Data modyfikacji:

Skórki przy paznokciach. Jak pielęgnować i jak usuwać skórki?

Ten artykuł kierowany jest nie tylko do kobiet. Niestety wśród panów brzydkie, postrzępione skórki przy paznokciach również są bardzo powszechnym problemem. Tymczasem potrzeba naprawdę niewiele, aby dłonie prezentowały się estetycznie i zdrowo. Oto kilka domowych sposobów, dzięki którym skórki przy paznokciach będą wyglądały zdrowo, a tym samym dłonie będą się elegancko prezentować.

skórki przy paznokciach

Suche skórki wokół paznokci – pozbądź się ich

Podczas manicure nie powinnysmy zapominać o skórkach przy paznokacich. Olejowanie paznokci i skórek, a także ich właściwe obcinanie jest bardzo ważne w pelęgnacji dłoni. Zobacz, jak prawidłowo usuwać skórki i co zrobić, gdy są suche.

Przeczytaj, jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza

  1. Widać jak na dłoni. Suche skórki wokół paznokci
  2. Skórki przy paznokciach – co musisz wiedzieć?
  3. Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają skórki przy paznokciach?
  4. Pękające skórki wokół paznokci? Są na to sposoby
  5. Codzienna pielęgnacja skórek przy paznokciach
  6. Obgryzanie skórek? To błąd!
  7. Regularne wycinanie skórek
  8. Spa dla skórek przy paznokciach w siedmiu krokach
  9. Skórki na paznokciach – sekret pięknych dłoni

Widać jak na dłoni. Suche skórki wokół paznokci

Podczas codziennej troski o higienę i wygląd dłonie często pozostają w tyle. Część ciała, która używana jest niemal przez cały czas, bywa zaniedbywana, a wpływ czynników zewnętrznych z pewnością jej nie służy. I nie mówimy tu o spracowanych dłoniach, na których widać efekty trudnej, fizycznej pracy. Bez odpowiedniej troski nawet dłonie pracownika biurowego nie będą prezentować się dobrze.

Dlaczego tym tematem warto się zainteresować? Ponieważ wiele osób, między innymi naszych przyszłych pracodawców, często zwraca uwagę na nasz wizerunek. Składają się na niego nie tylko czyste, uprasowane ubrania, umyte i upięte włosy czy zadbana twarz z pięknym, białym uśmiechem. W naszym wizerunku powinniśmy dbać również o detale, do których właśnie zaliczamy między innymi skórki i paznokcie. Jest to wbrew pozorom ważny element naszej autoprezentacji. Szczególnie istotny, jeśli ktoś patrzy nam na ręce.

Aby zadbać o skórki przy paznokciach, nie trzeba wydawać pieniędzy na kosmetyczkę ani nawet na drogie preparaty. Skuteczne zabiegi, dzięki którym skórki będą prezentować się schludnie, wykonasz praktycznie zerowym kosztem, poświęcając na nie kilka minut dziennie.

Przeczytaj również: Najlepsze preparaty do usuwania skórek – ranking

Skórki przy paznokciach – co musisz wiedzieć?

Zanim przystąpisz do regularnej pielęgnacji skórek, warto wiedzieć, jak powstają i dlaczego wymagają twojej uwagi.

  • Skórki przy paznokciach fachowo nazywane są wałami okołopaznokciowymi. Ich rolą jest ochrona macierzy paznokcia przed uszkodzeniem. Zbudowane są z martwych komórek naskórka – to właśnie dlatego wiele osób skarży się na twarde skórki wokół paznokci.
  • Jako że skórki buduje martwy naskórek, mają tendencję do wysychania i pękania – zupełnie jak skóra na piętach. Te okolice pozbawione są gruczołów łojowych, które zaopatrują skórę w naturalny płaszcz lipidowy. Nawilżenie dla skórek przy paznokciach musi być dostarczone „z zewnątrz”.
  • Aby paznokcie prezentowały się estetycznie, narastające na płytkę skórki należy bardzo delikatnie usuwać. Nie można ich jednak zdrapywać lub wyrywać. Agresywne pozbywanie się skórek skutkuje nie tylko ranami, ale i zmienionym kształtem nowo powstającego paznokcia. Uszkodzeniu może ulec bowiem również jego macierz.

Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają skórki przy paznokciach?

Suche i pękające skórki przy paznokciach mogą być nie tylko efektem codziennych zaniedbań. Często alarmują o problemach zdrowotnych, a w szczególności o niedoborach witaminowych. Twarde skórki przy paznokciach mogą pojawić się podczas niedoborów witamin A i B5, bardzo istotnych dla zdrowia skóry.

Ponadto suche skórki są objawem niedostatecznego nawodnienia organizmu. Zanim sięgniesz po kosmetyki, zastanów się – czy nawadniasz swoją skórę „od środka”?

Pękające skórki wokół paznokci? Są na to sposoby

Regularna pielęgnacja i proste domowe sposoby pozwolą ci cieszyć się ładnymi i nawilżonymi skórkami. Poznaj kompleksowy plan pielęgnacji skórek przy paznokciach.

