Data publikacji:

Jak naprawić odprysk na szybie samochodu

Coraz więcej osób posiada własny samochód, zarówno mężczyźni jak i kobiety starają się jak najlepiej dbać o swój pojazd, dlatego dzisiaj przybliżę podstawowe metody na najczęściej spotykany problem, jakim jest pęknięta szyba.

Poruszając się drogami w małych miejscowościach, wśród lasów, istnieje duże ryzyko na to, że kamyczki znajdujące się na poboczu odpryskując uderzą w przednią szybę samochodu uszkadzając strukturę szklaną, jednakże jest to uszkodzenie bez wyraźnego pęknięcia.

Jeśli jest to wyłącznie odprysk na szybie można dokonać naprawy, nawet w zaciszu własnego garażu, bez specjalistycznych narzędzi. Jak naprawić odprysk na szybie? Przeczytaj artykuł!

Odprysk na szybie - czy można to naprawić?

Zanim jednak zabierzemy się za reperację odprysku na szybie, należy przede wszystkim przeanalizować jego wielkość oraz położenie, gdyż nie wszystko jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić. 

Analizując wielkość oraz położenie uszkodzenia, należy myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, gdyż inaczej podczas użytkowania szyba może rozpaść się na drobne kawałeczki bądź wypaść z samochodu, czym doprowadzi do wypadku na drodze. 

Również policjant podczas kontroli drogowej może ukarać użytkownika takiego pojazdu mandatem. W związku z tym naprawa pękniętej szyby wykonana musi być precyzyjnie, by móc zapewnić użytkownika, o swoim bezpieczeństwie.

Pęknięcia szyb samochodowych możemy podzielić na: 
  • wzdłużne które występują rzadko są jednak dużo groźniejsze od pozostałych uszkodzeń,
  • punktowe ich naprawa jest łatwiejsza oraz bardziej efektywna

Pęknięcia na szybie są widoczne, gdyż powietrze, które znajduje się w szczelinie pęknięcia posiada inne załamanie światła od szkła, tworząc czarną krawędź. 
Zwykło się uważać, że wyszczerbienia, odpryski na szybie, które znajdują się w polu widzenia kierowcy należy potraktować szczególnie, tzn. zaleca się wymianę tak uszkodzonej szyby. Z samodzielnej próby naprawy należy również zrezygnować, gdy uszkodzenie ma formę pajączka, czyli promieniście rozchodzi się na wszystkie strony, tworząc pajęczą sieć. Następne kryterium dyskwalifikujące szybę do naprawy, zarówno samodzielnej jak i wykwalifikowanej jednostce naprawczej, to odległość pęknięcia od krawędzi szyby, która nie może być mniejsza niż minimum 10 centymetrów. 

Klasyfikacja wielkości odprysku na szybie

Pęknięcie nie może być większe niż 20 mm, za wyznacznik można przyjąć wielkość monety pięciozłotowej. Również należy przestrzegać warunku, by odległość pomiędzy kilkoma uszkodzeniami nie była większa od 10 cm.

Uszkodzenia opisane powyżej kwalifikują czołową szybę samochodu wyłącznie do całkowitej wymiany. 

Klejenie szyb samochodowych - cena

Klejenie szyb samochodowych jest jednak operacją dosyć skomplikowaną, do której potrzebne są specjalistyczne narzędzia oraz chemia, w skład której wchodzi:
  • klej dwuskładnikowy,
  • primer,
  • odtłuszczacz.
W związku z tym zaleca się wykonywać je wyłącznie w certyfikowanych jednostkach.

Jeśli nie ma możliwości byśmy naprawili szybę, niestety ostateczną opcją jest jej wymiana. Dlatego warto byśmy wiedzieli na jaki koszt należy się przygotować.
Cena wymiany przedniej szyby samochodowej waha się w zależności od wielkości auta i rodzaju szyby pomiędzy 300 a 700 złotych. Montaż przedniej szyby wynosi pomiędzy 100 a 150 złotych. 

Podstawową zaletą naprawy uszkodzonej szyby w porównaniu do wymiany jest możliwość szybszego użytkowania samochodu. Spowodowane jest to czasem koniecznym, w trakcie którego schnie klej wykorzystany do montażu nowej szyby.

Co należy zakupić - jak naprawić odprysk na szybie?

