Budowa skalniaka – krok po kroku


Monumentalny górski krajobraz skrywa w sobie wyjątkowe piękno, które nie przestaje zachwycać ludzi. Nic dziwnego, że miłośnicy gór zapragnęli uchwycić ich niepowtarzalny charakter. Każdy z nas może stworzyć swój własny fragment krajobrazu górskiego, a wszystko za sprawą popularnych ogrodów skalnych. Tylko odrobina wolnej przestrzeni oraz chęć do działania wystarczą do stworzenia własnego skalniaka — projekty takich ogrodów nie są skomplikowane. Przykładowa budowa skalniaka została opisana w niniejszym artykule. 

Ogrody skalne — z czym to się je?

Nazwa opisywanego rodzaju ogrodu słusznie sugeruje, że skały będą jednym z ważniejszych elementów całej kompozycji. Budowa skalniaka to połączenie wyjątkowych górskich roślin oraz ozdobnych skał.

Podczas tworzenia ogrodu skalnego należy pamiętać o kilku zasadach. Z założenia ma on być imitacją naturalnego krajobrazu górskiego. Jeśli mamy okazję często bywać z górach, zapewne zauważyliśmy, że w danym fragmencie terenu zazwyczaj dominuje jeden gatunek skały. To oczywiście ma istotne przełożenie na budowę skalniaka.

Najważniejsza zasada głosi bowiem, że powinniśmy zdecydować się na jeden rodzaj kamienia, który zostanie wykorzystany jako element kompozycji. Niektórym może się to wydawać dziwne, ponieważ stworzenie skalniaka z odmiennych gatunków skał powinno zagwarantować bardziej efektowny wygląd. Niestety taki ogród będzie wprawdzie efektowny, ale jednocześnie sztuczny.

Zastosowanie wyłącznie jednego gatunku kamienia sprawi, że stworzony ogród będzie przypominał krajobraz, który został ,,żywcem wyjęty” z terenu położonego w rejonie górskim. Głównym założeniem ogrodów skalnych jest więc prostota, a także zachowanie naturalności tworzonych kompozycji. Oczywiście niektórzy odchodzą od tej reguły i tworzą niezwykle barwne skalniaki — projekty tak wykwintnych ogrodów są jednak bardzo drogie w realizacji.

Budowa skalniaka — krok po kroku

Budowa ogrodu powinna zostać poprzedzona wykonaniem kilku podstawowych czynności, które znacznie usprawnią przebieg prac. Najważniejszą z nich jest przygotowanie poszczególnych elementów skalniaka, czyli głazów oraz sadzonek roślin.

W poprzedniej części artykułu zaznaczyliśmy, że do przygotowania skalniaka będziemy potrzebować tylko jednego gatunku skały. Jaki to gatunek? To już zależy od naszych indywidualnych preferencji. Spora część ludzi decyduje się na wykorzystanie otoczaków. Otoczaki są specyficznymi fragmentami minerałów, które mają wyjątkowy owalny kształt. Duże otoczaki cieszą się sporym uznaniem, ponieważ jest to stosunkowo tani materiał. Pospolite skały nie zadowolą jednak wymagających estetów. Takim ludziom warto polecić bardziej wyjątkową skałę, jaką jest piaskowiec. Wspomniany gatunek skały ma charakterystyczną żółto-pomarańczową barwę, która będzie skutecznie przyciągać wzrok wszystkich ludzi.

Załóżmy, że wszystkie materiały są już gotowe. Możemy zatem przejść do wytyczania powierzchni przeznaczonej do budowy skalniaka. Tutaj także warto zastosować się do jednej, lecz bardzo istotnej reguły. Ogrody skalne powinny być tworzone wyłącznie na powierzchniach, które charakteryzują się dużym poziomem nasłonecznienia. Wybudowanie skalniaka w mało nasłonecznionym miejscu może spowodować, że zasadzone na nim rośliny nie będą w stanie osiągnąć naturalnego rozmiaru. Duża część roślin górskich jest światłolubna, a więc brak dostępu do promieni słonecznych negatywnie wpłynie na ich stan. Dobrym rozwiązaniem jest budowa skalniaka na terenie, który przynajmniej w części będzie odpowiednio nasłoneczniony.

