Data modyfikacji:

Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Ze względu na swoje właściwości, farby ceramiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób samodzielnie remontujących mieszkania i domy. Podpowiadamy zatem, jaki wałek do farby ceramicznej najlepiej wybrać.

wałek do farby ceramicznej
Pomalowanie ścian i sufitów to jeden z najprostszych sposobów na odmienienie lub odświeżenie wyglądu mieszkania. Na rynku znajdziemy bogaty wybór farb o rożnych właściwościach i zastosowaniu. Wśród nich wyróżniają się niezwykle trwałe produkty ceramiczne. Radzimy więc, jaki wałek do farby ceramicznej, a także czym charakteryzuje się ten rodzaj farby.

Farby ceramiczne

Farby ceramiczne są wciąż względną nowością na rynku i zdarza się, że wiele osób myli je z innymi produktami. W ich składzie znajdziemy właściwą dla każdego producenta mieszankę żywic akrylowych, pigmentów oraz specjalnych komponentów ceramicznych, które nadają im unikalne właściwości. Pomalowane ceramiczną farbą ściany i sufity odznaczają się niezwykle gładką powierzchnią i najczęściej połyskliwym, półmatowym lub satynowym wykończeniem. Farby rozpuszczają się w zwykłej wodzie, przez co podczas malowania nie musimy korzystać z dodatkowych środków chemicznych i rozcieńczalników.

Przeznaczenie i zalety farb ceramicznych

Powierzchnie pokryte farbami ceramicznymi odznaczają się właściwościami antystatycznymi, nie przyciągają więc kurzu oraz zanieczyszczeń. Twarda powłoka farby jest też odporna na plamy i na ścieranie oraz wszelkiego rodzaju zarysowania. Dzięki temu z łatwością usuniemy z niej wszelkie zabrudzenia, korzystając z wilgotnych ściereczek, gąbek, a nawet środków posiadających w składzie chlor lub alkohol. Farbom ceramicznym niestraszna też wysoka wilgoć oraz promieniowanie UV, nie płowieją więc po długotrwałym wystawieniu na naturalne światło słoneczne. Co ciekawe, niektóre produkty, takie jak farby ceramiczne Magnat, oferują też dodatkową antybakteryjną ochronę malowanych powierzchni oraz pochłaniają zawieszone w powietrzu cząsteczki niebezpiecznego formaldehydu. 

Właściwości farb ceramicznych sprawiają, że idealnie nadają się one do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia oraz wysoką wilgotność powietrza. Sprawdzą się więc idealnie w kuchniach, przedpokojach oraz łazienkach. Dzięki eleganckiemu wykończeniu, bogatej palecie kolorów oraz zerowej toksyczności nadają się też do salonów, sypialni oraz pokojów dziecięcych.

Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Farby ceramiczne rozprowadzają się niezwykle łatwo podczas malowania i nie przysparzają podczas tego procesu zbyt dużych problemów. Do ich nakładania zaleca się jednak stosowanie odpowiednich wałków malarskich, które w porównaniu do pędzli zapewniają nie tylko lepsze i dokładniejsze krycie, ale też znacznie przyśpieszają pracę.

Szerokość wałka do farby ceramicznej

Ze względu na wielkość, typowe wałki malarskie możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to produkty o szerokości od 5 do 12 centymetrów. Druga to wałki o szerokości od 12 do 25 centymetrów. Najczęściej zaleca się zaopatrzenie w przynajmniej kilka modeli o różnych rozmiarach.

Niewielkie wałki nadają się świetnie do wykańczania powierzchni w trudno dostępnych miejscach, np. w narożnikach pokoju, których nie pokryje większy model. Wykorzystamy je też w węższych przestrzeniach, np. za grzejnikami, oraz podczas wykonywania malarskich elementów dekoracyjnych.

Większe wałki nadają się oczywiście do malowania dużych powierzchni. Ich wykorzystanie przyspiesza znacząco pracę. W największych pomieszczeniach wykorzystujemy modele z wydłużonymi lub teleskopowymi rączkami. Dodatkowym ułatwieniem może być też zbiorniczek na farbę wbudowany w wałek (tzw. wałki niekapiące), dzięki temu nie trzeba bez przerwy sięgać do kuwety, co jest uciążliwe zwłaszcza podczas malowania na drabinie. Podczas pracy wystarczy więc wlać do pojemnika farbę i odczekać kilka minut aż wałek całkowicie ją wchłonie.

Materiał poszycia wałka do farby ceramicznej 

Poszycie wałków malarskich może być wykonane z kilku typów materiałów, co przekłada się bezpośrednio na ich zastosowanie. Do malowania farbami ceramicznymi zaleca się korzystanie z wałków pokrytych włosiem wykonanym z materiałów syntetycznych. Najczęściej będzie to mikrofibra, która gwarantuje równomierne rozprowadzanie farby. Po dobrym wyczyszczeniu powierzchnia takiego wałka nadaje się do wielokrotnego użytku. Podczas remontu dobrze sprawdzą się jednak również modele pokryte dłuższym włosiem wykonanym z poliestru czy poliakrylu.

Długość włosia dopasowujemy do malowanej powierzchni. Wałki z mikrofibry oraz włókien o długości do około 5-8 milimetrów, sprawdzają się w malowaniu bardzo gładkich powierzchni. Wałki z cienkim włosiem o długości do około 10-12 milimetrów (tzw. wałki sznurkowe) przeznaczone są do malowania ścian czy sufitów o bardziej chropowatej fakturze. Wałków z włosiem o długości do 30 milimetrów (tzw. wałki futrzane) używa się do malowania nierównych, chłonnych i chropowatych powierzchni, takich jak np. cegły i tynki strukturalne.

Ponieważ farby ceramiczne nie korzystają z rozpuszczalników, do malowania nimi możemy wykorzystać także wałki gąbkowe oraz modele z pokryciem wykonanym z włókien naturalnych lub weluru. Wałki z gąbki odznaczają się niezwykle dobrą chłonnością i podobnie jak modele mikrofibrowe, nadają się głównie do gładkich powierzchni. Wałki z naturalnych włókien odznaczają się z kolei dużą odpornością, dzięki temu będziemy mogli je wykorzystywać wielokrotnie po dokładnym wymyciu. W sklepach znajdziemy duży wybór modeli z różną długością włosia.

autor: Michał Kułakowski