Podstawowe zestawy naprawcze składają się z specjalnego kleju, który sprawia, że szyba odzyskuje w granicach 90 procent wytrzymałości sprzed pęknięcia. 
Na rynku dostępne są gotowe zestawy do samodzielnej naprawy, w skład ich wchodzą między innymi: instrukcja, aplikator z przyssawkami, pojemnik z klejem, żyletka do usuwania nadmiaru materiału oraz folie. Koszt zakupu przyborów potrzebnych do wykonania naprawy nie jest wysoki, dlatego coraz częściej użytkownicy samochodów decydują się na próbę własnoręcznej reperacji. 

Naprawa szyb samochodowych jest zajęciem precyzyjnym, dlatego wymaga zarówno skupienia jak i dokładności. Dzięki załączonemu w zestawie aplikatorowi nie jest ona tak trudna jakby mogło się to nam wydawać, jest on specjalnie zaprojektowany, tak by aplikacja była możliwie najdokładniejsza. 

Jak naprawić odprysk na szybie? Jak prawidłowo wykonać naprawę?

Podczas naprawy szyby samochodowej, szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę szyby. Szyba powinna mieć temperaturę pokojową, a naprawę należy przeprowadzić wewnątrz unikając bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Przed rozpoczęciem pracy należy przeczyścić pęknięcie, istotne jest by pęknięcie bądź odprysk na szybie był w miarę świeży, gdyż wilgoć i brud wnikający w uszkodzenie nie pozwoli na łatwe jego oczyszczenie. Sama naprawa wymaga dokładności, jednak dzięki specjalnie zaprojektowanemu aplikatorowi nie jest trudna. 

Proces naprawy polega na aplikacji kleju z aplikatora, który należy umieścić centralnie nad uszkodzeniem. Operacje należy wykonywać powoli oraz ze szczególną uwagą, by móc pozwolić spadającym kroplom kleju na równomierne rozprowadzenie wewnątrz uszkodzenia.

Jeśli mamy możliwość by ktoś pomógł nam kontrolować pęknięcie podczas aplikacji kleju, warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż podczas wykonywanych czynności, należy sprawdzać czy pęknięcie jest prawidłowo wypełniane. Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie pęcherzyków powietrza z wnętrza wyszczerbienia, które swoją obecnością mogą doprowadzić do złego sklejenia szyby. Ostatnią czynnością, którą należy wykonać by klej prawidłowo zawiązał, jest przykrycie klejonego miejsca dołączoną do zestawu folią oraz pozostawienie jej na działanie promieni słonecznych. Wykorzystując żywicę światłoutwardzalną należy naświetlić łączenie lampą UV. Po zdjęciu folii pozostaje nam wyłącznie usunięcie nadmiaru kleju wykorzystując do tego żyletkę.

Etapy naprawy odprysku na szybie


Odprysk na szybie to jedno z najgłębszych uszkodzeń, do jakiego może dojść podczas użytkowania pojazdu. Naprawę odprysków można podzielić na kilka etapów. Są nimi między innymi operacje szlifowania szyby, które wykonujemy maksymalnie do głębokości uszkodzenia.

Kolejnym krokiem jest polerowanie szyby specjalistyczną pastą polerską. Odpryski uzupełnia się również polimerem światłoutwardzalnym, jednak dzieje się tak wyłącznie w przypadku odprysków dużych. Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem głębokim, nie można wykorzystać metody szlifowania oraz polerowania.

Metoda, w której uzupełnia się ubytek dzieli się na poszczególne etapy. Najważniejsze z nich to właściwe oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie odprysku polimerem, utwardzenie polimeru z wykorzystaniem promieni UV oraz ostateczna operacja polegająca na wyrównaniu powierzchni poprzez zeszlifowanie. 


Posiadając podstawową wiedzę dotyczącą klasyfikacji uszkodzeń oraz podstawowych metod naprawy pęknięć, można samodzielnie wykonać naprawę szyby samochodowej.

Oferowane na rynku zestawy naprawcze zawierają instrukcję, w której krok po kroku opisane są czynności konieczne do wykonania.

Autor: redakcja serwisu magazyn.ceneo.pl

Przeczytaj również:

Przeczytaj również

jaki silnik do gazu

Jaki będzie najlepszy silnik do gazu?

