Data modyfikacji:

Jak zacząć grę w squasha? 

Squash to bardzo interesująca dyscyplina sportu, którą może zacząć uprawiać praktycznie każdy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przygotować się, a także co kupić do swojej pierwszej gry. Sprawdź! 

Squash to świetny sport dla każdego 

Zasady squasha są niezwykle proste. Zawodnicy odbijają piłkę od ściany naprzemian tak, aby przeciwnik miał utrudnione zadanie. Ta odmiana sportu może wydawać się banalna, ale musicie uwierzyć nam na słowo, że potrafi ona nieźle zmęczyć. Wielkim plusem squasha jest to, że swoją przygodę z nim może rozpocząć praktycznie każdy. Umiejętności, jak i wiek nie mają tutaj większego znaczenia. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do gry musisz zrobić odpowiednią rozgrzewkę. Rozciąganie całego ciała pozwoli Ci lepiej wejść do gry. Taki sposób zdecydowanie zmniejsza ryzyko złapania kontuzji. 

Wielu początkujących niechętnie podchodzi do squasha głównie ze względu na obawę przed brakiem odpowiednich umiejętności. Uspokajamy! Wcale nie trzeba być mistrzem żeby zacząć swoją przygodę. Weź ze sobą osobę towarzyszącą i rozpocznijcie grę. Wystarczy kilka prostych odbić i już po kilkunastu minutach powinieneś wiedzieć o co w tym sporcie chodzi. Oczywiście wiele ośrodków oferuje możliwość skorzystania z instruktora, ale na początku Twojej przygody z tym sportem nie jest to konieczne. Być może będziesz chciał z czasem podszkolić wypracowaną technikę i wtedy skorzystanie z pomocy fachowca ma jak najbardziej sens. 

W squasha możecie grać czysto dla przyjemności, a także rywalizować ze sobą. Osoba rozpoczynająca serwis ma szansę na zdobycie punktu poprzez wygranie wymiany. Jeśli uderzysz trudną piłkę, to Twój przeciwnik nie będzie miał szans. Staraj się różnych kombinacji, co umożliwi wyprowadzenie kolegi w pole. Gra toczy się do 10 zdobytych punktów, chyba że jest remis. Wówczas możecie rozegrać seta do dziewięciu punktów. Mecze zawodowców toczą się przeważnie do pięciu setów. Nie jest to sztywna zasada, dlatego sami możecie ustalić, jak długo zamierzacie ze sobą grać. Zasady gry to tak naprawdę drugorzędna rzecz. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa! 

Gra w squasha odbywa się w małych zamkniętych pomieszczeniach. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnego klubu, który udostępni przestrzeń na określoną ilość czasu. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od danego miasta. Pamiętaj, że squash jest bardzo popularny, dlatego warto zarezerwować salkę z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Niezbędny, a także dodatkowy sprzęt do gry 

Rakieta - kluczowy element do gry w squasha 

Zdecydowanie najważniejszym elementem do gry w squasha jest rakieta. Cena rakiety tak naprawdę jest uzależniona od jej wagi i jakości wykonania. Najtańsze modele mogą kosztować już kilkadziesiąt złotych. Największym minusem jest waga często osiągająca nawet 200 gramów. Dla porównania rakiety dla średnio-zaawansowanych mogą mieć zaledwie 130 gramów, co jest świetnym wynikiem. Taka różnica pozornie wydaje się nieistotna, jednak po godzinie odbijania piłki na pewno odczujesz, że Twoja ręka nie jest aż tak zmęczona. Początkującym nie polecamy jednak zakupu profesjonalnych rakiet. Spróbuj rozegrać kilka spotkań podstawową rakietą. Jeśli uznasz, że potrzebujesz czegoś więcej to wtedy zdecyduj się na zakup. 

Buty - obowiązkowe wyposażenie 

Przed rozegraniem swojego pierwszego meczu w squasha warto zakupić odpowiednie obuwie. Czym powinno się charakteryzować? Przede wszystkim podeszwa powinna być przystosowana do gry w pomieszczeniach. Niestety, ale tanie buty rysują, a także brudzą powierzchnię, dlatego warto o tym pamiętać. Solidny model będzie także gwarantował odpowiednią przyczepność. To ważne, ponieważ przy gwałtownych ruchach, czy skokach warto mieć kontrolę nad tym, co się dzieje. Drugim elementem jest komfort i wentylacja. Dobrze dopasowane buty sprawią, że o nich zapomnisz w czasie godzinnej rozgrywki. Wentylacja również jest istotna i ona ma także wpływ na komfort. Buty do squasha można wykorzystywać w innych dyscyplinach, więc jeden model będzie uniwersalnym wyborem na dłuższy czas. 

Koszulka i spodenki 

Koszulka dobrze pochłaniająca pot z siatkami wentylacyjnymi to podstawa. Ciało podczas gry w squasha wytwarza bardzo duże ilości potu, dlatego przewiew jest istotny. Do kompletu warto dobrać luźne spodenki. Tak naprawdę nie ma konkretnych wytycznych, co do ubioru. Musisz wybrać zestaw zgodnie z własnymi upodobaniami, wówczas gra będzie jeszcze przyjemniejsza. 

Frotka na nadgarstek i ręcznik 

Taki drobny gadżet jest niezwykle przydatny w czasie gry w squasha. Pomiędzy setami błyskawicznie przetrzesz pot z czoła i powrócisz do gry. Do frotki polecamy zabranie ze sobą ręcznika. Frotka nie zawsze będzie w stanie wszystko pochłonąć. Zdecydowanie lepiej w takich sytuacjach spisuje się mały ręcznik. 

Torba na sprzęt 

Wybierając się na grę w squasha musisz gdzieś zabrać ze sobą wszystko, co kupiłeś. Najlepszym wyborem jest mała torba, która pomieści ubrania, ale również napoje. Alternatywą jest plecak ułatwiający przenoszenie.