Data modyfikacji:

Jak grać w squasha? Zasady i porady dla początkujących

Squash to wyjątkowo dynamiczna i emocjonująca rozgrywka. Patrząc z boku, wygląda prosto, ale gwarantujemy, że pierwsza wizyta na korcie skończy się zadyszką. Jak zacząć grać w squasha? Jakie akcesoria przygotować? Jakie są zasady gry w squasha? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

jak grać w sqasha

Rezerwacja kortu do squasha

Squash to jedna z tych gier, w których profesjonalny kort jest niezbędny. Wynika to ze specyfiki gry, która wymaga odbijania piłki nie tylko od nawierzchni, ale i od ścian. Poprowadzone na ścianach i podłodze linie wyznaczają pole gry. Od razu uprzedzimy – w przeciwieństwie do tenisa linia nie zalicza się do pola gry i jest autem.

Specjalne korty do squasha znajdziesz w większości dużych i średnich miast. Znajdują się nie tylko w typowych klubach squasha, ale i hotelach, centrach rozrywki, klubach fitness czy basenach. Cena godzinnej rezerwacji to ok. 30-60 zł, w zależności od miejscowości. Kwotę tą jednak podzielisz na pół, do gry w squasha potrzebujesz bowiem partnera. Dysponując kartą Multisport lub rezerwując kort w godzinach porannych, obniżysz ten koszt.

Jak przygotować się do gry w squasha?

Zaletą squasha jest to, że nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował twoich ruchów. Jakie buty do squasha kupić? Wystarczą buty z jasną podeszwą, niepozostawiającą śladów na podłodze. Istnieją oczywiście specjalne buty do squasha, które cechują się większą powierzchnią podeszwy, miękkim językiem oraz usztywnieniem kostki, ale na początek nie są potrzebne. Przydatne będą za to frotki do ocierania potu, ręcznik sportowy oraz butelka z wodą. Gwarantujemy, że frotki przydadzą się już po kilkunastu minutach gry.

W każdym klubie squashowym wynajmiesz rakietę. Modele dla początkujących ważą ok. 150-180 g. To dobry kompromis pomiędzy siłą uderzenia a precyzją rakiety. Nie zalecamy zakupu tanich rakiet (40-80 zł). Zazwyczaj ich rama wykonana jest z ciężkiego aluminium, więc po godzinie gry twój nadgarstek będzie przeciążony. Dobrej jakości grafitowa rakiety do squasha to koszt powyżej 250 zł. Zainwestuj w nią dopiero wtedy, gdy uznasz, że to aktywność fizyczna dla ciebie.

Squash. Najważniejsze zasady

Zasady obowiązujące w squashu nie są skomplikowane, ale początkowo mogą wydawać się niejasne. Zacznijmy więc od początku, krok po kroku. W squasha gra się do trzech wygranych setów, a każdy z nich trwa do 11 wygranych punktów. Jeśli zdobędziesz z przeciwnikiem po 10 punktów, gracie do dwóch punktów przewagi, czyli tak jak w tenisie stołowym.

Pierwszy serwis losowany jest rzutem rakiety. Wygląda to tak samo jak rzut monetą. Ustal z przeciwnikiem stronę rakiety, a następnie zakręć rakietą, opierając ją o podłogę na główce. Na spodzie rękojeści znajduje się zazwyczaj znak (np. strzałka), który ułatwi identyfikację strony. Rozpoczynając serwowanie, możesz wybrać stronę kortu, z której zagrasz piłkę.

Podczas serwisu jedna stopa musi znajdować się w polu serwisowym, czyli w niewielkim kwadracie po boku kortu. Po wygraniu puntu przez serwującego kolejne rozpoczęcie gry musi odbyć się z drugiej strony. Jeśli jednak nastąpi przełamanie i punkt zostanie zdobyty przez osobę odbierającą, może ona wybrać dowolną stronę.

Kort do gry w squasha wyznaczony jest liniami. Górne linie ograniczają pole gry. Z przodu kort do squasha jest więc wyższy niż na tylnej ścianie. Na ścianie frontowej znajdziesz też dodatkowe linie – środkową i dolną. Środkowa obowiązuje tylko w momencie serwisu – należy zagrać powyżej niej. Po odbiciu piłka musi trafić w pole obioru przeciwnika, czyli w ćwierć kortu znajdującą się w tylnej lewej lub tylnej prawej części.

Po odbiorze zarówno środkowa linia ściany frontowej, jak i linie na podłodze przestają obowiązywać. Pole gry wyznaczają górne linie poprowadzone dookoła kortu oraz dolna linia ściany przedniej. Trafienie w nią lub w znajdującą się pod nią tzw. blachę, to aut i punkt dla przeciwnika.

Gra toczy się do momentu, gdy któryś z graczy nie zdoła odbić piłki, piłka obije się od podłogi dwa razy lub wyjdzie na aut. Dozwolone jest odbijanie piłki od ścian, ale za każdym razem piłka musi się odbić także od ściany frontowej.

Let i stroke w amatorskiej grze w squasha

Rozgrywka w squasha odbywa się na niewielkiej przestrzeni współdzielonej przez obu graczy, dlatego niezbędne jest zachowanie bezpieczeństwa i kultury gry. Uderzenie piłką lub rakietą przeciwnika kończy się utratą punktu.

Zabronione jest także przeszkadzanie w wykonaniu zagrania oraz stawanie na linii uderzenia. Po każdej wymianie gracz powinien powrócić na środek kortu, w punkt T i umożliwić przeciwnikowi swobodną grę.

Kary za nieprzestrzeganie tych zasad to stroke oraz let. Stroke przyznawany jest w przypadku definitywnego błędu, np. uderzenia piłką, rakietą lub wyraźnego przeszkodzenia. Wówczas punkt wędruje do poszkodowanego

Let przyznawany jest wówczas, gdy przeszkodzenie było przypadkowe i uniemożliwiło poprawne zagranie piłki. W takim przypadku nikt nie otrzymuje punktu i wymiana jest powtarzana. Jeżeli jednak przeciwnik i tak nie zdołałby dobiec do piłki, zawodnik nie ma prawa do domagania się leta.

Jak grać w squasha?

Pierwszą wizytę na korcie do squasha poświęć na zapoznanie się z rakietą i piłką. Zacznij od solidnej rozgrzewki i to nie tylko siebie, ale i piłki. Zimna piłka do squasha praktycznie wcale się nie odbija i gra nią jest bardzo trudna. Dopiero po kilkudziesięciu silnych uderzeniach nabiera temperatury i elastyczności.

Na pierwszy raz wybierz piłkę treningową o dużym odbiciu, np. niebieską lub z niebieską kropką. Piłeczki z jedną lub dwiema żółtymi kropkami cechują się najsłabszym odbiciem i przeznaczone są dla zaawansowanych graczy.

Autor: Szymon Sonik