2021-04-16
Gaz to w Polsce coraz popularniejszy sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych naszego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest możliwy w przypadku każdego silnika. Jaki silnik do gazu będzie odpowiedni? Sprawdź, na co powinniśmy zwrócić uwagę, planując proces montowania instalacji LPG.
wymiana szczęk hamulcowych

Samodzielna wymiana szczęk hamulcowych krok po kroku

2021-04-14
Mimo wysokiej wytrzymałości części układu hamulcowego co jakiś czas pojawia się konieczność wymiany szczęk hamulcowych. Proces ten nie jest skomplikowany i można go przeprowadzić w domowym warsztacie. Co należy przygotować, aby móc samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe? Podpowiadamy, jak wymienić szczęki hamulcowe.
środki do konserwacji podwozia ranking

Najlepsze środki do konserwacji podwozia. Ranking

2021-04-08
Korozja podwozia to popularna pozimowa usterka. Szczególnie narażone są na nią samochody japońskie, które słyną z niedostatecznego zabezpieczenia antykorozyjnego. Jak zabezpieczyć auto przed rdzewieniem? Czy da się samodzielnie zakonserwować podwozie? Jakie środki do konserwacji podwozia wybrać? Zobacz ranking polecanych preparatów.
obowiązkowe wyposażenie samochodu

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

2021-04-02
Standardowa kontrola policyjna to dość częste zjawisko, z jakim zetknął się niemal każdy kierowca. Funkcjonariusze zazwyczaj proszą o okazanie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, a czasami przeprowadzają dodatkowe badanie alkomatem. Jednak policjanci mogą także skontrolować posiadanie tzw. obowiązkowego wyposażenia samochodu.
konserwacja podwozia

Czym jest konserwacja podwozia i czy się opłaca?

2021-03-31
Pierwszy przegląd podwozia po sezonie jesienno-zimowym to dla wielu kierowców ocena strat. Brak zabezpieczenia antykorozyjnego to w niektórych modelach niemal gwarancja wykwitów korozji. Jak zakonserwować podwozie, by nie zagościła na nim rdza? Jaki preparat do konserwacji podwozia wybrać? W jaki sposób przygotować podwozie do konserwacji? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym.
motocykl turystyczny dla początkującego

Jaki motocykl turystyczny dla początkującego?

2021-03-30
Turystyka motocyklowa to dla wielu definicja wolności. Jeśli chcesz spróbować tej pasji, wybierz komfortowy i niezawodny motocykl. Niewygodna pozycja za kierownicą i ciągłe awarie odbiorą radość z podróży. Jaki motocykl turystyczny dla początkującego wybrać? Sprawdź nasze propozycje!
ranking akumulatorów

Ranking akumulatorów samochodowych

2021-03-29
Problemy z odpaleniem silnika mogą wskazywać na to, że czas ogniw baterii dobiegł już końca. Jaki akumulator samochodowy wybrać? Jakie parametry mają znaczenie? Gdzie kupić świeży akumulator? Sprawdź nasz poradnik i ranking akumulatorów samochodowych.
malowanie zderzaka

Samodzielne malowanie i lakierowanie zderzaka. Czy się opłaca?

2021-03-25
Malowanie zderzaka samochodowego u lakiernika to koszt nawet 500-600 złotych. Wysoka cena wynika z konieczności wymontowania elementu, co nie zawsze jest łatwe. W niektórych przypadkach nie obędzie się bez dodatkowych prac, np. spawania plastiku, wypełniania ubytków czy szlifowania powierzchni. A gdyby tak samemu pomalować zderzak? Wyjaśniamy, jak zrobić to niskim nakładem finansowym.
świece żarowe objawy

Świece żarowe. Objawy awarii

2021-03-22
Masz silnik wysokoprężny i z trudem odpala on na mrozie? Sprawdź świece żarowe! Mają ogromny wpływ na rozruch silnika Diesla, a uruchomienie go bez pomocy świec bywa niemożliwe. Jakie są najczęstsze awarie świec żarowych i jakie dają objawy? Przeczytaj, jak wymienić świece żarowe.
niemiecki samochód

Popularne niemieckie marki samochodów

2021-03-11
Polacy uwielbiają niemieckie samochody. Większość egzemplarzy sprowadzonych do Polski z zagranicy to auta wyprodukowane za naszą zachodnią granicą. Jakie są najpopularniejsze niemieckie marki samochodów? Przeczytaj nasz artykuł.