Data publikacji:

Czym jest rejestracja roweru? Dlaczego warto wykonać znakowanie roweru?

Znakowanie rowerów jest jednym z bardzo dobrych sposobów na ochronę przed kradzieżą. Numer identyfikacyjny może się również przydać, gdy będziemy chcieli namierzyć jednoślad i odebrać go z rąk złodzieja. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat znakowania i rejestracji roweru.

znakowanie rowerów

Znakowanie rowerów – o co w tym chodzi?

Każda rama rowerowa, a także wiele innych części wyróżniają się swoim unikalnym numerem seryjnym. Złodzieje zdają sobie z tego sprawę, dlatego tuż po kradzieży wszystkie dane są skutecznie usuwane, a namierzenie jednośladu staje się praktycznie niemożliwe. Dlatego dobrym pomysłem jest oznakowanie roweru na policji.

Służby dysponują specjalnym urządzeniem, które ma za zadanie wybić na ramie dodatkowy kod składający się z maksymalnie 10 znaków. Znajdują się w nim 4 litery i 6 cyfr. Dla każdego powiatu kod literowy jest inny. Po wykonaniu znakowania roweru jest on rejestrowany w bazie danych. Mechanizm wybijania jest na tyle skuteczny, że usunięcie numeru seryjnego będzie dla złodzieja bardzo trudne.

Aby oznakować swój rower, przed udaniem się na komisariat należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, a także dowód zakupu roweru.

Przeczytaj także: Zapięcie do roweru U-Lock. Ranking polecanych zabezpieczeń

Czy znakowanie rowerów jest skuteczne?

Oznakowanie roweru nie jest równoznaczne z tym, że na pewno nikt go nie ukradnie. Niestety, złodzieje nie przebierają w środkach i coraz odważniej zabierają cudze jednoślady. Skradziony rower z policyjnym numerem seryjnym będzie łatwiej namierzyć w przyszłości.

Osoba, która go ukradła, będzie miała ogromne problemy ze sprzedażą, ponieważ w policyjnej bazie danych będą widniały dane właściciela, a potencjalny kupujący będzie mógł to sprawdzić. Osoby, które decydują się na zakup jednośladu z niepewnych źródeł, powinny zachować szczególną ostrożność!

Rejestracja roweru krok po kroku

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z pobliskim komisariatem policji, aby umówić termin na znakowanie roweru. Zdarza się, że policja przeprowadza okazjonalne akcje znakowania rowerów, dlatego warto sprawdzić to wcześniej. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego oddajemy rower w ręce policji, aby po kilku minutach odzyskać go z wybitym już numerem seryjnym.

Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Znakowanie roweru to jeden ze sposobów na zabezpieczenie przed kradzieżą. Aby utrudnić złodziejowi kradzież, należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w solidne zabezpieczenia rowerów. Powinny być zamocowane w taki sposób, aby rama, koła i widelec znajdowały się w zasięgu. Solidne zapięcie rowerowe skutecznie pokrzyżuje plany sprawcy.

Roweru nie warto również trzymać w słabo zabezpieczonej piwnicy, ponieważ uszkodzenie zamka wprawionemu złodziejowi może zająć dosłownie chwilę.

Jeśli posiadasz rower z wyższej półki, to warto pomyśleć o zakupie lokalizatora GPS. To niewielkie urządzenie umożliwi namierzenie twojego sprzętu w kilka chwil. We współpracy z policją będziesz miał ogromne szanse na odzyskanie jednośladu!

Wszystkim posiadaczom jednośladów zalecamy przede wszystkim zdrowy rozsądek. Warto dmuchać na zimne i zabezpieczyć dwa kółka w odpowiedni sposób. Pierwszym krokiem do tego jest wykonanie znakowania, które jest całkowicie bezpłatne. Dzięki temu będziesz mógł spać trochę spokojniej!

Autor: Bartłomiej Mazurek