowiednich produktów, dochodzi do niskiego poziomu cennego pierwiastka.
Może się tak stać na skutek obfitych krwawień miesięcznych, krwotoków wewnętrznych lub upośledzenia wchłaniania żelaza, związanego z niektórymi chorobami (np. niedoczynnością tarczycy). Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo wykazują sportowcy, kobiety ciężarne oraz karmiące.
Sprawdź także: Najlepsze suplementy na stawy. Ranking
Do najczęstszych objawów niedoboru żelaza należą:
Ostatecznym dowodem na niedobór żelaza jest wynik badań laboratoryjnych. Jeśli będzie oznaczał on niedokrwistość, należy omówić z lekarzem optymalny sposób suplementacji żelaza. Lekarz dobierze najlepszą formę suplementacji żelaza, jak również dawkę, która pozwoli uzupełnić niedobór. Suplementów żelaza nie należy stosować bez konsultacji ze specjalistą!
Na rynku znajdziesz wiele preparatów z żelazem. Są to przede wszystkim kapsułki, jednak równie popularne jest żelazo w płynie. Suplementy z żelazem bardzo często mają postać łączoną – dodaje się do nich np. witaminę C lub kwas foliowy, które dodatkowo wzmacniają wchłanialność pierwiastka.
Ponadto w internetowych aptekach znajdziesz suplementy z żelazem przeznaczone dla różnych grup osób – w tym dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osób starszych.
Jaki suplement z żelazem sprawdzi się najlepiej? Zapoznaj się z trzema najlepiej ocenianymi preparatami dla dorosłych i dzieci. To żelazo naprawdę działa!
To suplement żelaza w płynie z dodatkiem witamin z grupy B oraz C, które wzmacniają jego przyswajalność. Preparat przeznaczony jest dla osób chcących uzupełnić niedobory pierwiastka, a także tych, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na żelazo: sportowców, kobiet w ciąży i karmiących, osób odchudzających się.
Dziecko w wieku 4-7 lat wykazuje duże zapotrzebowanie na żelazo. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu oraz efektywnego uczenia się. Wygodne w zastosowaniu tabletki Vibovit zawierają nie tylko żelazo, ale również witaminy D i C!
1 kapsułka z żelazem Chellafex pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Preparat uzupełniono o witaminę C oraz B6, a także miedź, która ułatwia transport żelaza do tkanki łącznej. Suplement z chelatem żelaza polecany jest przede wszystkim kobietom obficie miesiączkującym, a także ciężarnym.