Data publikacji:

Jaką kosiarkę kupić? Wybieramy najlepszą kosiarkę do ogrodu

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważny jest dobry sprzęt. Bez niego trudno o zadbany trawnik. Jaka kosiarka będzie najlepsza? Jaki rodzaj kupić? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosiarki do ogrodu.

Jak kosić trawnik?

Aby poprawnie skosić trawę, należy pamiętać o kilku podstawowych trikach. Nie koś mokrego trawnika, ponieważ będzie to blokować noże kosiarki. Za koszenie trawy nie należy także zabierać się podczas suszy. Koś trawę często – raz bądź dwa razy w tygodniu – ale nie skracaj jej o więcej niż ⅓ długości.

Zacznij od krawędzi trawnika, następnie posuwaj się wzdłuż linii prostych do środka. Starym, niezawodnym sposobem jest koszenie na zakładkę, które polega na najeżdżaniu kołem na ścięty już pas trawy. Dodatkowo najlepiej kosić w kierunku prostopadłym. Ważne jest, by używać kosiarki z ostrymi nożami, co zapobiega poszarpanym źdźbłom trawy, które mogą szybko wysychać.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – którą wybrać?

Głównym czynnikiem, którym kierujemy się przy wyborze kosiarki, jest powierzchnia użytkowania. Przyjęło się, że kosiarek elektrycznych używamy do koszenia ogrodu o powierzchni do 500 m2. W pielęgnacji większego terenu przyda się natomiast kosiarka spalinowa.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Kosiarka elektryczna posiada mniejszą moc, dlatego najlepiej używać jej do koszenia niedużych i mało zróżnicowanych powierzchni. Podstawowym ograniczeniem jest długość kabla, dlatego przed zakupem koniecznie należy sprawdzić zasięg. Jeśli nie mamy dostępu do gniazdka, rozwiązaniem będzie kosiarka akumulatorowa – trzeba jednak pamiętać o jej wcześniejszym naładowaniu.

Zalety:

 • cicha praca
 • lekkość
 • brak spalin
 • niższy koszt zakupu i eksploatacji
 • nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa

Wady:

 • bezpieczeństwo użytkowania (ze względu na kable)

Kosiarka spalinowa – wady i zalety

Kosiarki spalinowe to idealne rozwiązanie w przypadku większych trawników, o bardziej zróżnicowanym terenie i wyższej trawie oraz miejsc, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Wybierając odpowiednią kosiarkę, należy mieć na uwadze jej moc, napęd, a także pojemność kosza na trawę bądź funkcję mielenia i wyrzutu trawy.

Zalety:

 • mobilność (brak kabla)
 • większa moc
 • większe bezpieczeństwo
 • niezależność od zasilania elektrycznego

Wady:

 • większy ciężar
 • koszty zakupu i eksploatacji (paliwo oraz konserwacja)
 • spaliny

Kosiarka z napędem czy bez?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj kosiarki, pojawia się kolejne pytanie: wybrać taką z napędem czy bez?

Kosiarki bez napędu, czyli napędzane siłą rąk, sprawdzą się na małych powierzchniach np. ogródkach działkowych. Na niewielkiej przestrzeni zbyt szybki manewr mógłby uszkodzić miejsca, których nie chcemy kosić, np. ze względu na kwiaty. Napęd ręczny daje nam przede wszystkim większą kontrolę nad kosiarką. Kluczowym czynnikiem jest tutaj także waga kosiarki – elektryczne są zazwyczaj lżejsze (9-18 kg) od spalinowych (20-30 kg).

Kosiarki z napędem to dobre rozwiązanie w większym terenie. Pozwolą na szybsze i łatwiejsze skoszenie terenu przy mniejszym wysiłku. Możemy zdecydować się na model z płynną regulacją prędkości lub taki z kilkustopniową przekładnią.

Przy wyborze kosiarki najpierw należy zadać sobie pytania: do czego jej potrzebujemy i gdzie będziemy jej używać. Czy nasze oczekiwania spełni sprzęt do koszenia niewielkiego ogródka czy wielkiego obszaru? Wybór odpowiedniej kosiarki i przemyślany zakup zamieni obowiązek koszenia trawy w proste i przyjemne zajęcie.

Autor: Redakcja Ceneo