Data modyfikacji:

Jaką kosiarkę do ogrodu kupić?

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważny jest dobry sprzęt. Bez niego trudno o zadbany trawnik. Jaka kosiarka będzie najlepsza? Jaki rodzaj kupić? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosiarki do ogrodu.

Kosiarka pozostaje jednym z podstawowych narzędzi ogrodniczych. Okazuje się ona niezbędna przy pielęgnacji oraz przygotowaniu trawnika, który zrobi wrażenie na naszej rodzinie, znajomych lub sąsiadach i pozwoli się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Producenci sprzętu oferują ogromny wybór urządzeń tego typu. Są one dostępne w wielu rodzajach oraz bardzo zróżnicowanych cenach. Podpowiadamy więc pokrótce, jaką kosiarkę kupić.

Podstawowe parametry, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie kosiarki

Wybierając kosiarkę, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby, dopasowując sprzęt do wielkości ogrodu. Jeżeli dysponujemy naprawdę dużą działką, możemy nawet pomyśleć o zakupie traktorka ogrodowego. Bierzemy też pod uwagę specyfikę terenu, a więc to, czy występują na nim jakieś nierówności lub przeszkody oraz jak często będziemy kosić trawę. W przypadku większości osób wybór ograniczy się do standardowych kosiarek z napędem mechanicznym lub tych obsługiwanych całkowicie ręcznie.

Kosiarki z napędem pozwalają na szybszą i łatwiejszą obróbkę nadmiernie rozrośniętej trawy, przy znacznie mniejszym wysiłku. Możemy zdecydować się na model z płynną regulacją prędkości lub taki z kilkustopniową przekładnią, będącą odpowiednikiem samochodowej skrzyni biegów. Dla ogrodów o wymiarach od 100 m2 do nawet 500 m2 zalecane są urządzenia z silnikami elektrycznymi. W większych zazwyczaj lepiej sprawdzą się modele spalinowe, które uniezależniają nas od źródła zasilania (które też nie zawsze jest dostępne) lub pojemności baterii. W tym wypadku zapoznajmy się z mocą oraz wydajnością silnika, a także pojemnością jego zbiornika na paliwo.

Kosiarki bez napędu, czyli napędzane siłą rąk, sprawdzą się natomiast idealnie na małych powierzchniach, np. w ogródkach działkowych. Na niewielkiej przestrzeni zbyt szybki manewr mógłby uszkodzić miejsca, których nie chcemy kosić, np. ze względu na kwiaty. Napęd ręczny daje nam przede wszystkim większą kontrolę nad kosiarką, ale także uniezależnia nas od kłopotliwego obowiązku ładowania silnika lub uzupełniania paliwa, a także skomplikowanej konserwacji elementów mechanicznych.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze kosiarki będą oczywiście obsługiwane przez nią tryby cięcia trawy, które zależą od konstrukcji oraz liczby ostrzy, a także możliwości regulacji wysokości koszenia. Dla niektóry osób ważną cechą kosiarki będzie dołączony do niej zbiornik lub worek na koszoną trawę, którą można następnie wrzucić np. do kompostownika. Bez tego dodatku ścinki zostają rozrzucane po bokach urządzenia, co pozostawia spory nieład na zadbanym trawniku i do ich usunięcia wymagane będzie użycie grabi lub innych narzędzi.

Dla wielu osób ważnym czynnikiem przy wyborze kosiarki jest również jej waga. Elektryczne modele są zazwyczaj lżejsze (9-18 kg) od spalinowych (20-30 kg). Najprostsze ręczne kosiarki ważą z kolei zaledwie kilka kilogramów. Z ciężarem łączą się również wymiary sprzętu, które wpływają na to, gdzie może być przechowywany. Pamiętajmy, że kosiarki mechaniczne powinny być chronione przed szkodliwymi warunkowi pogodowymi, a także nadmierną wilgocią oraz mrozem, które z łatwością uszkodzą ich silniki oraz obniżą wydajność baterii.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – którą wybrać?

Głównym czynnikiem, którym kierujemy się przy wyborze kosiarki, jest powierzchnia użytkowania. Przyjęło się, że kosiarek elektrycznych używamy do koszenia ogrodu o powierzchni do 500 m2. W pielęgnacji większego terenu przyda się natomiast kosiarka spalinowa.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Kosiarka elektryczna posiada mniejszą moc, dlatego najlepiej używać jej do koszenia niedużych i mało zróżnicowanych powierzchni. Podstawowym ograniczeniem jest długość kabla, dlatego przed zakupem koniecznie należy sprawdzić zasięg. Jeśli nie mamy dostępu do gniazdka, rozwiązaniem będzie kosiarka akumulatorowa – trzeba jednak pamiętać o jej wcześniejszym naładowaniu.

Zalety:

 • cicha praca,
 • lekkość,
 • brak spalin,
 • niższy koszt zakupu i eksploatacji,
 • nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa.

Wady:

 • niebezpieczeństwo użytkowania (ze względu na kable).

Kosiarka spalinowa – wady i zalety

Kosiarki spalinowe to idealne rozwiązanie w przypadku większych trawników, o bardziej zróżnicowanym terenie i wyższej trawie oraz miejsc, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Wybierając odpowiednią kosiarkę, należy mieć na uwadze jej moc, napęd, a także pojemność kosza na trawę bądź funkcję mielenia i wyrzutu trawy.

Zalety:

 • mobilność (brak kabla)
 • większa moc
 • większe bezpieczeństwo
 • niezależność od zasilania elektrycznego

Wady:

 • większy ciężar
 • koszty zakupu i eksploatacji (paliwo oraz konserwacja)
 • spaliny

Kosiarka z napędem czy bez?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj kosiarki, pojawia się kolejne pytanie: wybrać taką z napędem czy bez?

Kosiarki bez napędu, czyli napędzane siłą rąk, sprawdzą się na małych powierzchniach np. ogródkach działkowych. Na niewielkiej przestrzeni zbyt szybki manewr mógłby uszkodzić miejsca, których nie chcemy kosić, np. ze względu na kwiaty. Napęd ręczny daje nam przede wszystkim większą kontrolę nad kosiarką. Kluczowym czynnikiem jest tutaj także waga kosiarki – elektryczne są zazwyczaj lżejsze (9-18 kg) od spalinowych (20-30 kg).

Kosiarki z napędem to dobre rozwiązanie w większym terenie. Pozwolą na szybsze i łatwiejsze skoszenie terenu przy mniejszym wysiłku. Możemy zdecydować się na model z płynną regulacją prędkości lub taki z kilkustopniową przekładnią.

Przy wyborze kosiarki najpierw należy zadać sobie pytania: do czego jej potrzebujemy i gdzie będziemy jej używać. Czy nasze oczekiwania spełni sprzęt do koszenia niewielkiego ogródka czy wielkiego obszaru? Wybór odpowiedniej kosiarki i przemyślany zakup zamieni obowiązek koszenia trawy w proste i przyjemne zajęcie.

Autor: Michał Kułakowski

Przeczytaj również: