Jaką kosiarkę kupić? Wybieramy najlepszą kosiarkę do ogrodu

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas oznacza to czas wiosennych porządków, dla innych początek zmian. Są także tacy, których po długiej zimie czeka problem pielęgnacji trawnika. Zastanawiasz się, kiedy na wiosnę pierwszy raz skosić trawnik? Jak kosić? Czym kierować się przy wyborze kosiarki? Jaką kosiarkę wybrać? Kosiarki spalinowe, czy elektryczne? Kosiarki z napędem, czy bez? Jeżeli, któreś z tych pytań zaprząta twoją głowę, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zadbany trawnik jest jak wisienka na torcie twojego ogrodu. Tworzy idealne tło dla domu, nadaje charakter i podkreśla urok drzew i kwiatów. Odpowiednio dobrany sprzęt ogrodowy sprawi, że pielęgnacja i koszenie trawnika stanie się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Jak kosić trawnik?

Aby poprawnie skosić trawę, należy pamiętać o kilku podstawowych trikach. Po pierwsze nie koś mokrego trawnika, ponieważ będzie to blokować noże kosiarki. Za koszenie trawy nie należy także zabierać się podczas suszy. Koś trawę często – raz bądź dwa razy w tygodniu – ale nie skracaj jej o więcej niż 1/3 długości.
Zacznij od krawędzi trawnika, następnie posuwaj się wzdłuż linii prostych do środka. Starym, niezawodnym sposobem jest koszenie „na zakładkę”, które polega na najeżdżaniu kołem na ścięty już pas trawy. Dodatkowo najlepiej kosić w kierunku prostopadłym. Ważne jest, by używać kosiarki z ostrymi nożami, zapobiegnie to poszarpanym źdźbłom trawy, które mogą szybko wysychać.

Kiedy rozpocząć pielęgnację trawnika?

Czas rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji twojego trawnika zależny jest od panujących warunków atmosferycznych. Prace można rozpocząć, gdy gleba nie jest zmarznięta, nie występują już nocne przymrozki, ani opady śniegu. Okres ten przypada zwykle na przełom marca/kwietnia.

Lepsza kosiarka spalinowa, czy elektryczna?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: „to zależy”. Głównym czynnikiem, którym kierujemy się przy wyborze kosiarki, jest powierzchnia użytkowania. Przyjęło się, że kosiarek elektrycznych używamy do koszenia ogrodu o powierzchni do 500m2. W pielęgnacji większego terenu przyda się natomiast kosiarka spalinowa.

Kosiarka elektryczna wady i zalety

Kosiarka elektryczna posiada mniejszą moc, dlatego najlepiej używać jej do koszenia niedużych i mało zróżnicowanych powierzchni. Podstawowym ograniczeniem jest długość kabla, dlatego przed zakupem koniecznie należy sprawdzić jej zasięg. Jeśli nie mamy dostępu do gniazdka, rozwiązaniem będzie kosiarka akumulatorowa – trzeba jednak pamiętać o jej wcześniejszym naładowaniu.

Zalety:
 • cicha praca
 • lekkość
 • brak spalin
 • niższy koszt zakupu i eksploatacji
 • nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa

Wady:
 • bezpieczeństwo użytkowania (ze względu na kable)

Kosiarka spalinowa wady i zalety

Kosiarki spalinowe to idealne rozwiązanie w przypadku większych trawników, o bardziej zróżnicowanym terenie i wyższej trawie oraz miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Wybierając odpowiednią kosiarkę należy mieć na uwadze jej moc, napęd, a także pojemność kosza na trawę, bądź funkcję mielenia i wyrzutu trawy.

Zalety:
 • mobilność (brak kabla)
 • większa moc
 • większe bezpieczeństwo
 • niezależność od zasilania elektrycznego

Wady:
 • większy ciężar
 • hałas
 • koszty zakupu i eksploatacji (paliwo oraz konserwacja)
 • spaliny

Kosiarka z napędem czy bez?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj kosiarki, pojawia się kolejne pytanie: wybrać taką z napędem, czy bez?

Kosiarki bez napędu, czyli napędzane siłą rąk sprawdzą się na małych powierzchniach np. ogródkach działkowych. W miejscach takich zbyt szybki manewr mógłby uszkodzić kwiaty, bądź miejsca, których kosić nie chcemy. Napęd ręczny daje nam przede wszystkim większą kontrolę nad kosiarką. Kluczowym czynnikiem, jest tutaj także waga kosiarki – elektryczne są zazwyczaj lżejsze (9-18kg) od spalinowych (20-30kg).

Kosiarki z napędem to dobre rozwiązanie w większym terenie. Pozwolą na szybsze i łatwiejsze skoszenie terenu, przy mniejszym wysiłku. Możemy zdecydować się na model z płynną regulacją prędkości lub taki z kilkustopniową przekładnią.

Przy wyborze kosiarki, najpierw należy zadać sobie pytania: do czego jej potrzebujemy i gdzie będziemy jej używać. Czy nasze oczekiwania spełni kosiarka do koszenia niewielkiego ogródka, czy wielkiego obszaru? Wybór odpowiedniej kosiarki i przemyślany zakup zamieni obowiązek koszenia trawy w proste i przyjemne zajęcie.
Patron akcji:

Podobne artykuły