Codzienna pielęgnacja skórek przy paznokciach

Codzienna pielęgnacja nie kończy się na częstym piłowaniu i obcinaniu skórek. Żeby mieć zdrowe, piękne skórki, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, co się nimi robi. Częsty kontakt skóry z detergentami, mróz, upały, chlorowana woda – czynników, które szkodzą skórze dłoni jest sporo. Co możesz zrobić?

  • Przed pracami domowymi zawsze zakładaj ochronne rękawiczki.
  • Zimą chroń dłonie ciepłymi rękawiczkami i tłustym kremem.
  • Zabezpieczaj skórę dłoni latem, najlepiej za pomocą kremu z filtrem UV.

Aby pozbyć się problemu twardych skórek wokół paznokci, na co dzień smaruj je kremem zmiękczającym (zawierającym np. mocznik i allantoinę). Dobre efekty przyniesie również smarowanie skórek maścią z dodatkiem witaminy A.

Obgryzanie skórek? To błąd!

Wiele osób, które zauważają nierówności przy skórkach wokół paznokci, nie mogąc się powstrzymać, zdrapują lub obgryzają skórki. To prosta droga do nabawienia się ran, trwałych przebarwień, a nawet blizn. Spróbuj się pozbyć tego niezdrowego nawyku!

Regularne wycinanie skórek

Narastaniu skórek trudno całkowicie zapobiec. Warto jednak je regularnie przycinać, aby nie powstawały „zadziory”. W tym celu raz na kilka dni, po kąpieli, odsuń skórki przy paznokciach drewnianym patyczkiem, a następnie bardzo ostrożnie przytnij, używając specjalnych cążków do skórek. Innym rozwiązaniem jest usuwanie skórek frezarką.

Jakie cążki do skórek będą najlepsze? Przede wszystkim muszą być odpowiednio ostre, aby ich stosowanie nie wymagało ciągnięcia skóry.

Spa dla skórek przy paznokciach w siedmiu krokach

Przynajmniej raz w tygodniu znajdź odrobinę czasu na to, by zapewnić dłoniom prawdziwy relaks. Domowe spa nawilżające na skórki przy paznokciach zadziała rewelacyjnie. Jak je przeprowadzić?

  • Jeśli malujesz paznokcie, usuń stary lakier za pomocą zmywacza lub acetonu (dla lakierów hybrydowych).
  • Opiłuj i wypoleruj paznokcie, pozbywając się nierówności i nadając płytce pożądany kształt.
  • Czas na pielęgnację skórek. Pierwszym jej etapem jest zastosowanie płynu do usuwania skórek, który zmiękczy je i ułatwi usuwanie. Preparat do usuwania skórek działa keratolitycznie (rozpuszcza martwe komórki naskórka).
  • Po kilku minutach zmyj płyn do usuwania skórek. Sięgnij po drewniany patyczek i delikatnie odsuń je z płytki.
  • Użyj cążków do skórek, aby usunąć ich nadmiar. Rób to delikatnie i ostrożnie – tak, aby nie uszkodzić pobliskiej skóry. Bardziej doświadczeni mogą sięgnąć po frezarkę do usuwania skórek. Frezy do skórek są o wiele mniejsze niż te do paznokci i zapewniają dużą precyzję. Mimo to łatwo można zrobić sobie nimi krzywdę.
  • Przygotuj domową maseczkę na skórki. Zrobisz to, wykorzystując produkty, który na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Oto trzy przepisy na proste, lecz skuteczne mikstury nawilżające skórki.

Maseczka z oliwy

Sposób jest prosty, a do jego realizacji potrzeba tylko oliwy z oliwek i bawełnianych rękawiczek. Nałóżcie oliwę na skórki i paznokcie, wmasujcie ją wokół paznokci i załóżcie bawełniane rękawiczki. Tę maseczkę pozostawcie na noc, a rano umyjcie ręce ciepłą wodą i mydłem.

Pięciominutowy banan

Tę maseczkę nakłada się równie szybko, co robi. Potrzebujecie do niej tylko ¼ banana, którego należy rozgnieść i nałożyć na skórki. Taką maseczkę zmywamy po już po 5 minutach i cieszymy się odżywioną skórą wokół paznokci.

Miód i cytryna

To kolejna bardzo szybka maseczka na paznokcie, która odpowiednio je nawilży i spowoduje, że skórki nie będą się strzępić. Łyżeczkę miodu należy wymieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny i nałożyć na skórki i paznokcie. Nałożoną maseczkę należy pozostawić na paznokciach przez 5 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą i dokładnie umyć ręce.

  • Zastosuj oliwkę do skórek. Ostatnim krokiem jest użycie oliwki do skórek, która natłuszczy je i nawilży na długi czas. Po oliwkę możesz sięgać profilaktycznie, nawet codziennie – dzięki temu, skórki dłużej zachowają zdrowy wygląd.

Skórki na paznokciach – sekret pięknych dłoni

Nie zapominaj, że dłonie są jedną z twoich wizytówek – warto, aby prezentowały się naprawdę dobrze. Zadbaj o swoje skórki przy paznokciach za pomocą prostych, domowych metod. Stosując się do nich, już po kilku dniach będziesz cieszyć się skórkami jak z salonu kosmetycznego.

Autorka: Joanna Stanuch