Ogrody skalne są często tworzone na rozmaitych wzniesieniach oraz skarpach. Wybór takiego miejsca sprawia, że część roślin możemy posadzić w cieniu, co będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku gatunków wrażliwych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Wykorzystanie właściwości wzniesień zostało docenione przez wielu ogrodników tworzących skalniaki — projekt ogrodu coraz częściej zawiera informację o tym, aby docelowym miejscem budowy skalniaka było wspomniane wzniesienie.

Przejdźmy jednak do samej budowy. Pierwszą czynnością będzie delikatne utwardzenie wyznaczonej powierzchni. W tym celu możemy wykorzystać podstawowe narzędzia ogrodnicze, czyli łopatę oraz grabie. Następnie możemy zacząć wykopywanie niewielkich zagłębień, które posłużą nam do bezpiecznego umieszczenia skał. Jeśli zdecydowaliśmy się na tworzenie skalniaka na pochyłym terenie, musimy odpowiednio zabezpieczyć kamienie przed zsunięciem się z wyznaczonego miejsca. Nie jest to nic trudnego — niewielkie wykopy sprawią, że kamień będzie mocno osadzony i odporny na działanie sił zewnętrznych.

Przestrzeń między kamieniami może zostać uzupełniona mieszanką ziemi, żwiru oraz malutkich otoczaków. Ostatnią czynnością będzie oczywiście zasadzenie wybranych gatunków roślin. Rośliny sadzimy w należytym odstępie od skał, co umożliwi optymalny wzrost sadzonek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kilka warstw skalniaka.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że zakończenie budowy ogrodu to dopiero początek prac związanych z jego pielęgnacją. Ogrody skalne nie są pod tym względem wyjątkiem. Wszystkie rośliny wchodzące w skład skalniaka należy regularnie podlewać, dzięki czemu zachowają dobrą kondycję. Strumień wody będzie użyteczny także dla kamieni, które w ten sposób zostaną oczyszczone z wszelkich zabrudzeń.

Gotowe skalniaki — projekty jako źródło inspiracji

Zaprezentowana budowa skalniaka została przedstawiona w charakterze podglądowym. Wybór poszczególnych elementów ogrodu powinien być naszą samodzielną decyzją. Co zrobić w momencie, gdy nasza inwencja twórcza zawiedzie? Odpowiedź jest prosta — szukajmy inspiracji.

Pasjonaci ogrodnictwa często prowadzą rozmaite serwisy internetowe oraz blogi, które stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy. Doświadczeni ogrodnicy tworzą niezwykłe skalniaki — projekty takich ogrodów są zazwyczaj ogólnodostępne. Równie cennym, choć często niedocenianym źródłem informacji mogą być czasopisma poświęcone tematyce ogrodniczej. Zawierają one liczne porady dotyczące konstruowania ogrodów, a także przykłady popularnych kompozycji roślinnych.

Odnalezione schematy, gotowe skalniaki, projekty kompozycji roślinnych oraz wszelkie dodatki można śmiało wykorzystać we własnym ogrodzie. Zachowanie odpowiednich walorów estetycznych sprawi, że nasz ogród nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Ogrody skalne w formie, czyli skuteczne metody pielęgnacji skalniaka

Opisana konieczność regularnego podlewania roślin jest oczywista, ale kompleksowa pielęgnacja skalniaka będzie wymagać od nas nieco więcej wysiłku. Największym wrogiem ogrodu skalnego są oczywiście chwasty, które potrafią całkowicie zniweczyć efektowny wygląd naszej kompozycji. 

Wiele osób ma specjalistyczne preparaty chwastobójcze, ale w tym przypadku są one całkowicie zakazane! Substancje chemiczne zawarte w preparatach mogą uszkodzić rośliny będące elementem skalniaka, co w ostatecznym rozrachunku przyniesie nam więcej strat niż pożytku. Musimy więc uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości i usuwać chwasty w sposób manualny.

Ogrody skalne nie są trudne w utrzymaniu, czego dowodem jest chociażby to, że roślinność górska nie wymaga częstego nawożenia. Jednak niewielka ilość żyznej ziemi będzie dobrym uzupełnieniem pielęgnacji skalniaka. Nawóz taki wystarczy zastosować dwa lub trzy razy w roku. Oczywiście w czasie zimy musimy zadbać o to, aby wrażliwe rośliny zostały zabezpieczone przed mrozem.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły